Hlavní a jediné město Dothraků je známé po celém světě jako svérázné tržiště, kde se setkává východ se západem a kde se nesmí prolévat krev. Jak ale vypadá a co vlastně pro Dothraky znamená?
Vaes Dothrak, což v dothračtině znamená Město jezdců, je jediné město Dothraků. Leží na severovýchodě Dothrackého moře pod Matkou hor, nedaleko jezera Lůno světa. Ačkoli v seriálu bylo na mapě v úvodních titulcích chybně zobrazeno – až v pozdějších řadách ho ukazovaly dál na východ, zatímco v dřívějších u středu Dothrackého moře. Podle knižních map leží rozhodně ve východní části nedaleko pohoří Kosti. A také se kvůli změně místa natáčení změnila jeho podoba, v šesté řadě působilo město sušším dojmem a leželo mezi útesy, zatímco předtím na otevřené planině, čemuž spíš odpovídá kniha. A v každém případě je to velice neobvyklé město v porovnání se všemi ostatními.
Předně je zároveň jedno z největších světových měst, díky tomu, jakou zabírá plochu, a nejmenších, kvůli tomu, že v něm trvale žije jen málo lidí. Táhne se do všech stran, je dost velké, aby se tam vešel každý khalasar, kdyby se někdy všechny najednou vrátily, ale jen vzácně se tam zastaví víc než pár khalasarů ve stejný čas, než se zase rozjedou rabovat.
Dále nemá žádné zdi a hradby. Má široké ulice z trávy a udusané hlíny, kamenné pavilóny, panství z pletené trávy, dřevěné věže, pár stupňovitých pyramid a síně z kulatiny, zkrátka budovy stavěné otroky ze zemí, které Dothrakové dobyli, podle způsobu, který doma znali, avšak většina z nich je většinu času prázdná. Má tak asi desetkrát víc budov než Pentos, ale mezi nimi se pohybuje jen zlomek populace jiných měst.
Vjíždí se do něj koňskou branou, v dothratštině hrazef emrakh, což také není žádná skutečná brána. Pojmenovali tak jen dvě obří sochy hřebců, jejichž kopyta se 30 metrů nad zemí setkávají a tvoří tak špičatý oblouk. A od nich až k Matce hor vede boží stezka pojmenovaná po sochách a symbolech stovky různých náboženství, bohů, králů a hrdinů dokazujících dosah a moc dothrackého dobývání – protože je tam odváží Dothrakové, když vyplení nějaké město.
Je to široká, travnatá cesta rozdělující Vaes Dothrak a i další z jeho důležitých lokací, tržiště, na východní a západní. Západní tržiště je velký bazaar pro obchodníky ze Svobodných měst, kteří často prodávají zboží i ze Západozemí. Je to velké hrbolaté náměstí z udusané hlíny obklopené hliněnými cihlami, zvířecími výběhy, vybělenými hodovními síněmi a krytými tábořišti, uvnitř náměstí jsou stánky a uličky pro obchodníky. Na východním tržišti pak obchodují obchodníci z exotických zemí Ašaje, Yi Ti a Stínozemí, je tam k nalezení vzácnější zboží včetně zvířat jako mantichory, sloni a zebroni z Jogos Nhai.
Je to totiž důležité obchodní centrum pro karavany mezi východem a západem Essosem, které se snaží vyhnout vysokým clům uvaleným na zámořský obchod městem Qarth. Obchodníci proto mají povoleno cestovat skrze Dothracké moře do Vaes Dothrak bez obtěžování, pokud postupují v míru, neznesvětí Matku hor nebo Lůno světa a přinesou dosh khaleen tradiční dary soli, stříbra a semen. Však tržiště jsou především pro obchodníky, aby obchodovali mezi sebou, protože Dothrakové nevěří v peníze – a jen někdy se tam zastaví, aby si pořídili něco zajímavého. Nicméně celý koncept obchodování je pro ně cizí.
