Rod Umberů

Rod Umberů

10.7.2016 13:00


Jedním z nejtvrdších severských rodů je rozhodně rod Umberů. Má vazby jak na rod Starků, tak i na divoké za Zdí.


Umberové jsou urozený a tvrdý rod zakalený nehostinným severským podnebím. Jsou podporovateli Starků, ovšem jako nejseverněji žijící rod Západozemí respektují spíš samotnou sílu podobně jako divocí, proti kterým sice vystupují jednoznačně, ale s kterými je přesto pojí určitá podobnost a rozhodně mezi nimi nejsou neznámí. Třeba i divoká Oša prohlásila, že když vyrůstala za Zdí, tak o nich hodně slyšela.

Sídlí v Posledním krbu a vládnou drsné okolní zemi od Tuleního zálivu u Nového daru až ke Královské cestě. Jejich panství tedy tvoří divoké Osamělé kopce, starodávné dubové a borové lesy a protéká jimi Poslední řeka, takže nejde o přátelské místo pro život. Proto také ovčáci Umberů v létě vyhánějí své ovce za hranici na západ od Královské cesty, kde se jim ve vysoko položených lučinách Severních hor daří přece jen lépe.

A tuto drsnost vůbec promítají do všeho. Ve znaku mají řvoucího hnědovlasého obra urvaného ze stříbrných řetězů na ohnivě rudém poli (v seriálu čtyři stříbrné řetězy spojené uprostřed jedním železným kruhem) a sami někdy trochu jako obři vypadají. Současný lord Velký Jon i jeho syn Malý Jon jsou ohromní, svalnatí, strašliví válečníci, umí být řádně nabručení, a třeba strýcové Velkého Jona, i když trochu postrádají jeho mohutnost, jsou zarostlí s rozježenými vlasy i vousy a obličeji tuhými jako mráz. A povídá se, že i když jde o zakázanou tradici, někteří pořád praktikují právo první noci.

Umberové ve věku Prvních lidí

Kdysi dávno v začátcích vlády lidí nad Západozemím se Umberové usídlili daleko na Severu a svému území vládli jako králové. Jenže Sever byl vždy divoký, lidé v něm se nešetřili a o potyčky a války mezi jednotlivými drobnými králi nebyla nouze. I Umberové se mnohokrát utkávali se sousedy, Rudými králi Boltony i králi Zimy Starky, a nakonec byli poraženi a stali se vazaly právě Starků ještě daleko před sjednocením celého Severu.

Starkové toho pak využívali a kvůli sousedství Umberů a Nového daru, tedy blízkosti Zdi, je často volali do zbraně, když říši hrozil útok divokých. Dva z takových bojů přitom byly natolik významné, že se zapsaly nejen do historie, ale i do legend.

Před 3 000 lety se králi za Zdí stali bratři Gendel a Gorne. Shromáždili svobodný lid a vedli ho Gornovou stezkou, systémem jeskyní pod Zdí. Vyhnuli se tak Noční hlídce, ale když dorazili na druhou stranu, čekala už na ně armáda Severu i s vojáky Umberů. Gornovi se během následující bitvy podařilo zabít krále Starka, ale jeho syn sebral otcovu korunu a pomstil se zabitím Gorna. A zatímco se bojovalo dál, událostí si konečně všimla i do té doby nečinná Noční hlídka, vyrazila ze svých hradů a přepadla divoké z týlu, takže vítězství patřilo Západozemcům. Podle příběhů Severu pak padl i Gendel a svobodný lid se dal na útěk.

Podle divokých ale Gendel přežil. Stal se jediným králem za Zdí a pokusil se vrátit domů stejnou cestou, kterou přišli. Neznal ji však tak dobře jako Gorne, ztratil se a legendy tvrdí, že potomci Gendela a lidí, jež se pokusil převést, stále obývají jeskyně, napadají každého, kdo se jimi pokusí projít, a jí je.

Umberové během vlády Targaryenů

Druhý střet se pak odehrál už za vlády Targaryenů, poté, co poslední král Torrhen Stark poklekl a připojil Sever k jednotné říši. Tehdy vládl ze Zimohradu lord Willam Stark, pradědeček Eddarda Starka, a králem za Zdí se stal Raymun Rudovous, největší hrozba pro Sever až do doby Manceho Nájezdníka.

Raymun si tehdy dobře všiml, že Noční hlídka ztrácí muže a značně polevuje v ostražitosti, a rozhodl se toho využít. Poslal přes Zeď své plenitele, oni pak spustili provazy a žebříky, po kterých se na druhou stranu dostal ostatní Raymunův lid, a všichni pochodovali na jih. A protože Noční hlídka nebyla schopná obhlédnout celou Zeď, pochod ji zaskočil a oni nijak nezasáhli. Také se jejímu tehdejšímu lordu veliteli Jacku Musgoodovi začalo říkat Ospalec Jack.

