Oslnivé, opulentní centrum západozemské víry, Velké Baelorovo septum, je známé po celých Sedmi královstvích. V tomto článku se podíváme, co se v něm ukrývá, kdo a proč ho postavil a co všechno se v něm stalo.
Velké Baelorovo septum je hlavní církevní budova Víry v Sedm v Západozemí. Stojí v Králově přístavišti na Visenyině kopci, jednom ze tří pahorků, kolem nichž město leží, a je to sídlo Nejvyššího septona a centrum víry. Tedy v knize, v seriálu tam stálo, protože ho Cersei Lannister nechala vybuchnout pomocí divokého ohně, aby se vyhnula církevnímu soudu.
Je to ohromná stavba, mohlo by jít o největší ve městě, jíž se, co se týče církevních, může rovnat jen Hvězdné septum ve Starém městě, původní centrum víry, jen ne tak honosné, a hradní septum Vysoké zahrady. V seriálu tvrdila Cersei, že by se dovnitř mělo vejít asi sedm set lidí, akorát během obřadů zobrazených v septu jich tam vždy bylo výrazně méně. Je obklopené náměstím z bílého mramoru a velkými zahradami, kam se vejdou další stovky lidí. Stojí u něj i socha Baelora I. Targaryena, po němž je pojmenované.
Z náměstí i zahrad vede přímo do septa několik vedlejších vchodů, nejhonosnější je ale ten hlavní, kolem nějž je vyvýšená mramorová kazatelna, odkud může septon promlouvat k davům. A za ním už stojí impozantní mramorová klenutá stavba, tradičně sedmihranná, se sedmi křišťálovými věžemi a vysokou kupolí ze skla, zlata a krystalů.
Za hlavními vstupními dveřmi je vstupní síň zvaná Lampová síň, kde visí koule z barevných křišťálových sklíček zasazených do olověných rámečků, stejně jako okna jsou z křišťálového barevného skla. Z ní se skrze dvojité dveře vstupuje do hlavní lodi septa se sedmi širokými uličkami s podlahou z mramoru, které se protínají uprostřed pod kupolí a každá pravděpodobně vede k jednomu ze sedmi velkých „podsept“, patrně oltářních výklenků.
Je tam i sedm oltářů se svíčkami, každý určený pro odlišné obřady a zasvěcený odlišné tváři boha Sedmi. Ty zobrazuje sedm vysokých soch – Otec s vahami, Matka s otevřenou náručí, Stařena s lucernou, Válečník s mečem, Panna jako mladá nahá žena, Kovář s kladivem a Cizinec, jako obvykle bez tváře, v seriálu stojící zády k sálu. Zdá se, že v seriálu právě tyto sochy nahrazují samostatné oltáře, v knize jsou ale u nich nebo mezi nimi ještě oltáře. Například svatby se tam odehrávají u oltáře mezi sochami Otce a Matky, v seriálu přímo mezi jejich sochami.
U každé uličky jsou také ještě další dveře určené různým církevním příslušníkům. Septoni například používají Otcovy dveře, septy Matčiny, tiché sestry Cizincovy schody. Dále je septum zdobené malbami sedmicípé hvězdy a každá ze sedmi křišťálových věží má i své zvony. Ale jen výjimečně zvoní všechny – třeba při oznamování smrti krále.
Další prostory jsou potom pod septem. Tam se nachází hrobky, kde se ukládají králové (nebo jejich popel, jak bylo zvykem u Targaryenů), cely pro kajícníky a sklepení k ukládání drahých rouch, prstenů, křišťálových korun a dalších pokladů. A v seriálu ještě malá kaple, která měla na místě stát předtím a na níž septum postavili. Nejvyšší vrabčák, poslední Nejvyšší septon, ji tam dokonce preferoval. Velké Baelorovo septum nahoře považoval za monstrózní nesmysl a Baelora I. za marnivého, ačkoli Baelor pevně věřil, že takový není a velmi se soustředil na charitu a zbožnost.
Jen v knize nebyla žádná zmínka o tom, že by se dochovaly nebo použily základy jiné stavby, ačkoli i tam mělo Velké Baelorovo septum svého předchůdce. Na začátku, když se město začínalo stavět, sloužila jako septum koga ukotvená na říčním břehu. Poté Aegon I. a Nejvyšší septon ze Starého města sponzorovali pro nové obyvatele větší septum na Visenyině kopci a po smrti Rhaenys nechal Aegon vystavět i Památeční septum na Rhaenysině kopci. To ale zničil už Maegor a postavil na jeho místě Dračí doupě. Centrem víry tak zůstávalo Hvězdné septum ve Starém městě, už od časů, kdy Andalové převládli v jižním Západozemí, a pro obyvatele Králova přístaviště sloužilo jen to na Visenyině kopci, případně hradní septum v Rudé baště pro šlechtice.
