Bohatá obchodní pevnost Vysoká zahrada (v originále Highgarden) je sídlem velmi movitého a politicky stoupajícího rodu Tyrellů.
Vysoká zahrada je pevnost rodu Tyrellů a zároveň hlavní sídlo Roviny, rozsáhlé jihozápadní oblasti Západozemí sousedící se všemi ostatními částmi říše kromě Železných ostrovů, Severu a Údolí. Proto také stojí u důležitých jižních dopravních tepen – v místě, kde se z Růžové cesty vedoucí z Králova přístaviště do Starého města odděluje Mořská cesta do Lannisportu a Casterlyovy skály. To, řeka Klikatice, jedna z největších v Západozemí, a nejúrodnější země celého kontinentu, jí pak zajišťuje čilý obchod a bohatství.
I samotná pevnost patří mezi nejatraktivnější hrady v království. Má stupňovité zdi, spoustu nádvoří a kolonád, háje a fontány věčně obklopené zpěváky a hudebníky, často tam také pořádají hostiny či projížďky na řece a pro zábavu může sloužit i slavný labyrint z keřů šípkových růží. V okolí se pak pěstují melouny, broskve a švestky a do nedohledna se všude táhnou růžová pole.
A úplně stejně monumentální je i tamější septum (Rovina též vyznává víru v Sedm), jemuž se může rovnat leda septum ve Starém městě nebo Králově přístavišti, starém a současném církevním centru.
Původně však toto bohaté a překrásné sídlo a ani jeho okolí nebylo pod nadvládou známých Tyrellů. Hrad údajně postavil Garth Gardener, legendární král Roviny v době Prvních lidí, a jeho rod ho držel dlouhá léta. Dokonce i po invazi Andalů, které nakonec v království uvítali a nepotkal je tak osud jiných území, kde Andalové původní šlechtu pozabíjeli a vyhnali a vládu si uzurpovali pro sebe. Zde zůstal v čele původní král a poprvé se objevil rod Tyrellů jako dědiční správci.
A že byl poměrně zachováván klid a mír dokládá i fakt, že přes vznik prvního septa na důkaz převzetí andalské víry, král zůstal věrný starým bohům a do dnešních dnů zůstává ve Vysoké zahradě jeho boží háj se třemi čarostromy známými jako Tři zpěváci.
Pak ale spokojenou existenci samostatného království, jako všude jinde, ukončilo dobývání Aegonem I. Targaryenem. Ten porazil krále Merna IX. a jeho syny v obrovské bitvě známé jako Bitva na Ohnivém poli, v níž draci najednou upálili čtyři tisíce mužů, a když dorazil do Vysoké zahrady, správce Harlen Tyrell se mu vzdal a pevnost odevzdal.
Za odměnu pak dostal lordství, vládu nad Rovinou a titul strážce Jihu (neboť nejjižnější Dorne v době dobytí ostatních království ještě stále drželo svou samostatnost, a tak rod Martellů tento titul nevlastní), které Tyrellům vydrželo až do dnešních dnů, kdy je po svém otci Maceovi dědicem rytíř Loras Tyrell a v knize jeho nejstarší bratr Willas.
Foto: Feliche
#11 Engeneer: v knize je víc věcí o Valyrii, než v seriálu. Například je v knize popsáno hloubení dolů do hloubek, kde bylo takový horko až se otrockým dělníkům škvařila chodidla i přez boty. Moje domněnka: kopaly tak hluboko, až napovrch vytryskla láva a město bylo spáleno. Žádní kamení lidé se tam nevyskytují, ti jsou v troskách města Selhorys. Eoron Greyjoy podle knihy navštívil po svém vyhoštění z železných ostrovů Valyrii a oběvil tam „dračí roh“, díky kterému se stal železným králem po smrti svého bratra Balona … no prostě seriál vynechal spoustu zajímavých kapitol a proto doporučuji přečíst knihu. Kdo má rád fantasy, tak je pro něj kniha ideální vyplnění čekání na další sérii :-)
#13 Bruncla: Hledala jsem překlad, protože všechno beru z anglických zdrojů, a internet mi vyplivnul Zahradnický. A Dorne, Bouřlivé krajiny, Korunní země, Říční krajiny a Západ, se kterými sousedí, nejsou 3 ;) Ono se říká sedm království, protože BYLO sedm království, teď je devět provincií říše.
nejmenoval se ten lord náhodou Garth Zahradník a ne zahradnický? a věta že sousedí skoro se všemi královstvími a pak se zjistí že s 3mi sousedí a s 3mi ne je taky zvláštní
#14 Ann Taylor#10 azoxid: Doporučuju Svět ledu a ohně :)
#10 azoxid: To my všichni:D Co víme o Valyrii by se dalo shrnout tak v jednom odstavci, zbytek jsou domněnky a spekulace…
#15 KV14Mám rád tyhle články. Jako nečtenář knih se alespoň víc seznámím se světem GoT. Chtěl jsem se zeptat, bude článek o Valyrii ? V seriálu bylo jen pár zmínek o ní a mě by zajímalo, čím byla ta země tak výjimečná a jak zanikla.
#11 Engeneer #12 Dejw#8 Rumek88888: To by mohlo, tedy jestli by se tu nepsali věci, které všichni dobře víme. Články o městech a hradech atd. jsou zajímavé proto, že se o nich v knížce nebo seriálu zmíní „jen mimochodem“ a my máme většinou jedinou šanci si je zapamatovat, ale rody se omývají furt dokola, takže tam by bylo složitější najít něco zajímavého.
Nepatří to sem, ale co takhle napsat články o jednotlivých rodech, to by bylo moc zajímavé…mohli byste začít například rodem Starků…
#9 Adélka_MucQTřeba se tam podíváme v Samově dějové lince :) … Další článek by mohl být Braavos, na ten se moc těším
#2 Rafan: Ale i v Európe sa nájdu zámky, ktoré by sa hodili na túto prácu a tam by už stačilo, len zelené plátno a bolo by.
#2 Rafan: Co jsem tak koukala, tak fanoušci ji vidí spíš jako zámky v Evropě. I když to by asi nebylo o nic levnější. Ale dokud nebude mít nějaký vážný účel v knížce, asi se tam nepodíváme ani v seriálu.
No tak to by som chcel vidiet utok Bielych chodcov na tento hrad :D
A potom utok drakov na nich <3
#2 Rafan: jo v tom seriálu to i chápu.....ale ani v knížce nebyla vyzobrazena, byly tam jenom zmínky o ní
#1 Zdenek0000: No asi právě proto. Musely by ho vytvořit digitálně prakticky celé. Jsou místa která by se k tomu hodila svou výstavností, jako třeba v Indii a nebo Turecku, ale stálo by to baťoh.
#3 Zdenek0000 #5 Ann Taylor #6 Samuel-ElNa to, že to má být jedno z nejvíc velkolepých měst, tak mě trochu mrzí, že jsme neměli zatím možnost ani v seriálu ani v knížce se do města podívat.
#2 Rafan