Starý, hrdý, ale upadající rod ze Západních krajin, to jsou Westerlingové. Během historie přišli o většinu majetku, jejich pád nezastavilo ani několik sňatků s Lannistery a ztracený vliv se pokusili vydobýt zpátky až nyní během války pěti králů.
Westerlingové jsou starý, urozený rod ze Západních krajin. Jejich rodokmen sahá do dávných časů, mezi První lidi z věku hrdinů, a jsou na něj náležitě pyšní. Vůbec jsou velmi pyšným rodem, také jejich motto zní „Čest, ne cti“, ale nyní už zůstávají téměř bez významu.
Od chvíle, kdy se na západě objevili první Westerlingové, sídlí na pobřeží ve Skalisku. To kdysi bývala honosná pevnost, jenže v současnosti je velmi sešlá, spíš připomíná ruinu než hrad, a akutně potřebuje opravit, na což však Westerlingové dávno nemají peníze. Zkrátka mají dnes mnohem víc pýchy než moci a víc cti než rozumu a z jejich bohaté minulosti jim zbyl jen znak, na kterém je šest bílých mušlí na pískovém poli.
Jejich zlaté doly, které v Západních krajinách nikdy nejsou od těch nejstarších sídel daleko, totiž už vyschly nebo je Westerlingové museli prodat, a alespoň podle Kevana Lannistera svou situaci ještě zhoršili, když si současný lord Gawen vzal lady Sybell Spicer, dceru z rodiny, jež byla mezi západozemskou šlechtu teprve nedávno povýšena.
Její dědeček byl totiž obchodník s kořením z Essosu, který se usadil v Západozemí a přivezl si s sebou vlastní manželku, ještě exotičtější ženu, maegi, od níž mnoho obyvatel Lannisportu kupovalo lektvary a nápoje lásky a nakonec ji překřtili na Maggy Žábu. Z toho důvodu také Kevan zásadně odmítl nabízené sňatky Gawenových dcer s jeho syny, a to i přesto, že si v minulosti ženy z Westerlingů několikrát vzaly samotného krále Skály. A nejen toho.
Westerlingové v dračích spárech
Hned ve druhé generaci targaryenské dynastie po dobytí Západozemí se Westerlingové dostali do nejvyšších politických příček. Ale z dobrého důvodu je to vůbec netěšilo. Lady Jeyne Westerling byla totiž původně provdaná za lorda Alyna Tarbecka, který ale zemřel, když se přidal po bok Dobyvatelova vnuka, jemuž strýc Maegor I. uzurpoval trůn. Ale protože mu po jeho smrti porodila syna, prokázala svou plodnost, a když Maegor stále nemohl s žádnou ze svých žen počít zdravé dítě, rozhodl se, že to zkusí právě s osvědčenou, krásnou Jeyne.
Ačkoli se jí dvořil sám lord Casterlyovy skály, nedalo se tedy nic dělat a ona, lady Elinor Costayne a princezna Rhaena Targaryen přišly ke dvoru, aby se jako „černé nevěsty“ provdaly během jediného obřadu za krále Maegora. A to nikdy nebyl lehký osud, protože jen dvě z Maegorových manželek krutého vládce přežily a Jeyne mezi nimi nebyla. Otěhotněla, jenže porod se u ní spustil o tři měsíce dřív a ona vydala světu mrtvé, pokroucené monstrum, které sama o moc déle nepřežila.
O skoro sto let později později se pak vztahy mezi Targaryeny a Westerlingy docela napravily, když se stal ser Harrold Westerling lordem velitelem Královské gardy Viseryse I., ale hned po jeho smrti, když Viserysovy děti Rhaenyra a Aegon rozpoutaly krvavý Tanec draků, opět přinesly jen zmar.
