Rod Crakehallů

Rod Crakehallů

8.7.2022 14:00


Šlechtický rod Crakehallů ze Západních krajin vždy stál pevně za svými pány Lannistery, ačkoli se jim to ne vždy vyplatilo. Na druhou stranu se jim ne vždy vyplatily i situace, kdy se s požadavky Lannisterů rozešli. Mají ale díky tomu docela bohatou historii.


Rod Crakehallů je jeden ze starých, hlavních šlechtických rodů ze Západních krajin. Sídlí v Chřástalově u Mořské cesty spojující Západní krajiny a Rovinu, mezi pobřežím Moře zapadajícího slunce a velkým lesem. Ve znaku má černě a bíle pruhovaného divočáka na hnědém poli a tomu odpovídají i jeho slova, která by měla znít: „Žádný tak divoký.“ Crakehallové si dlouho přisvojují titul lorda a kupodivu se mezi nimi objevil i jeden král Železných ostrovů. A jejich rod je známý také tím, že jeho členové jsou často mohutní a mají velké, silné kosti.

Crakehallové před příchodem Targaryenů

Crakehallové tvrdí, že zakladatelem jejich rodu byl legendární Crake Kancobijec, nejspíš postava z mýtů proslavená schopností postavit se zuřivým divočákům. Což mistři nemohou doložit. Ti se pouze domnívají, že Crakehallové jsou rodem Prvních lidí buď ze staršího úsvitu věků, nebo následujícího věku hrdinů. V historických záznamech se tato období někdy dohromady zvou „zlatý věk“ a právě Crakehallové jsou ve zlatém věku zaznamenáni.

Nejvíce se jejich jméno ovšem začalo skloňovat až s oním nechvalně proslulým králem Železných ostrovů. Tehdy se jím stal Harmund III. Hoare, syn královny vdovy Leliy Lannister, a pokračoval ve snahách svého otce zavrhnout staré způsoby železných a svázat je blíže s pevninou. Mnozí s tím nesouhlasili. Zejména Ťuhýk, kněží Potopeného boha, proti němu rovnou povstal v revoltě. Spolu se svými následovníky Harmunda uvěznil a na trůn dosadil jeho mladšího bratra Hagona, mnohem víc nakloněného starým způsobům. Leliu pak znetvořili za to, že se se svým synem odvrátila od Potopeného boha, a poslali ji zpět do Casterlyovy skály.

Její synovec, král Skály, na to svolal vazaly, aby ji pomstil, a velení svěřil seru Aubreymu Crakehallovi. Ten válčil sedm let, než se mu podařilo porazit Hagonovu armádu na Velkém Wyku. Pak měl v úmyslu vrátit na trůn Harmudna, jenže ho našel v takovém stavu, kdy byla rychlá smrt vysvobozením. Poté nechal zmrzačit Hagona stejně, jako Hagon zmrzačil Leliu a Harmunda, oběsil ho a rozkázal, aby byl hrad Hoareů srovnán se zemí. Načež učinil překvapivé rozhodnutí. Místo návratu domů se prohlásil králem Železných ostrovů.

Nápad zrozený z čirého šílenství. Ať už kvůli ohromné kulturní odlišnosti, kvůli tomu, že ho železní nikdy nemohli jako rytíře zelených zemí přijmout, kvůli nemožnosti si svou pozici udržet. Zvláště, když neměl dostatečně mocné věrné vazaly a Lannisterové ho odmítli podpořit. I ti měli víc rozumu. Není tak překvapení, že ho železní ani ne za půl roku svrhli a Ťuhýk ho utopil jako oběť Potopenému bohu.

Od té doby už se správní záležitosti Crakehallové mimo své vlastní země raději do rukou brát neodvažovali. Alespoň pokud je z dostupných záznamů známo. Zato se vložili do všech zásadních konfliktů od dobytí Západozemí Targaryeny. S větším či menším úspěchem.

Crakehallové po sjednocení Západozemí

Na sklonku vlády Aenyse I., staršího syna Aegona Draka, a během celé vlády Maegora I. probíhaly líté rebelie církve proti hříšným králům. Na jejich začátku před církví nějakou dobu v Chřástalově ukrývali Aenysovy děti, korunního prince Aegona a jeho manželku a sestru Rhaenu. Ovšem ocitli se v obležení, a když tato zpráva dosáhla jejich oslabeného otce, velmi brzy na to skonal. Ač o přesné příčině se dodnes vedou debaty.

