Rod Karstarků

Rod Karstarků

7.5.2016 13:00


Rod Starků se na Severu natolik rozrostl, že si vytvořil i svou vlastní vedlejší větev. Karstarkové sídlí v Karské baště a jedná se o největší spojence rodu Starků.


Karstarkové jsou urozený rod ze Severu, jsou vedlejší rodovou větví Starků, jejich lenních pánů, a zároveň jedním z jejich hlavních vazalů. Sídlí v Karské baště ležící severovýchodně od Zimohradu uprostřed lesa za Poslední řekou nedaleko Chvějivého moře, ve znaku mají bílé vycházející slunce na černém poli a i jejich motto zní „Zimní slunce“. Říkají tak o sobě, že jsou sluncem dalekého Severu a kruté zimy.

Jako přívětivé slunce ale zrovna moc nevypadají. Jsou obvykle velcí a divocí, muži často nosí vousy a dlouhé, obvykle hnědé vlasy, mívají modrošedé oči a zahalují se do plášťů z tuleňů, medvědů a vlků. Jsou však spolehlivými bojovníky a jejich současná vojenská síla je vzhledem k Severu impozantní. Mohou na bitevní pole přivést 300 jízdních vojáků a 2 000 pěšáků.

Karstarkové před rebelií Severu a východu

Jako téměř všichni Seveřané jsou Karstarkové potomci Prvních lidí a mají v sobě i krev Starků ze Zimohradu z období před tisíci lety. Zakladatel jejich rodu, Karlon Stark, byl kdysi mladším synem krále Severu, podařilo se mu potlačit rebelii Boltonů a za svou udatnost získal země ve východní části Severu.

Pevnost, kterou si na nich postavil, pak po sobě pojmenoval Karlonova bašta, ale brzy se jí začalo zkráceně říkat Karská bašta a i jeho rodina Starků z Karské bašty se proto stala Karstarky. Nebyli tak nikdy králi, pouze lordy, a se Starky udržovali velmi vřelé vztahy včetně manželských. Z dochovaných záznamů kupříkladu vyplývá, že se do rodu Starků provdaly lady Margaret, Alys a Lysara, a ze zatím poslední generace se lord Rickard, pojmenovaný po Rickardu Starkovi, rovnou přidal ke svému lennímu pánovi do rebelie a bojoval na Trojzubci.

Karstarkové za vlády Baratheonů

Na rozdíl od spousty jiných Seveřanů, kteří věrně následovali nejprve Brandona a pak Eddarda Starka do boje, se ale Rickard vrátil domů k rodině, která se mu rozrostla na čtyři potomky. Syny Harriona, Torrhena a Eddarda (Torrhen pojmenovaný po posledním králi Severu a Eddard po Nedu Starkovi) a dceru Alys. Tu sice po Starcích nepojmenoval, ale když jí bylo šest, navštívil s ní Zimohrad a doufal, že okouzlí Robba Starka natolik, že by se mohli zasnoubit.

Alys se snažila, tancovala s ním a připadal jí jako zdvořilý chlapec, zatímco jeho nevlastní bratr Jon jako pěkný mrzout, jenže k zásnubám nedošlo. Místo toho ji otec zaslíbil Darynu Hornwoodovi, dědici Hornwoodu, avšak vzhledem k jejímu věku se ani tato svatba neodehrála. Bohužel nikdy.

O několik let později totiž Robb Stark svolal vazaly k pochodu na jih. Karstarkové poslechli bez zaváhání. Jejich loajalita a drsná povaha jim ani nedovolovala jinak a byli připraveni zabít co nejvíc Lannisterů. Zabíjet jim ostatně není příliš zatěžko, a to nejen u nepřátel. Když třeba na Zimohradu uviděli zmrzačeného Brana, Eddard prohlásil, že by raději zemřel než takhle žil, a Torrhen byl přesvědčen, že Bran musí být zmrzačený i na duši a příliš zbabělý, než aby se zabil sám.

Když potom pochodovali spolu s Robbem na jih, právě tito dva se stali členy Robbovy osobní stráže a dostali se spolu s ním a i s Darynem do bitvy v Šeptajícím lese, zatímco Harrion bojoval u Zeleného bodce, kde byl zajat nepřáteli. A protože ani pro Torrhena a Eddarda jejich válečné dobrodružství nedopadlo dobře, nechal se Rickard nakonec unést vztekem a pomstou, za což i on musel zaplatit. Protože jak o něm řekla Alys, sice nikdy nekřičel jako třeba Velký Jon Umber, ale nebyl ve svém hněvu o nic méně nebezpečný.

Karskou baštu zatím spravoval Rickardův strýc Arnolf, vyhublý, věkem ohnutý muž o holi, jenž si ze zdvořilosti nechává říkat lord. Ale byl možná mazanější než jeho synovec. Protože jim jako jedinému severskému rodu vedle Boltonů zůstala relativně netknutá armáda, rozhodl se veřejně vystoupit na podporu Stannise Baratheona. Jenže ve skutečnosti doufal, že po takovém jeho činu Lannisterové popraví zajatého Harriona, on ožení Harrionovu dědičku Alys se svým synem Creganem a Karská bašta tak připadne jemu. A navíc to s jeho reálnou podporou Stannise také nebylo tak horké.

Jenže Alys, ač mladá dívka, nebyla o nic méně Karstarkem a uprchla ke Zdi, kde vyhledala pomoc Jona Sněha. Bála se, že by ji Cregan zabil, jakmile by se jim narodilo dítě, protože ho podezírala, že totéž udělal svým dvěma předchozím manželkám, a tak překazila Arnoflovy plány svou svatbou se Sigornem z Thennů. Tím získala divokého manžela s vlastní divokou armádou a klan z poza Zdi zase titul skutečného západozemského rodu, takže jejich osud možná zdaleka ještě nekončí.

V seriálu však všechno proběhlo trochu jinak, protože v něm měl lord Rickard pouze dvě děti, jež ho následovaly do války – Harriona a Torrhena, ve snaze zabránit zmatení diváků z více Eddardů najednou. A protože se oba dva dostali do potyčky s Jaimem Lannisterem a v Karské baště zjevně zůstal další seriálový syn Harald, má Karská bašta svého lorda doma a pletichařit se dost dobře nedá.

Členové rodu Karstarků (k začátku seriálu):

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!