A i město samotné je relativně bezpečné. Je tam zakázáno nosit meč nebo prolít krev svobodného pod trestem smrti, je to tedy místo, kde se mohou v míru shromáždit khalasary. Což lze obejít, pokud je to nutné. Tehdy lze někoho zabít jinými prostředky. Přesto je tam ale násilí vzácné, protože Dothrakové mají své město v posvátné úctě. V knize je dokonce zakázáno vytahovat čepel i vůči zvířatům (v seriálu jen lidem), a proto se musí používat pro bourání masa jiné nástroje.
Ta nejdůležitější budova a instituce ve Vaes Dothrak je ovšem chrám dosh khaleen, v dothračtině vaesof doshi khaleen (není explicitně zmíněný v knize, ale v seriálu je to nejdůležitější z několika stálých budov a dost pravděpodobně existuje i v knize), sídlo vládnoucích dosh khaleen.
Dosh khaleen jsou manželky padlých khalů, které se po smrti khala musí odebrat do města jako jeho jediní stálí obyvatelé – tedy se svými otroky eunuchy. Podle seriálu je nutné to udělat co nejdříve a je hrubé porušení zvyků, když to khaleesi neudělá. Užívají pak velké cti, mají mezi Dothraky vysoký status, slouží jako vědmy předpovídající budoucnost a vykládající znamení. Schvalují také budoucí manželky současných khalů. Tyto důležité obřady se přitom odehrávají v chrámu, který se v seriálu někdy používá i pro hostinu Velkého khala, což je v seriálové verzi patrně nějaký z nejmocnějších khalů.
Je ale jistý rozdíl mezi postavením dosh khaleen v knize a v seriálu. V knize se zdá, že mají dosh khaleen naprostou duchovní autoritu a moc ve městě. Seriál k tomu pracuje ještě s khalar vezhven, shromážděním khalů, které rozhoduje, která města vyplenit, a v případě khaleesi, která poruší tradice, zda se připojí k dosh khaleen. V knize ale khalové nemají nad posvátnými dosh khaleen autoritu, právě naopak, a v žádném případě nezasedá žádná jejich rada, která by rozhodovala, kam se který khalasar vydá. Neexistuje ani žádný jeden Velký khal.
Není ale moc dobře možné určit, kdy Vaes Dothrak vzniklo. Dothrakové nemají žádné písemné záznamy historie, město leží dostatečně na východ od jiných království, která existovala před zkázou Valyrie i před Valyrií, aby tam mohli Dothrakové vyjíždějící od pohoří Kosti tábořit a založit nějaké osídlení už dříve. Však také věří, že Lůno světa je místo, odkud vyjel první člověk. Není ale nemožné, že se objevilo až po zkáze Valyrie, kdy se jim otevřel celý centrální Essos.
V sáze jsme se ve městě ostatně zatím ocitli jen jednou, když tam cestoval khal Drogo, aby dosh khaleen představit svou novou ženu Daenerys Targaryen. Ta tam obřadně snědla koňské srdce – a také tam přežila pokus o svou vraždu prodavačem vína najatým královským dvorem v Sedmi královstvích, což Droga vedlo k prohlášení, že povede svůj khalasar proti Sedmi královstvím. Pouze Bran Stark měl ještě během svého kómatu vize světa včetně Vaes Dothrak. A zmíněno bylo i v zatím poslední vydané knize. Když Daenerys začala vládnou v Meereenu a kolem se začali shromažďovat její nepřátelé, byla informovaná, že město Yunkai poslalo jezdce do Vaes Dothrak, aby tam proti ní sehnali khalasar.
Akorát v seriálu jsme se do něj vrátili v šesté řadě. Tehdy Daenerys zajal khal Mero, a když zjistil, že je manželkou mrtvého khala, dopravil ji do Vaes Dothrak. Jenže protože porušila tradice a místo, aby se ihned po Drogově smrti vydala do města, tak zahájila dobývání Zálivu otrokářů, sdělili jí, že shromáždění khalů bude rozhodovat o tom, zda se smí přidat k dosh khaleen i tak. Shromáždění se potom konalo v chrámu, který ale Daenerys podpálila, spálila v něm khaly a podmanila si ostatní Dothraky.
Foto: HBO