V další velké krvavé válce, Tanci draků, kdy proti sobě stáli královští poloviční sourozenci Rhaenyra a Aegon bojující o železný trůn, se ser Clarent Crakehall připojil ke svému lennímu pánovi Jasonu Lannisterovi v podpoře Aegona. A tak se s ním též účastnil krvavé bitvy na břehu jezera Božího oka, kde ho stejně jako velkou část západní armády zmasakrovala říční armáda.

Crakehallové nemohli chybět ani v Blackfyrových rebeliích započatých legitimizovaným bastardem Daemonem Blackfyrem, jenž se pokusil uzmout trůn svému polovičnímu bratrovi Daeronu II. Tragaryenovi. A je možné, že v nich dokonce stáli na obou stranách.

Bitvy na rudém poli, rozhodující bitvy první Blackfyrovy rebelie, se totiž účastnil muž známý pouze pod přezdívkou Rudokel, jeden z nejlepších rytířů své doby. Právě jemu Daemon slavně rozkázal, aby dostal zraněného nepřítele, sera Gwaynea Corbraye, s nímž svedl údajně hodinový souboj, do týla a dohlédl na jeho ošetření, protože ho nechtěl nechat zemřít. Což ho dost možná stálo drahocenný čas, během něhož stihly dorazit královské posily. A Rudokel podle mnohých mohl být Crakehall.

A na druhé straně, v královské gardě Daerona II. působil ser Roland Crakehall. Velký, silný rytíř, také jeden z nejlepších své doby. A i jeden ze tří, kteří později doprovázeli královskou rodinu na nechvalně proslulý turnaj na Jasanobrodské lučině, kde se pěstmi střetli potulný rytíř Dunk a krutý princ Aerion. Jako gardista se proto účastnil soudu sedmi, jenž si Aerion vyžádal, na princově straně. Tedy rozsouzení soubojem mezi čtrnácti účastníky.

Naštěstí ho přežil, na rozdíl od nadějného korunního prince Baelora, a mohl být o pár let později jedním z velitelů královské armády, která vyjela odvrátit druhou Blackfyrovu rebelii. Ačkoli během ní nedošlo k žádným skutečným bojům, takže mohl dál sloužit jako gardista i Aerysu I. Targaryenovi.

Potom se Crakehallové účastnili tažení proti psancům z Bratrstva z Královského lesa v době vlády Aeryse II. Targaryena. Do bitev proti nim vyjížděl lord Sumner Crakehall i se svými panoši, Jaimem Lannisterem a Merrettem Freyem, který mu předtím sloužil už jako páže a Sumner z něj udělal panoše. I když Merrett nebyl z nejslibnějších chlapců, Sumner ho přijal do služeb hlavně kvůli příbuzenství.

Lady Amarei Crakehall totiž byla třetí ženou lorda Waldera Freye a měla s ním sedm dětí – sera Hosteena, Lynethe, Symonda, sera Danwella, sera Geremyho, sera Raymunda a právě Merretta. Ne jediná, lady Melesa Crakehall se například provdala za sera Lyonela Freye, druhého syna sera Emmona Freye a Genny Lannister. Což rozhodně není nejvýš, kam mohou Crakehallové dosáhnout. Lady Shiera Crakehall je totiž provdaná rovnou za sera Damiona Lannistera, s nímž má děti Luciona a Lannu. Většina z těchto dětí k tomu často dědí vzhled Crakehallů, takže oni i jejich potomci bývají silní, mohutní, dámy mívají široké boky, velké poprsí… jen nic z toho příliš nepomohlo Merrettovi.

Rád ostatní šikanoval. Na začátku tažení ho prostitutka nakazila syfilisem. Nakonec ho zajala zbojnice Wenda Bílá laň, která mu na zadnici jako všem svým zajatcům vypálila cejch, a Sumner ho od ní musel vykoupit. A v další bitvě utržil vážnou ránu palcátem do hlavy, takže už nebyl fyzicky schopný pořádně bojovat, ani získat ostruhy, a Sumner ho musel ze svých služeb propustit. Na rozdíl od Jaimeho, jenž zachránil Sumnerovi život před zbojníkem Benem Velkým břichem a rytířství si vysloužil dokonce přímo od Královské gardy.

