Řekotočí

Řekotočí

12.11.2015 17:00


Hlavním sídlem rodu Tullyů je Řekotočí (v originále Riverrun). Jedná se o zámek, který je na velmi dobré strategické pozici, díky čemuž se dokáže efektivně bránit.


Zámek Řekotočí, sídlo rodu Tullyů, stojí v západní části Říčních krajin na soutoku Rejdivého proudu a Červeného bodce, jednoho z přítoku Trojzubce. Zároveň je u Říční cesty, která ho spojuje s Lannisportem na západě a Starým hostincem (Říčním hostincem nebo Dvěma korunami, jak se během časů různě jmenoval hostinec na rozcestí), stojícím přesně v místě, kde Říční cesta přetíná Královskou, na východě.

Jde o nepříliš rozsáhlý ale silný třístranný zámek, který je ohraničen na severu Rejdivým proudem a na jihu Červeným bodcem, zatímco na západě čelí obrovskému příkopu. Pokud se navíc objeví nebezpečí, posádka nechá otevřená stavidla, aby se příkop naplnil a voda obklopila zámek ze všech tří stran, tím ho promění v ostrov a zařídí prakticky nemožnost útoku. Zároveň tato pozice zajišťuje nádherný výhled do značné dálky.

Zámek sám pak má pískovcové hradby zvedající se z vody a se zubatým cimbuřím a prolukami pro lučištníky. Pokud je tedy správně obsazen posádkou, může vydržet se zásobami obléhání až dva roky – přitom posádka dvou sta mužů je na obranu víc, než je ve většině případů nutné, a v mírových časech stačí pouhé stráže s helmami s rybou na špici.

Vnitřek zámku za silnými bezpečnostními opatřeními je ale přitom stejně půvabný, jako výhled z něj. Hlavní tvrz je trojúhelníková stejně jako celé Řekotočí a tak i lordův solár, do něhož se stoupá po točitém schodišti, má tři stěny a navíc i kamenný balkon vyčnívající na východ.

Velká síň, kde se konají početné rady a kde se nachází trůn Tullyů, u něhož nesmí chybět zvonek na přivolání sluhů, stojí pod soukromou audienční komnatou pro osobní návštěvy a třeba Kolová věž porostlá břečťanem má uvnitř velké vodní kolo, které pohání vody Rejdivého proudu. To je ale zároveň i trochu nebezpečné, protože kdo pod něj spadne, skončí v pořádném víru a teoreticky může dosáhnout až Vodní brány nebo se prakticky utopit.

Vodní brána je potom široká, těžká, železná padací mříž do poloviny rudá rzí. Pojmenovaná Vodní a rezatá je právě proto, že většinou je z poloviny ve vodě a zvedá se, jen když má propustit někoho připlouvajícího ve člunu. Hned za ní jsou proto ve zdi těžké železné kruhy sloužící k připoutání člunů a vodní schody vedoucí od opevnění přímo do zámku.

A proto, že má Řekotočí vždy dostatek vody, má i krásný Boží háj, co v současnosti tvoří spíš živou a vzdušnou zahradu se sekvojemi, květinami, mátou, hnízdícími ptáky, potůčky a stromem srdce, štíhlým čarostromem, přestože Tullyové už dávno vyznávají víru v Sedm, k čemuž jim slouží vlastní septum. To je sedmistranná pískovcová budova s podobiznami sedmi bohů namalovaných na mramoru, postavená Hosterem Tullym v zahradách milovaných jeho ženou Minisou Whent.

A nakonec jako každá jiná pevnost má Řekotočí i svá sklepení fungující jako žaláře – velmi nepříjemné, zatuchlé a plesnivé místnosti bez oken, s těžkými, železem pobitými dveřmi, které nejsou jen zřídka využívané. Rod Tullyů totiž vládl Řekotočí a okolním bohatým zemím minimálně tisíc let, ale možná i několik tisíc.

Postavil ho lord Axel Tully jako rudý zámek nad soutokem Červeného bodce a Rejdivého proudu, v místě, co dostal od andalského krále Armisteada Vanceho jako odměnu, když zradil posledního krále Prvních lidí v centrálním Západozemí, Tristifera V., a přidal se na stranu Andalů.

Strategická pozice Řekotočí Tullyům brzy přinesla bohatství a znamenala pro ně roli strážců západu Říčních krajin před královstvím Skály. A přestože tomu vládli divocí lannisterší lvi, Řekotočí se jen vzácně vzdalo a nikdy nepadlo násilím. Navíc, jak šel čas, existovalo k dobytí čím dál méně příležitostí.

Během napadení Západozemí Harwynem Hoarem bylo sice opuštěno, protože vládnoucí lord Tommen Tully musel utéct, ale po dobytí Targaryeny se z Tullyů stali věrní targaryenští vazalové, boje, ať už rebelie nebo občanská válka známá jako Tanec draků, se přímo k Řekotočí nikdy nepřiblížily, a v poslední, Robertově rebelii, kterou Robert zvítězil, stáli Tullyové po jeho boku, a tak i Řekotočí zůstalo v bezpečí.

Bylo proto ideální třeba i pro výchovu dětí a rodinný život. Své dětství zde například strávil Petyr Baeliš, původně z nehostinných Prstů v Údolí, ve zdejším septu se oženil Ned StarkCatelyn Tully a Jon ArrynLysou Tully a stejně tak se zde narodil a během rebelie žil Nedův nejstarší syn Robb Stark.

Po událostech války pěti králů se však karty zásadně promíchaly a Řekotočí po několika zradách, značném zápolení a mnoha nepříjemnostech změnilo pána, stejně jako se úplně obrátila celá situace Tullyů, a jeho budoucnost tak zůstává otázkou.

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!