Raymunova armáda se ale nakonec přece setkala s krvavým koncem na březích Dlouhého jezera, když ji mezi sebou sevřeli muži Willama Starka a Opilého obra, lorda Harmonda Umbera. Opět se divokým podařilo zasadit Starkům tvrdou ránu a zabít Willama, ovšem jeho mladší bratr Artos, známý jako Neúprosný, v šíleném vzteku zabil Raymuna i jeho syny a Raymunův bratr pak rychle uprchl zpátky za Zeď. Od té doby se mu říkalo Rudý havran – jeho vlasy měly být rudé a podle Tormunda bardové hledali slovo, které by se rýmovalo se zbabělcem (anglicky craven – raven).

Hlídka pak dorazila příliš pozdě, než aby na ně zbýval ještě nějaký boj, ale včas, aby se chopila pohřbívání mrtvých, což jim přikázal Artos, zhroucený žalem nad bezhlavým tělem svého bratra.

Ovšem další významnější setkání Umberů s divokými už neprovází vojenské úspěchy. Sestřenici současného lorda Jona kdysi unesli, stejně jako jedinou dceru jeho strýce Hothera, jenž od té doby divoké upřímně nenávidí. A se zemí za Zdí je pojí ještě jeden mrazivý příběh, legenda o Nočním králi. Jsou totiž jedním z rodů, z kterých by mohl pocházet.

Na druhou stranu ale divocí nejsou jediní lidé figurující v rodinné historii Umberů. Koluje mezi nimi mnoho zajímavých příběhů i z jiných koutů Západozemí a i krev dalších významných rodů, jako třeba Starků. Například Jon Umber se kdysi oženil s lady Serenou Stark, vnučkou lorda Cregana Starka, jenž svým tažením na Královo přístaviště zasadil jednu z konečných ran Tance draků a velmi krátce působil jako pobočník krále. Ovšem neměl s ní žádné potomky, proto se Serena provdala znovu za Edrica Starka, rodinu počala až s ním a jednu z jejich dcer, Arranu, si pak vzal Osric Umber.

Když se zase po mnoha letech stal lordem Posledního krbu Hoarfrost Umber, měl tři syny. O nejmladším, Hotherovi, si myslel, že by se mohl stát mistrem, a tak ho poslal do Citadely ve Starém městě. Jenže Hother si místo studia víc hleděl zábavy a jednou narazil na prostitutku, jež se ho pokusila okrást. Nedal se, onu ubohou osobu vykuchal a vysloužil si tak přezdívku Děvkozhouba. Ovšem tento příběh by se před ním rozhodně neměl říkat nahlas, protože ona prostitutka byla muž.

Prostřední Hoarfrostův syn Mors si zase kdysi během cestování ustlal u cesty a zatímco spal, nějaká vrána si ho spletla s mrtvolou, takže se na něj snesla a vyklovla mu oko. Podle Staré chůvy pak Mors popadl vránu za nohy a ukousl jí hlavu, čímž si i on vysloužil přezdívku, a to Vránojed.

A po nejstarším Hoarfrostově synovi sice žádná povídačka nezůstala, ale zato Severu zanechal syna, současného lorda Umbera, přezdívaného Velký Jon. A ne jen proto, že je velký, ale proto, že je jedním z nejsilnějších mužů v Západozemí, vládne mečem větším než Led Starků a i Jaime Lannister ho počítá mezi ty, jež by se mu mohli rovnat v boji. Ostatně, i když se řádně opil na jedné nechvalně proslulé svatbě, bylo třeba osm mužů, než se ho podařilo zneškodnit.

Umberové po Robertově a Nedově rebelii

I po rozpoutání rebelie Jona Arryna, Roberta Baratheona a Neda Starka proti Aerysovi II. tedy nakonec Umberové poslechli příkaz k mobilizaci a přidali se k Nedovi a jeho severské armádě. Dopadli však mnohem hůř, než když se ke Starkům přidávali v bojích proti divokým, protože na Trojzubci, kde padl Rhaegar Targaryen, zemřeli i oba synové Morse Umbera. A když jeho manželka podlehla těžkému porodu a jeho dceru unesli divocí, přišel o celou svou rodinu.

Starkům ale zůstali loajální i nadále a bouřlivě. Poté, co vazaly svolal i Robb Stark, rod Umberů opět odpověděl a Velký Jon mu poskytl své muže i ten největší a nejošklivější meč, jaký kdy viděl malý Bran, a následoval ho na jih, zatímco Mors a Hother zůstali na Severu a spravovali Poslední krb. Velký Jon se pak rychle stal jedním z největších Robbových podporovatelů a nejschopnějších velitelů, byl také prvním, kdo ho prohlásil králem Severu a jeho nejstarší syn Malý Jon vstoupil do řad Robbovy osobní stráže.

Jenže jak se ve válce situace rychle mění, změnila se i Umberů. V knize je ochromila smrt Malého Jona a zajetí Velkého, nové přísahy novým strážcům Severu a novým králům, rozdělení rodiny na opačných stranách barikád, nedůvěra a vrtkavá hra s cílem znovu osvobodit Sever pro jeho pravého pána a v seriálu rovnou rezignace na původní cíl a svěření jejich loajality do nesprávných rukou.

Členové rodu Umberů (k začátku seriálu):

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!