Akorát nebylo řečeno, co se se Sumnerem stalo. Je možné, že zemřel stářím ještě před začátkem ságy, ostatně i Jaime ho popisoval už v době svého dětství jako starého muže, a v době Robertovy rebelie už byl lordem Chřástalova jeho pravděpodobně syn, Roland. Právě ten během plenění Králova přístaviště ke konci Robertovy rebelie spolu s několika dalšími Zápaďany vstoupil jako první do Rudé bašty, aby našel Jaimeho nad tělem zavražděného Aeryse II. V seriálu byla tato postava ovšem pouze rytířem, nikoli lordem, a zjevně ani nikdy titul lorda nezískala.

Crakehallové ve válce pěti králů

Lord Roland se pak stejně jako jeho předci zapojil do bojů pod velením svého lenního pána, tentokrát během války pěti králů v hlavním příběhu, když Tywin Lannister vyjel proti Říčním krajinám poté, co Catelyn Stark zatkla jeho syna Tyriona. Stejně jako jeho mladší syn ser Lyle a bratr ser Burton. Opět s většími či menšími úspěchy.

Roland bojoval o Volský brod a rozšířila se informace o jeho smrti. Zjevně naprosto chybná, protože se později dostal i do bitvy o Černovodu, rozhodující bitvy o Královo přístaviště se Stannisem Baratheonem, přežil i tu, všechny následné nepokoje v hlavním městě až do smrti Tywina, načež ho Jaime zvažoval jako možného královského pobočníka pro malého Tommena, pokud by se mu od moci podařilo odstavit Cersei Lannister a jejich strýc Kevan by pozici odmítl.

Lyle, obrovský, podle Jaimeho jeden z nejsilnějších žijících mužů, zvaný Silnokanec, zase vyjel do bitvy o brody, série potyček s účelem dostat se přes Rudý bodec Trojzubce, mezi západní armádou a Edmurem Tullym. Tam padl do zajetí a byl držen v Růžovopanenském hradu, dokud nedošlo k výměně rukojmí. Štěstí se ho pak úplně nedrželo ani dál, protože se dostal do hlavního města a na svatbě Tommena a Margaery Tyrell prohlásil, že Západozemí má teď dvě královny, mladší stejně krásnou jako tu starou, což naprosto rozzuřilo vztahovačnou Cersei. Až nakonec vyrazil s Jaimem zpět do Říčních krajin, kde po válce pěti králů chtěli urovnat situaci, zejména vyřešit obléhání Řekotočí drženého tehdy už rebelem Bryndenem Tullym.

Kromě toho ale ještě rád sliboval zajištění spravedlnosti komukoli, kdo byl ochotný poslouchat. Nabídl se třeba, že povede (poměrně nesmyslný) útok na hradby Řekotočí, aby konečně vyhnal rebely. Přísahal lady Amerei Frey, vnučce lady Amarei Crakehall a dceři zmíněného Merretta, že osobně chytí Ohaře, který terorizuje okolí Trojzubce a lidé ho stále mají za nebezpečného Sandora Cleganea (ve skutečnosti to byl psanec, který si přisvojil jeho přilbu). A podle Cersei je to zkrátka jen velký trouba jako Robert Baratheon.

Ser Burton měl zase v Říčních krajinách za úkol lovit muže Berika Dondarriona, z nichž se stalo Bratrstvo bez praporců. Což se mu nejprve dařilo. Dokonce dopadl i zabil Berika samotného, když ho do levého spánku trefil palcátem. Jenže Berika se několikrát podařilo vzkřísit pomocí sil Rudého boha R’hllora a jeho muži poté „na oplátku“ zlikvidovali Burtona i s celým oddílem vojáků.

A poslední Crakehall, který měl v příběhu velkou smůlu, byl Walder Frey, bratr Amerei, přezdívaný pro svou zděděnou robustní konstituci Crakehallů Malý Walder. Je to tedy spíše jen příbuzný Crakehallů, ale rád to dává najevo, svůj osobní štít rozdělil na čtyři pole a v jednom z nich má pruhovaného kance své babičky Amarei. V knize se dostal se svým vzdáleným bratrancem Velkým Walderem jako svěřenec na Zimohrad a úspěšně přežil jeho vyplenění Boltony. Jenže tam stejně jako mnoho dalších v nastupující tuhé zimě za nevyjasněných okolností zemřel, přičemž podezřelým z jeho smrti je právě Velký Walder.

V seriálu by ovšem situace mohla být jiná, protože tam by měl být lordem Chřástalova lord Desmond Crakehall, který byl jedním z mladých mužů, kteří se v zahradách Rudé bašty posmívali po svatbě Tyrionovi a Sanse Stark.

Členové rodu Crakehallů (k začátku seriálu):

S neznámými příbuzenskými vztahy:

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!