Štít

Štít

26.10.2015 19:00


Hlavním sídlem rodu Greyjoyů je hrad Štít (v originále Pyke), který stojí na stejnojmenném ostrově. Jedná se o velmi nebezpečnou pevnost, která je postavena na věžích, jež jsou zasazeny do moře.


Hrad Štít je sídlem rodu Greyjoyů, kteří se titulují lord Žnec ze Štítu, a od dobytí Západozemí Aegonem Targaryenem a zvolení Greyjoyů lenními pány i mocenským centrem Železných ostrovů. Jde o starodávnou pevnost na menším ostrově Štít a právě on měl dát neúrodnému kusu země v moři jméno, ale jisté to není. Zatímco jeho lordi si za svou verzí stojí, obyvatelé z okolí tvrdí, že se Štít říkalo ostrovu vždycky.

Kdy byl hrad postaven, po čem pojmenován a kdo ho původně vlastnil se totiž vůbec neví. Nevypadá ani jako dřív, protože býval rozsáhlejší, ale nestabilní podloží a neustálý útok moře způsobily, že se některé části zhroutily do vody a zbývající věže stojí na řetězci pustých kamenných sloupů, co zbyly z původních skal. Pohybovat se kolem něj, především za bouře, proto může být dost nebezpečné a věže jsou navíc propojené kymácejícími se lanovými mosty, což nebezpečí ještě zvyšuje.

Zároveň trochu i vypadá, jako by byl ve skutečnosti celý jen jakýmsi podivným skalním útvarem, protože jeho zdi jsou ze stejného šedočerného kamene, z něhož je i zbytek ostrova, a během tisíců let vše bez rozdílu pokryl zelený lišejník.

Stejně šedočerné hradby pak hrad oddělují od padesátiakrového mysu se stájemi, kotci a stodolami a především jednoho konce širokého kamenného mostu, který spojuje Štít s největším z okolních ostrůvku a o něco tak rozšiřuje plochu celé pevnosti.

Čtyři nejdůležitější obytné věže jsou ale umístěny každá na vlastním útesu a další věže a přístavky stojí na skalách za nimi spojené klenutými pasážemi podpíranými sloupy nebo dlouhými kymácejícími se dřevěnými nebo lanovými mosty– kdo se například chce dostat do Mořské věže, musí přejít tři mosty, z nichž poslední je z lan a velmi nestabilní.

Velká věž je na největším útesu a je spojená s Krvavou věží krytým kamenným chodníkem. Jde v podstatě o dlouhou, zakouřenou síň, v níž je umístěn Trůn z mořského kamene, pradávný trůn Železných ostrovů, jehož přísežným ochráncem je železná flotila. A je to asi vůbec nejzajímavější objekt na celých ostrovech, protože jde o křeslo vyrobené z jednolitého kusu mastného černého kamene ve tvaru krakena a podle legend bylo nalezeno Prvními lidmi na břehu ostrova Starý Wyk, když na ostrovy přišli, a nikdo neví, kdo ho vyrobil.

Momentálně je ale právě ve velké síni Velké věže Štítu a Aeron Greyjoy, kněz Potopeného boha, zarytě tvrdí, že na něj může usednout pouze zbožný železný a rozhodně ne neznaboh či žena. Ač jeho bratr Euron poznamenal, že si na něj sedl mnohokrát a nikdy neprotestovalo.

Krvavá věž neboli Věž pro hosty je dál jednou z největších částí hradu. Její síně jsou větší a lépe vybavené a pojmenovaná byla před tisíci lety, když v ní byl syn říčního krále Bernarr II. zavražděn a rozřezán na kusy, co krutí železní poslali zpět jeho otci na pevnině.

Samostatný útes dál obývá i Kuchyňská věž a Mořská věž, která stojí na nejkrajnějším útesu. Ta je nejstarší částí hradu a je kulatá a vysoká. Její základy jsou navíc bílé po staletých sprškách soli a nyní už stojí značně nakřivo, což ovšem neodrazuje vládnoucího lorda od toho, aby právě v ní měl svůj solár a osobní komnaty.

Vstup za hradby ohraničující Štít pak zabezpečuje strážnice s padací mříží oddělená od Velké věže vysokým mostem a umístěná ve střední části zdi a celé toto prostředí pro své obyvatele dlouho vytvářelo dojem, že jde o pochmurné, avšak nedobytné místo, co nepřátelé Greyjoyů nikdy nepokořili.

Poté, co vypukla Greyjoyova rebelie, král Robert Baratheon a jeho vazalové vyrazili na západní pobřeží zarazit drancování a samozvaného krále Železných ostrovů a Stannis Baratheon dovedl flotilu přímo na ostrov a dokázal vytrhat ze zdí celé kameny a probourat se dovnitř, se však ukázalo, že se pletli.

Do hradu vtrhli první muži – Thoros z Myru a Jorah Mormont, kteří velmi rychle a za malých ztrát zabezpečili předmostí a znemožnili železným jakýkoli pohyb, a rebelie byla prakticky v koncích. Dodnes přitom existuje palčivá vzpomínka na tyto události, a to zářivé světlé kameny v místech, kde byla téměř stržená věž opravena.

Bezútěšnost hradu ještě dokresluje i nemožnost vybudovat kotviště, které tak chybí i přesto, že Greyjoyové jsou stejně jako ostatní železní pirátské krve, a všechny lodě, co se k němu chtějí dostat, musí odplout do blízkého Panského přístavu a zakotvit v něm. A jak jsme viděli i v seriálu, odsud je třeba absolvovat buď únavnou cestu pěšky, nebo si sehnat koně.

A kromě toho, že se Štít používá pro název ostrova a hradu, funguje také jako příjmení bastardů urozených rodičů ze Železných ostrovů. Ačkoli není znám původ ani tohoto jména a před dobytím Západozemí Targaryeny vládl železným rod Hoareů, který nepocházel ze Štítu, a tak je možné, že tehdy používali příjmení jiné.

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře