Rod Mormontů

Rod Mormontů

4.12.2015 12:00


Hrdý a čestný rod, tím jsou Mormonti z Medvědího ostrova. Jejich členové jsou silní a mohutní, proto si z nich někdy ostatní utahují, že jsou potomci samotných medvědů.


Rod Mormontů, jeden z hlavních vazalů Starků ze Zimohradu, je starý, hrdý a čestný rod. Jejich sídlo se nachází na Medvědím ostrově v Zálivu ledu, daleko u západního pobřeží Severu, téměř na dohled od zamrzlého pobřeží zemí za Zdí. A stejně tak i jejich erb obývá medvěd – černý medvěd se zeleným lesem v pozadí, a jejich mottem je „Zde stojíme“.

Zároveň ale jejich sídlo, i přes svou krásnou přírodu, znamená značnou chudobu celého rodu, protože malý zamrzlý ostrov je jen ubohým zdrojem materiálu a bohatství, snad jen s dostatkem dřeva a medvědů.

Jednou z mála opravdu cenných věcí, kterou Mormontové vlastnili, byl dávný meč z valyrijské oceli, Dlouhý dráp, s hruškou vyřezanou do medvědí hlavy, a řadili se tak k několika málo rodům, co těmito slavnými zbraněmi vládnou. Ale ani ten už v současnosti není v jejich držení, protože mu Jeor Mormont, poslední lord Medvědího ostrova, nechal hrušku předělat na vlčí hlavu a daroval ho Jonu Sněhovi, když v něm při službě na Zdi spatřil lepšího muže, než jakého kdy mohl mít ve vlastním potomku Jorahovi.

Jinak i jejich pevnost, podle A Song of Ice and Fire RPG nazvaná Mormontova bašta, je vlastně kvůli nedostatku kamenů na ostrově obrovským a celkem pohodlným srubem obehnaným palisádou s bránou, na níž je vyřezaná žena v medvědím kožichu kojící dítě a s bitevní sekerou v ruce, což také poukazuje na podmínky života na ostrově.

Jak ženy rodu Mormontů tak zbytek obyvatelek se totiž na rozdíl od většiny Západozemí od mala učí používat zbraně a pohybovat se ve zbroji, protože jsou nuceny bránit své životy i domovy před železnými a divokými ve chvílích, kdy jejich muži rybaří daleko od pevniny.

Proto jsou členové rodu i ostatní obyvatelé často mohutní a dobře stavění, někteří dokonce připomínají medvědy, jsou zvyklí chodit v důkladných vrstvách kůží a kožichů a ženy se nezřídka oblékají podobně jako muži. Mnozí jižní lordi tak rádi Mormonty uráží, když říkají, že jejich otcové jsou skuteční medvědi, ale na druhou stranu se nedá popřít, že se mezi nimi vyskytují pohledné rysy a především dokáží všechno vynahradit svou odvahou, oddaností a odhodlaností v politice i v bitvě.

Mormontové před příchodem Targaryenů

Podle legend se Mormontové neusídlili na Medvědím ostrově přirozeně a rozhodně na něm nevybudovali vlastní vládu. Ani se nikdy neprohlašovali králi nebo neusilovali o svrhnutí svých vládců ve snaze získat víc moci. Vlastně o nich ani není známo, odkud pochází, v jakém vztahu byli s králi Severu a jak moc urozenými byli, pouze je jisté, že králi sloužili a žili tak někde na Severu.

Původně totiž Medvědímu ostrovu vládli Woodfootové, jedni z možných kandidátů na rod bájného Nočního krále. Jenže ti byli po dobytí ostrova železnými doslova vymazáni ze světa a rod Hoareů vládnoucí tehdy Železným ostrovům si na svůj znak přidal zelený strom jako odkaz na vlastnictví ostrova.

Od té doby byl Medvědí ostrov využíván jako základna plenitele a prince Ravose Hoarea až do doby, kdy ho král Theon Stark zabil a železné vyhnal. Následně, za doby panování krále Lorona Greyjoye, pak ostrov ještě jednou padl do rukou železných, ale po jeho smrti nebylo těžké definitivně ho získat zpátky Severu.

Rodrik Stark, tehdejší král Severu, snadno porazil slabého Loronova nástupce v zápase a ostrov daroval svým vazalům Mormontům, kteří na něm od té doby vládli a spravovali ho pro Starky během všech časů, nerušeně během invaze Andalů i dobývání Západozemí Targaryeny, neboť žádná bitva ani válka tak daleko na sever nikdy nezasáhla.

Mormontové dnes

Vláda Mormontů a přátelství s jejich lenními pány proto trvaly až do současnosti, kdy se lordem Zimohradu stal Eddard Stark a lordem Medvědího ostrova Jeor Mormont. Předpokládá se, že když Ned povolal své muže ze Severu, aby s ním bojovali v Robertově rebelii, Jeor, zkušený válečník a dobrý vůdce, se k němu bez váhání připojil, a tak se i pod vládou nového krále Roberta udržel na svém ledovém místě.

