Rod Harlawů

Rod Harlawů

13.2.2018 14:00


Harlawové jsou urozený a mocný rod ze Železných ostrovů s mnoha příbuznými, několika hrady a slavnou historií.

Rod Harlawů, alespoň jeho hlavní rodová větev, sídlí v Deseti věžích na ostrově Drsnořád a vládne celému ostrovu. Vlastní valyrijský meč Soumrak, respektive ser Harras z jedné z vedlejších rodových větví vlastní valyrijský meč, který Dalton Greyjoy kdysi uzmul zabitému korzárovi a není jasné, jak ho Harlawové získali. Ve znaku má stříbrnou kosu na černém poli a kromě titulu lorda Drsnořádu drželi v historii i tituly skalního a solného krále a i nejvyššího krále Železných ostrovů.

Nejslavnějším z nich byl Erich V. Harlaw, který obsadil Krásný ostrov. Ve stáří o něj sice přišel, ale jeho linie se nenechala jedním neúspěchem srazit, když hned jeho syn Harron Harlaw vyjel proti Starému městu a zabil tam krále Roviny, Garetha II. Gardenera. Též je známo, že původně byly ostatní rody, zejména Myreové a Kenningové, obývající ostrov Drsnořád jejich nepřáteli, ale Harlawové je nakonec porazili a učinili z nich své vazaly.

V té době ale ještě nesídlili v Deseti věžích. Původní pevnost Harlawů se jmenovala Drsnohrad, jenže to bylo vlhké a nezdravé sídlo, kde děd děda současného lorda Harlawa, lord Theodore, přišel o tři syny. Rozhodl se proto postavit lepší hrad, ale protože až příliš často měnil názor a přicházel s novými nápady (nebo s novými ženami, kterých měl celkem šest), postavil nakonec deset různých pevností a propojil je chodníky a krytými mosty, čímž vzniklo Deset věží.

Těm v současnosti vládne lord Rodrik Harlaw přezdívaný Čtec a proslavený tím, že čte všude. Ať už na palubě své lodi, během zasedání dvora, nebo třeba na toaletě. Je to také jeden z mála železných, kteří nebyli nevraživí vůči septonům, protože mu pomáhali udržovat jeho rozsáhlou knihovnu v Knižní věži. Ale přestože alespoň on se raději zabývá historií, která je psaná inkoustem, než válkou, která je psaná krví, ani jeho život, stejně jako život zbytku zatím poslední generace Harlawů není příliš růžový.

Když se Balon Greyjoy rozhodl rebelovat proti králi Robertu Baratheonovi a prohlásit se králem sám, Rodrik se ho snažil přesvědčit, aby od plánu ustoupil. Bohužel neúspěšně a v bitvě u Krásného ostrova přišel o oba syny. Ve stejné bitvě navíc přišla o manžela Rodrikova sestra Gwynesse a vrátila se do Deseti věží, kde po něm až dodnes truchlí. Sice už si často nevybaví manželovo jméno, ale nikdy nezapomene připomenout, že je starší než Rodrik a měla by tak pevnosti vládnout ona.

A prakticky stejný osud uvalila neúspěšná rebelie i na druhou Rodrikovu sestru, lady a nyní královnu vdovu Alannys Greyjoy. Když totiž v rebelii padli její synové Rodrik a Maron a posledního Theona odvezli jako rukojmí na Zimohrad, nepomohlo jí zahnat žal ani přijetí pěti chlapců do opatrovnictví. Postupně začala přicházet o rozum, až se také přestěhovala do Deseti věží, kde se jen velice pomalu zotavuje.

Je tak otázkou, jestli stejný nebo ještě horší osud nepřinese i druhá rebelie Železných ostrovů, ale minimálně lord Rodrik se toho obává. Když Balon Greyjoy svolal vazaly k rozpoutání útoku na Sever během války pěti králů, Harlawové se k němu přidali. Po Balonově smrti už však svou soudržnost neudrželi. Zatímco Rodrik se rozhodl podporovat při následující královolbě svou neteř Ašu Greyjoy, ač jen zdráhavě a nabídl jí, že pokud od kandidatury upustí, jmenuje ji dědičkou Deseti věží (ne celého ostrova), stejně jako jeho bratranci Harras a Boremund, Hotho Harlaw z Blýskavé věže raději podporoval Victariona Greyjoye a poté Eurona Greyjoye.

Nakonec byl navíc zvolen právě Euron, který brzy po korunovaci vyrazil proti Štítovým ostrovům v Rovině a tam si pokusil koupit i další Harlawy. Po úspěšném zabrání všech ostrovů jmenoval Harrase lordem Šedého štítu, čímž z Hotha učinil Rodrikova dědice a Rodrika jen o to víc znejistěl. Nikdo už po takových štědrých darech nechtěl poslouchat jeho pochyby o Euronovi nebo o hrozbě nepřátelství celé Roviny, kterou si právě zajistili, přestože stejně jako měl pravdu při první rebelii, je možné, že jeho obavy jsou oprávněné i nyní.

Členové rodu Harlawů (k začátku seriálu):

1) rod Harlawů z Deseti věží

2) rod Harlawů z Blýskavé věže

3) rod Harlawů z Šedivé zahrady

4) rod Harlawů z Drsnohradu

5) rod Harlawů z Babiznina kopce

6) členové rodu s nejasnými příbuzenskými vztahy

Foto: HBO, Fantasy Flight Games


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!