Až v roce 161 se k moci dostal Baelor I. Targaryen přezdívaný Požehnaný, septon a tak zbožný král, až byla víra to jediné, co ho zajímalo. Údajně měl někdy během své desetileté vlády vizi, která ho inspirovala k výstavbě velkého septa na Visenyině kopci k uctění slávy Sedmi – není známo, jestli tam tou dobou ještě stálo septum z doby Aegona I. Protože šlo ale o obrovský projekt, bylo dokončené až po Baelorově smrti a pojmenované na jeho počest a nahradilo Hvězdné septum ve Starém městě jako větší a honosnější centrum.
Od té doby sloužilo Velké Baelorovo septum k velkým obřadům. Jako ke královským svatbám nebo svatbám důležitých šlechticů. Brali se tam třeba i Tywin Lannister a Joanna Lannister, Rhaegar Targaryen a Elia Martell, Robert Baratheon a Cersei Lannister, Joffrey Baratheon a Margaery Tyrell, v seriálu i Tyrion Lannister a Sansa Stark a Tommen Baratheon a Margaery Tyrell (v knize se oba páry braly v hradním septu při méně okázalém obřadu).
Také v něm probíhají pohřební obřady. Bylo tam uloženo tělo Joffreyho Baratheona, nějakou dobu tam setrvalo tělo Tywina Lannistera, než ho převezli k pohřbení do Casterlyovy skály. V seriálu i pohřeb Myrcelly Baratheon (v knize zatím žije). A předtím tam byl uložen popel celé řady Targaryenů – ale ne všech, někteří spočinuli na Dračím kameni, někteří jinde, třeba popel princezny Aerey byl rozprášen do větru, protože toužila létat a být svobodná.
Děly se tam samozřejmě i další události. Jmenovat lze zejména popravu Neda Starka, která způsobila kolem septa ohromný rozruch. Původní plán totiž byl, aby se před septem veřejně přiznal ke zradě a skončil na Zdi, ale Joffrey se neplánovaně rozhodl nechat ho na místě popravit, což rozčílilo Nejvyššího septona. Podle tradice se u septa nesmí prolévat krev, což Joffreyho příkaz k popravě přímo na schodech septa porušilo, septum prý znesvětilo a zajistilo dlouhodobé problémy mezi církví a Železným trůnem.
Svou úlohu mělo Velké Baelorovo septum i ohledně bitvy o Černovodu mezi Lannistery a Stannisem Baratheonem. Před bitvou tam davy hledaly duchovní útěku, zatímco po bitvě zvonily zvony septa k oslavě a poté tam více než 600 nových rytířů plnilo část obřadu pasování na rytíře, tedy stáli tam noční bdění, než podstoupili bosou cestu do Rudé bašty.
Když se pak k moci nad církví chopilo hnutí Vrabčáků a novým Nejvyšším septonem se stal Nejvyšší vrabčák, chtěl mít pravomoce i nad šlechtou, a tuto moc mu Cersei bláhově poskytla. Tehdy začalo septum sloužit také pro věznění některých šlechticů obviněných ze závažných zločinů. Ve věžní cele (v seriálu patrně podzemní) se tam ocitla Margaery, po ní i Cersei a několik mužů, které Cersei přiměla falešně se přiznat jako Margaeriny milence. V seriálu byl důvod uvěznění Margaery jiný, lhaní při výpovědi, nikoli údajný nemanželský poměr, a proto ho i Nejvyšší vrabčák bral mnohem vážněji než pochybné obviňování v knize. V seriálu tam k tomu věznili i Lorase Tyrella (v knize nebyl z ničeho obviněn, natož uvězněn), a v případě Lorase se tam odehrál i jeho soud. Měl se tam odehrát i Cersein soud. V knize se na něj čeká, v seriálu na něj nikdy nedošlo.
V knize se pod septem našlo asi dvě stě nádob s divokým ohněm, které tam umístil Aerys II. pro svůj plán nechat město shořet během Robertovy rebelie, což Tyriona inspirovalo k rozšíření pomluvy, že Stannis hodlá septum vypálit. V seriálu ale na tyto zásoby nepřišel, až později Cersei, která je nechala dost možná i posílit a skutečně zapálit, aby se vyhnula svému soudu. To vyústilo v explozi, zničení septa a smrt mnoha šlechticů i poddaných, včetně Margaery, Lorase a Mace Tyrellů, Nejvyššího vrabčáka a vlastně i velké části města v okolí septa, zhruba kilometr všemi směry. Tedy to stálo stovky, možná tisíce životů. Cersei to poté označila za tragickou nehodu, což je dost možná oficiální postoj trůnu, nicméně i poddaní ve vzdálenějších koutech říše otevřeně mluvili o tom, že septum nechala vybouchnout ona.
Foto: HBO
Jsem pro zachování stávající formy, A děkuji za ni.
#2 Tony-Z: A dejte pokoj :D No to jednak by byl a jednak kdo by na to měl trpělivost. Já na tvůrčí psaní trpělivost nemám, a jakmile by z něčeho místo zájmu byla povinnost, tak už bych neměla trpělivost na žádné ;)
#1 m0rdred: Já jsem Ann Taylor před časem navrhoval sepsání Encyklopedie/Průvodce světem, ale prý by to byl licenční problém :-D
#3 Ann TaylorPřijde mi škoda psát na Ednu, co to tak zkusit jako scénárista přímo u zdroje?
#2 Tony-Z