Z neznámých důvodů, o nichž nikdy nemluvil, se však nedlouho poté rozhodl opustit své místo i rodinu a připojit se k Noční hlídce, kde se dokonce stal lordem velitelem. Lordství tak připadlo jeho jedinému potomkovi, synu Jorahovi, a lze říct, že si ve vládě s rodinou tety Maege po boku počínal stejně dobře, jako jeho otec. Manželství mu sice příliš nevyšlo, protože za deset let nedokázal s manželkou z rodu Gloverů zplodit potomka a ona sama při třetím nezdařilém porodu zemřela, ale o svou zemi se snažil starat jak nejlépe dokázal.

Po otcově vzoru se také připojil do řad armády Neda Starka, když vypukla Greyjoyova rebelie, kdy se Balon Greyjoy pokusil vydobýt nezávislost Železných ostrovů a pozici krále. Byl však poražen a právě Jorah byl spolu s rudým knězem Thorosem z Myru prvním, kdo po stržení zdí pronikl do Štítu, hradu Greyjoyů, a bojoval v čelní linii. Za tuto statečnost ho pak král pasoval na rytíře a Jorah, ovíněn slávou, kterou si v rebelii získal, vyrazil ještě tentýž rok na turnaj do Lannisportu.

Pro Seveřany to nebyla zrovna typická zábava. Jejich náboženství neznalo rytíře, kteří přišli až s vírou v Sedm, jejich země je příliš rozlehlá a málo obydlená, než aby pořádali velké slavnosti s mnoha návštěvníky, a na jih většinou často necestovali. A Jorah sám s tím žádné zvláštní zkušenosti neměl.

Nechal se tak docela snadno zlákat a okouzlit bohatstvím a krásou Lannisportu a jižanských dívek a zakoukal se do Lynesse Hightower, jíž též učaroval. Navíc ji po vítězství v turnaji korunoval královnou lásky a krásy a špičkou jeho vítězného tažení pak bylo, když její otec souhlasil se sňatkem a Jorah si krásku Starého města podobnou Daenerys Targaryen odvezl domů.

Jenže tím jeho štěstí končilo. Jeho druhá žena brzy pochopila, že Medvědí ostrov není místo pro lady ze Starého města, a v novém domově pouze chřadla. Vyrůstala v bohaté pevnosti v expandujícím přístavu vždy přívětivé Roviny a vůbec nebyla připravená pro drsný život na Severu, nejen co se podnebí, ale hlavně priorit, prostředí a zábavy týče.

Jorah se proto snažil zajistit jí luxusní život, na nějž byla zvyklá, zahrnoval ji drahými dary, zval na ostrov bardy a lordy, pokoušel se vylepšovat vlastní pevnost, ale to všechno ho rychle přivedlo na mizinu a posléze na úplné dno.

S obrovskými dluhy a ženou, pro kterou i to nejlepší, co jí mohl dát bylo málo, se začal rozhlížet po méně čestném způsobu placení – pokusil se získat zlato tak, že prodal usvědčené pytláky tyrošskému otrokáři. Otroctví už ale bylo v Západozemí staletí zakázané, a když Ned zjistil, že se ho jeden z jeho vazalů účastní, sebral mu všechny tituly a odsoudil ho za tak vážný zločin k smrti.

Jorah ale rozsudku unikl, spolu s Lynesse těsně předtím, než Ned dorazil na ostrov vykonat spravedlnost, nasedl na loď a po dlouhé plavbě se usídlili v obvyklém cíli exilových šlechticů, ve Svobodných městech, konkrétně v Lysu. Jenže jejich vztah byl napjatý už kvůli nenaplněným očekáváním Lynesse a útěku samotnému a ještě se zhoršil, když Jorah v Lysu vůbec nebyl schopný zařídit ucházející životní úroveň. Proto ho Lynesse opustila, přestěhovala se na panství prince obchodu Tregara Ormollena a stala se jeho hlavní konkubínou, a to tak vlivnou, že se ji bála i jeho žena.

Jorah se pak sám pokoušel protloukat Svobodnými městy, nějakou dobu strávil i ve Volantisu, kde se učil životnímu stylu východu a živil se prodáváním svého meče, a nakonec v domě Illyria Mopatise v Pentosu stanul po boku Daenerys Targaryen jako její a Viserysův rádce ve snaze získat železný trůn.

Pozici vládce Medvědího ostrova tak získala Jeorova sestra Medvědice Maege, dědičkou se stala její nejstarší dcera Dacey a daleko na Severu začala vláda drsných bojovnic oddaných Starkům, které odhodlaně následovaly při pochodu na jih jako neohrožené ochránkyně, poradkyně a válečnice.

Členové rodu Mormontů (k začátku seriálu):

1) Jeorova linie

2) Maegina linie

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!