Žoldácké společnosti

Žoldácké společnosti

28.7.2023 15:00


Kromě již uvedených velkých a proslulých žoldáckých společností se po Essosu potulovala nebo potuluje řada dalších. Pojďme si tu představit ty známé.


Žoldáci, tedy muži, kteří se za odměnu nechávají zaměstnávat jako vojáci, se často shromažďují do svobodných společenstev v podstatě jako jednotky nebo armády k najmutí. Některé jsou vysoce organizované a známé pro věrnost a disciplínu, jiné jsou jen skupina hledající způsob, jak nejrychleji přijít k zisku. Některé občas bojují i samy za sebe. A všechny se vyznačují tím, že u nich vlastně nic není jisté, když si tam každý muž může říkat, jak chce, může si vymyslet jakoukoli minulost a cíle a závisí jen na tom, jestli dokáže bojovat.

O některých z větších společnostech už vyšly samostatné články. O spoustě dalších je však známo jen pár slov, a právě ty si krátce představíme.

Dlouhá kopí

Společnost Dlouhá kopí má osm set jezdců a nyní ji vede Gylo Rhegan, který vypadá víc jako švec než voják, mumlá a je hodně tichý. Nicméně podepsal smlouvu s městem Yunkai a Dlouhá kopí se tak účastnila obléhání Astaporu a Meereenu, když se Yunkai rozhodlo postavit Daenerys Targaryen a jejím snahám zakázat otroctví v Zálivu otrokářů.

Daenerys se proto pokusila získat spojence v Lhazaru, a tak Yunkai poslalo Dlouhá kopí uzavřít horský průsmyk do Lhazaru. Tam se Dlouhá kopí utkala s Daenerysinými žoldáky Bouřovránami a byla poražena, ale přišla jen o devět mužů a dvanáct jich přešlo k Bouřovranám. Takže jakmile skončil dočasný mír zajištěný na chvíli s Yunkai svatbou Daenerys s Hizdahrem zo Loraqem po jejím zmizení na draku Drogonovi, Dlouhá kopí se účastnila druhého obléhání Meereenu. Ne moc úspěšně, při jednom z výpadů jimi prorazila jednotka osvobozených meereenských mužů, navíc Daenerys už dřív potají poslala sera Barristana, aby se pokusil Rhegana přimět k tomu, aby k ní Dlouhá kopí přešla. Výsledek zatím není známý.

Dobrodruzi

Žoldácká společnost Dobrodruzi fungovala minimálně v první polovině prvního století po dobytí Západozemí Targaryeny. Nejvíce se ale proslavili svým koncem, když se v roce 56 v jedné z mnoha bitev o Svárlivé země ocitli uvěznění mezi obrovským ohněm, který se rozpoutal na vysušených travinách a který rozdmýchával silný vítr, a tyrošskou armádou, proti níž táhli. Většina žoldáků si zvolila smrt v boji s Tyrošany raději než v ohni, ale i ti, kteří ne, měli smůlu. Žádný z Dobrodruhů nepřežil.

Galantní muži

O Galantních mužích se ví, že bojovali ve Svárlivých zemích, pro město Lys a poté pro Tyroš, a to patrně nedávno. Respektive to tvrdí ser Osmund Kettleblack, v knize nový člen Královské gardy jmenovaný Cersei Lannister těsně před bitvou o Černovodu, jenž měl být jejich členem.

Jasné zástavy

Společnost byla založena ještě za vlády Valyrie, protože krátce po zkáze Valyrie si Druhé syny a Jasné zástavy najalo město Qohor, tedy čerstvě Svobodné město Qohor, jako obranu proti Dothrakům. Ti totiž po zkáze Valyrie hromadně vyjeli z východu a khalasar khala Temma s pětadvaceti tisíci zkušenými válečníky vypaloval a plenil každé město, na které narazil. Blížil se i ke Qohoru, ten posílil hradby, zdvojnásobil posádku, najal žoldáky a poslal do Zálivu otrokářů pro otrocké Neposkvrněné.