Lady Johanna Westerling si totiž v té době vzala lorda Jasona Lannistera, který se svým dvojčetem Tylandem podporoval stranu Aegona. A proto také vedl vojáky do hlavního města s úmyslem pomoci svému králi, jenže se nikdy nedostal přes Říční krajiny stojící za Rhaenyrou. Značně vylidněný západ tak zůstal na bedrech lady Johanny a toho využil Rudý kraken Dalton Greyjoy – napadl pobřeží a vyraboval Lannisport.
Tak pokračoval dokonce ještě dva roky po válce, ale naštěstí i on skončil s čepelí v hrdle a Johanna se okamžitě spojila s lordem admirálem Roviny, aby naplánovala invazi na Železné ostrovy. Ta proběhla velice úspěšně, a když lady Johanna zjistila, že je mezi zajatci i Daltonův solný syn, nechala ho vykastrovat a udělala z něj šaška pro vlastního syna. A aby si zajistila ještě větší zisk, rozhodla se půjčit zlato Lannisterů Královu přístavišti na obnovu města po škodách způsobených válkou. Samozřejmě za výhodný úrok.
Lord Roland Westerling se navíc v té době dostal ještě dál. Po konci války a korunovaci dětského krále Aegona III. byl jmenován členem jeho rady sedmi regentů. Ovšem jako mnoho ostatních se nedožil královy plnoletosti, protože zemřel na zimní horečku.
Ovšem, protože byli Westerlingové od časů, kdy se království Skály chopilo většiny západu, vazaly Lannisterů, nebyli to jen Targaryeni, s kterými se střetávali nebo pozvedali meče v jejich jméně. V ne tak dávné době totiž například vyjeli společně s Tywinem Lannisterem potlačit rebelii Reyneů a Tarbecků, čímž si ještě jako mladík Tywin vysloužil značné jméno.
A o mnoho let později ho následovali znovu, tentokrát už jako lenního pána, společně s jeho armádou na konci Robertovy rebelie do hlavního města, když už bylo jasné, že vláda Targaryenů se chýlí ke konci. Ser Elys Westerling se tehdy tedy účastnil krutého vyplenění Králova přístaviště a spolu s lordem Rolandem Crakehallem byl prvním, kdo vstoupil do trůní síně a našel Jaimeho Lannistera se zkrvaveným mečem nad tělem Aeryse II.
Westerlingové v říši Baratheonů a Starků
Ve chvíli, kdy po více než dekádě míru po rebelii s Robertem Baratheonem na Železném trůně začal příběh knih i seriálu, byl lordem Skaliska Gawen Westerling, a stejně jako jeho předci, i on byl věrný Tywinu Lannisterovi. Jakmile se po nešťastném pobočníkování Neda Starka rozhořela válka pěti králů, spolu s ostatními lordy západu proto bojoval proti Seveřanům a v seriálu se vzdal, když Robb Stark napadl Skalisko. Nic víc pak o něm ani jeho rodině známo není.
V knize ale měli Westerlingové mnohem důležitější úlohu. Tam byl lord Gawen zajat v bitvě v Šeptajícím lese a jako zajatec se dostal až do daleké Mořské stráže v Říčních krajinách. Teprve později pak dlouho vítězící Robb převzal Skalisko, které vzhledem ke svému stavu a k tomu, že většina západní armády nebyla doma, nečinilo velké potíže, avšak utržil při tom zásah šípem.
Ve Skalisku se pak léčil s pomocí pěkné Gawenovy dcery Jeyne, a když se mu donesla zpráva o údajném osudu Brana a Rickona na Zimohradu, dívka ho kromě ošetřování i utěšovala a celý incident přerostl v něco víc. A aby ji Robb nezahanbil, hned následující ráno si Jeyne vzal (kdežto v seriálu si vzal cizinku Talisu proto, že se do sebe zamilovali).
Matce Catelyn, která okamžitě pochopila, jaké problémy to znamená, když původně slíbil, že si vezme jednu z Freyů, čímž zaplatil za přechod své armády přes Dvojčata, pak jen řekl, že Westerlingové mají lepší a vznešenější krev než Freyové a že jiná Jeyne si kdysi také vzala krále. Čímž narážel právě na Maegorovu černou nevěstu.
Tím se Westerlingové oficiálně přidali na stranu Seveřanů a Říčních krajin, Gawen byl osvobozen, Jeyne získala titul královny, její starší bratr Raynald se jako vlajkonoš připojil k Robbově armádě v čele s padesáti dalšími muži, z čehož bylo dvanáct rytířů, protože ho měl Robb rád a jeho matka věřila, že zaplňoval mezeru po Jonu Sněhovi a Theonu Greyjoyovi, a druhý bratr Rollam se stal Robbovým panošem. Ovšem za cenu ztráty čtyř tisíců Freyů.
Jeyne se snažila být dobrou a oddanou manželkou a usilovně se pokoušela dát Robbovi dědice. Její matka jí kvůli tomu měla dávat lektvary na podporu plodnosti a s ní se i celá rodina tvářila naprosto věrně a vlastně nikdo, na rozdíl od seriálu, s ní neměl zvláštní problém. Kromě zlovlka Šedého větra, jenž nelibě nesl především Jeyninu matku a strýce Rolpha Spicera, ale Robb to přičítal pouze tomu, že ve válce zdivočel, a jediné jeho opatření bylo, že Rolpha poslal dohlédnout na předání zajatců.
A samozřejmě kromě Freyů, kteří se za nečekanou královnu pomstili po svém při rudé svatbě Edmura Tullyho. Tam dokonce draze zaplatil i Raynald, protože to byla poslední chvíle, kdy ho kdo spatřil. Jakmile propukla krvavá řež, pustil Šedého větra z řetězu, schytal zásah z kuše a skočil do Zeleného bodce Trojzubce, kde pravděpodobně zemřel.
Ostatní z rodu Westerlingů se však rudé svatby neúčastnili a zůstali v bezpečí Řekotočí. Raynald byl totiž doopravdy věrný Robbovi a netušil, že zbytek jeho rodiny vůbec není tím, čím se tváří. Není jisté, jestli o celém plánu věděla i samotná Jeyne a byla instruovaná hrát svou roli, nebo jako Raynald jednala z vlastní vůle, avšak lady Sybell už od začátku spolupracovala se svým lenním pánem Tywinem Lannisterem.
Ten jí slíbil sňatky s lordy nebo jejich dědici pro její děti a Rolphovi daroval opuštěnou důlní pevnost Kastamer za to, že špehovali Seveřany a pomocí svatby Jeyne a Robba připravili jejich pád. Sybell dokonce vůbec nedávala své dceři lektvary na plodnost, ale antikoncepční, a tak není divu, že následně byli všichni omilostněni a poté, co po drtivém vítězství Lannisterů v Říčních krajinách padlo i Řekotočí, odebrali se zpět na cestu do Skaliska.
Jen Jeyne musí ještě zůstat dva roky neprovdaná, aby bylo jisté, že jakékoli děti, jaké bude mít, nejsou Starkové. A protože se opravdu zdá, že o plánech své matky neměla tušení, stále nad ní visí meč s hrozbou, že ji připraví o hlavu, pokud se pokusí utéct a připojit ke zbytkům odporu.
Členové rodu Westerlingů (k začátku seriálu):
- lord Gawen Westerling, lord Skaliska
- lady Sybell Spicer, manželka Gawena, vnučka Maggy Žáby
- ser Raynald Westerling, nejstarší syn a dědic Gawena a Sybell
- Jeyne Westerling, nejstarší dcera Gawena a Sybell, krátce manželka Robba Starka a královna Severu a Trojzubce
- Eleyna Westerling, mladší dcera Gawena a Sybell
- Rollam Westerling, mladší syn Gawena a Sybell
- ser Elys Westerling, s nespecifikovanými vztahy s Gawenem a jeho rodinou
Foto: HBO