Tisíc ostrovů leží daleko na východě tam, kde Západozemci vyznačili konec známého světa. A rozhodně nejde o místo, které by lákalo byť ty nejsmělejší dobrodruhy.
Tisíc ostrovů je rozsáhlé souostroví ve východním Chvějivém moři u severního pobřeží Essosu. A to přímo u okraje známého světa, protože sousedí už jen s královstvím N‘Ghai a lesy Mossovy a nikdo neví, co se skrývá dál na východě.
Jsou to malé ostrůvky, spíše holé a větrem ošlehané skály rozsypané v moři, a podle ibbenských kartografů jich je ve skutečnosti méně než tři sta. Všude kolem nich, co se slaných vod týče, je Chvějivé moře bohaté na ryby i temné pověsti, avšak v této části světa vítězí spíš ony pověsti. Ryby v okolí ostrovů jsou prý podivně znetvořené, mají hořkou a nepříjemnou pachuť a stejně jako k ostrovům nevyráží cizí rybáři, neloví tam ani místní.
Ostrovy vůbec nejsou prozkoumané zejména kvůli nátuře místních. Těch nemnoho obyvatel z Tisíce ostrovů je totiž prý velice xenofobních a nepřátelských, takže tam kotví jen málo námořníků a už vůbec pro nikoho nejsou cílem cest.
Ostrované nemají vlasy ani chlupy, naopak mají zeleně zbarvenou kůži, ženy si obrušují zuby do ostrých špiček a muži praktikují rituální obřízku. Jejich jazyk je pro cizince neznámý a stejně tak jejich další zvyky a náboženství. Pouze se z případů nemála nešťastníků ví, že prý obětují námořníky šupinatým bohům s rybí hlavou.
A přestože žijí na ostrovech, velmi se bojí moře. Tak moc, že odmítají vstoupit do vody, a to i když na tom závisí jejich život. Nejsou tak námořníky, necestují do okolních zemí, nemají zájem o poznání ostatních národů a vědí o nich jen ti, kdo naopak přicestují k nim.
Není proto divu, že učenci ani cestovatelé ze zbytku světa neznají nejen ostrovní místopis nebo kulturu, ale ani historii tohoto zvláštního území. Někteří jen věří, že se na ostrovech nachází pozůstatky po potopeném království, jehož valnou většinu spolkla zvyšující se hladina moře už před tisíciletími. To podporuje i fakt, že podobizny podivných rybích bohů možná z tamější doby lze při odlivu spatřit podél pobřeží.
Kromě tohoto království lze nalézt ještě pozůstatky po osídlení Ibbeňany z dávné minulosti a po Sarnorech. Delta řeky Sarne je sice daleko na západ od Tisíce ostrovů, ale když bylo zaniklé království Sarne na vrcholu, tamější námořníci doplouvali až k ostrovům.
Západozemí však s Tisíci ostrovy nemá kontakt vůbec žádný. První a dost možná jediný Západoemec, jaký se k nim dostal, byl slavný Mořský had Corlys Velaryon, protože ten obeplul velkou část známého světa. Ale jakmile ostrovů dosáhl a viděl, jak není v nejmenším vítán ve velmi nelákavé zemi, rychle se prý obrátil zpátky.
Foto: HBO
Skvělé jako vždy a už víme, odkud je dessaix. xD xD xD
Práve toto sa mi na tom svete tak páči, neprebádané miesta o ktorých sa skoro nič nevie, len pár útržkov a legiend.