Potom Dothrakové dorazili. V prvním dni bojů ztratili pět tisíc mužů, ale veskrze to pro ně bylo vítězství. Hlavně proto, že Druzí synové i Jasné zástavy utekli a Dothrakové počítali s tím, že další den už město vyplení. Jenže právě tehdy dorazili Neposkvrnění, kteří, ač byli Dothrakové v přesile, je porazili. Jen Druzí synové si dlouho získávali zpátky pošramocenou reputaci a o Jasných zástavách je tato potupa to jediné, co se široce vypráví.

Lamači bouří

Společnost Lamači bouří založil ser Oscar Tully po Tanci draků, občanské válce o železný trůn mezi královskými sourozenci Rhaenyrou a Aegonem Targaryeny. Oscar byl odhodlaný stát se velkým válečníkem, byl pasován na rytíře po bitvě na Královské cestě, poslední bitvě Tance, a když válka skončila se vším všudy, hledal nové uplatnění. Stejně jako mnoho vojáků. A tak založil Lamače bouří a zamířil s nimi do Svobodných měst nechat se najímat do dalších bojů.

Obránci Panny

Společnost Obránci Panny odkazující na Pannu, jednu z tváří andalského boha Sedmi, s mizernou pověstí fungovala už minimálně v prvním století po dobytí Západozemí Targaryeny. Protože ser Orryn Baratheon, když se ocitl v exilu pro svou účast na spiknutí svého bratra s cílem nahradit krále Jaehaeryse jeho malou, lépe manipulovatelnou neteří, se k nim v Myru přidal. A brzy nato padl v bitvě ve Svárlivých zemích proti Udatným.

O více než století později se k nim začali přidávat i další exulanti ze Západozemí. Utekli do Essosu po porážce první Blackfyrovy rebelie proti Targaryenům. Právě proto, aby jim ser Aegor Řeka, jeden z hlavních vůdců rebelie a Blackfyrů, zabránil uvazovat se ve společnostech jako Obránci Panny, a nepřišel o bojovou sílu, založil slavnou Zlatou společnost. A Obránci Panny fungovali ještě i minimálně před několika desetiletími, protože jejich členem byl současný kapitán Větrem hnaných, Otrhaný princ.

Otrhaná korouhev

Společnost Otrhaná korouhev fungovala minimálně na přelomu druhého a třetího století od dobytí Západozemí Targaryeny. Tehdy se k nim začali přidávat exulanti, kteří utekli do Essosu po porážce první Blackfyrovy rebelie proti Targaryenům. Právě proto, aby jim ser Aegor Řeka, jeden z hlavních vůdců rebelie a Blackfyrů, zabránil uvazovat se ve společnostech jako Otrhaná korouhev, a nepřišel o bojovou sílu, založil slavnou Zlatou společnost.

Společnost koček

Říká se jim také Kočky a čítají tři tisíce mužů. Není známo, kdy byla společnost založena, ale muselo to být minimálně před několika dekádami, protože bojovali proti relativně mladým Větrem hnaným ve Svárlivých zemích a od té doby se nesnáší. Krvavovous, kapitán s rozježeným plnovousem, rudými licousy a dlouhými copy, uřvaný obr s nesmírným záluskem pro krveprolévání a žádnou chutí pro mír, zve Větrem hnané starými šedivými dědky v hadrech a nenávidí jejich kapitána Otrhaného prince.

Aktuálně se s nimi ale můžou snadno setkat znovu, protože jsou na stejném bojišti a sjednali si je stejní páni. Mají smlouvu s městem Yunkai a spolu s dalšími vojáky obléhají města Astapor a Meereen, protože se Yunkai snaží porazit Daenerys Targaryen a navrátit Zálivu otrokářů otrokářství. Po svatbě Daenerys s Hizdahrem byl sice vyhlášen mír, což Krvavovouse zklamalo, protože se těšil na vyplenění Meereenu, ale ten nevydržel, když Daenerys krátce po svatbě zmizela z města na Drogonovi. Obléhání proto obnovili. Krvavovous také navrhoval, aby rukojmí, které jim Daenerys po svatbě poslala jako záruku míru a bezpečí Yunkaiské delegace, jež měla vstoupit do Meereenu mír uzavřít, poslali zpátky katapultem. A protože v chaosu při příletu Drogona zemřel jeden z yunkaiských velitelů, nakonec jednoho z rukojmích skutečně zabil.

Společnost růže

Tato žoldácká společnost byla založena těsně po dobytí Západozemí Targaryeny. Muži a podle některých zdrojů i ženy ze Severu, kteří odmítli, že král Torrhen Stark poklekl před Aegonem Dobyvatelem, si raději než poddanství novým králům zvolili exil v Essosu, kde založili Společnost a živili se prodáváním mečů.

Svobodný spolek

Společnost pojmenovaná i podle arcimistra Gyldaina kvůli neobvyklému nedostatku představivosti fungovala minimálně v první polovině prvního století po dobytí Západozemí Targaryeny, protože tehdy se k ní připojil ser Howard Bullock.

Howard byl rytíř ve službách Targaryenů. Sloužil na Dračím kameni pod velením svého otce spolu se svým starším bratrem. Dokonce tam cvičil mladého krále Jaehaeryse I. a oženil se tam. V roce 50 ale z Dračího kamene utekl s lady Coryanne Wylde, dámou královny Alysanne, ukradl většinu šperků své ženy, a odpluli do Pentosu, odkud pokračovali do Svárlivých zemí. Tam se Howard přidal ke Svobodnému spolku, velmi nešťastný osud pro oblouzněnou Corryanne, z níž tento život udělal pouhou táborovou lehkou děvu. A navíc jí Howard zemřel o tři roky později, když spadl z koně po noci strávené pitím.

Udatní

Nebylo sděleno, kdy byli Udatní založeni, ale působili minimálně v prvním století po dobytí Západozemí Targaryeny ve Svárlivých zemích, kde bojovali proti Obráncům Panny.

Veselí hoši

Pravděpodobně to byla žoldácká společnost, ale nejspíš už zanikla. V jejím čele měl stát Devět očí, člen Bandy devíti, skupiny obchodníků, žoldáků a pirátů ze Svobodných měst a Západozemí, kteří si přísahali pomoc s dobytím království pro každého z nich. A protože jeden z Bandy byl i Maelys Blackfyre, jenž stejně jako jeho předci toužil sebrat železný trůn Targaryenům, rozpoutali s ním pátou Blackfyrovu rebelii zvanou též válkou devítigrošových krá­lů.

Po získání Tyroše a Svárlivých zemí pro jiného z Bandy úspěšně dobyli Kamenoschody mezi Svárlivými zeměmi a Dorne. Ale král Jaehaerys II. si byl jejich hrozby vědom a vyslal armádu, aby je vyřídila dřív, než se z Kamenoschodů dostanou dál. A je možné, že jak byla takto zadupaná rebelie a jak do půl roku padla všechna „království“ Bandy (Devět očí ani žádné své nezískal), zanikli i Veselí hoši.

Vlčí smečka

Stejně jako Lamači bouří byla společnost Vlčí smečka založena po Tanci draků, občanské válce o železný trůn mezi královskými sourozenci Rhaenyrou a Aegonem Targaryeny. Založili ji Hallis Hornwood zvaný Šílený Hal a Timotty Sníh, Bastard z Flintova prstu, tedy bastard severského rodu Flintů. Na začátku sestávala pouze ze Seveřanů, kterým se často říkalo vlci. Mnoho z nich mířilo do války, aby tam zemřeli v boji a nezatěžovali své rodiny v nadcházející zimě, ale když se jim to nepodařilo, zvolili si novou společnost a odplutí do Svobodných měst.

Železné štíty

Společnost Železné štíty musela fungovat ještě alespoň před několika desetiletími, protože jejím členem býval současný kapitán Větrem hnaných, Otrhaný princ. Ale jestli stále existuje, není známo.

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře