Jak jsme slibovali, přinášíme shrnutí a postřehy ze třetí epizody High Sparrow. Do příštího týdne, kdy můžeme očekávat premiéru dílu pátého, připravíme shrnutí a postřehy z epizody čtvrté.
Stejně jako druhý díl, tak i ten třetí začal Aryou Stark. Ta je konečně uvnitř Domu černé a bílé, kde je atmosféra vcelku ponurá a temná. Uvnitř celé dny pouze zametá podlahu, což už ji začíná pěkně nudit. Tvrdí, že se chce stát Mužem bez tváře, stát se nikým a sloužit Mnohotvářnému bohu, ale vypadá to, že sama neví, co to znamená. Ale Muž bez tváře v podobě Jaqena H'ghara říká, že existuje pouze jediný bůh a ona zná jeho jméno. Bezejmenná dívka s Aryou začne hrát hru tváří, ale objeví se Jagen a říká, že stále není připravena, jak nikdo může být obklopen tolika věcmi Aryi Stark? Takže se Arya musí rozloučit se svou starou osobností, jediné, co nedokáže opustit, je Jehla, a tak ji ukrývá. A tím začíná další fáze tréninku, Jaqen zavede Aryu hlouběji do Domu černé a bílé, kde ji pověří novým úkolem, se zmiňovanou neznámou dívku musí omývat mrtvá těla. Co se s nimi stane dál, to zůstává prozatím otázkou. Co ji čeká v úplném finále zkoušky?
V Králově přístavišti právě proběhla svatba mezi Margaery Tyrell a Tommenem Baratheonem, a tak je z Margaery oficiálně královna. Což rozhodně není dobrá zpráva pro Cersei Lannister. Margaery s Tommenem dokáže totiž lehce manipulovat, přeci jen je mu nějakých sedmnáct let, zatímco v knize není ani náctiletý. A její cíl je jasný, dostat Cersei z Králova přístaviště, o čemž se lehce zmíní Tommenovi, a ten se matky ptá, zdali se nechce vrátit do Casterlyovy skály, kde vyrůstala a kde to má ráda, ale Cersei ví odkud vítr vane a odpoví, že její domov je tam, kde její rodina. Maergery je velmi inteligentní dívka, která ví, jak na Cersei a pár slovy ji dokáže před ostatními ztrapnit, jak Cersei nyní nazývat, Královno matko, nebo Královno vdovo? Pozice Cersei se začíná pěkně oslabovat.
Náboženská skupina, která si říká Vrabčáci a která je vedena Nejvyšším vrabčákem, hodlá ve městě nastolit pořádek, a tak navštíví Malíčkův bordel, kde se nachází Nejvyšší septon Sedmi království, kterého Vrabčáci nahého vyženou na ulici, kde s hanbou prochází bit. Cersei se proto rozhodne navštívit Nejvyššího vrabčáka, jenž ji rozhodně zaujal. Tvrdí, že všichni lidé jsou si rovni, ale dá se mu věřit? Není ta všechna dobročinnost pouhá přetvářka? To jistě brzy zjistíme. Poté Cersei navštíví Qyburna v jeho laboratoři a žádá ho, aby poslal zprávu Malíčkovi. Po dlouhé době můžeme vidět, že se Hora alespoň trochu pohnul, dočkáme se ho již brzy? A bude to stále on?
Na severu v Zimohradu můžeme po dlouhé době spatřit Theona Greyjoye (Smraďocha), který je poskokem Boltonů. Zde Roose Bolton a jeho bastard Ramsay Sníh, nyní už ale oficiálně lord Ramsay Bolton, projednávají, že si potřebují udržet sever a že Ramseyho drastické způsoby tomu rozhodně nepomohou. Na Lannistery, se kterými dosud spolupracovali, se kvůli smrti Tywina nemohou spolehnout. Může pomoct jedině sňatek s vhodnou ženou, a kdo ta vhodná žena je? Přeci Sansa Stark, která až dosud bohužel netušila, že půjde o její svatbu, kterou Malíček zapomněl zmínit, tedy až do doby, než dorazili do Zimohradu, aktuálního sídla Boltonů. Sansa svatbu zásadně odmítá se slovy, že by raději zemřela, ale víme, jaký je Malíček manipulátor, takže přednese srdceryvný proslov, který zakončí slovy o pomstě rodiny. Sansa se tedy rozhodne pro sňatek a pro pomstu své rodiny.
Následně se Sansa osobně setkává s Roose Boltonem, který chladnokrevně zavraždil její matku a bratra na Rudé svatbě. Ten ji představí jejího nadcházejícího muže Ramseyho. Zde se to oproti knižní předloze velmi rozchází, Sansa se v knížce neprovdala za Ramseyho, ale provdala se za něj postava Jeyne Poole, která se vydávala za Aryu Stark. Nezbývá nám nic jiného, než si počkat, jak to celé tvůrci vymyslí, podaří se Sanse naplnit pomstu své rodiny? Sansa se ubytovává ve svém starém pokoji a v tom jí stará služebná řekne slova, která ji jistě potěšila „Sever si pamatuje", čímž jistě mluvila za všechny obyčejné lidi. Theon, který Sansu poznává, se snaží, aby ona nepoznala jeho. Tou dobou Malíčkovi přichází zpráva od Cersei, ve kterém ho žádá, aby se vrátil do Králova přístaviště. Bohužel tu Sansu nechává samotnou a ani netuší, čeho všeho je Ramsay schopen.
Podrick a Brienne jsou jim stále v patách, rozhodně se nevzdají v záchraně Sansy, zde se obě postavy rozhovořily o své minulosti a o tom, proč jsou tam, kde jsou. Brienne se rozhodne, že Podricka vycvičí na rytíře, svůj slib pomsty má ale stále v hlavě, je rozhodnutá zabít stín s tváří Stannise Baratheona, který zabil jejího dřívějšího pána Renlyho Baratheona, o kterém jsme se nyní dozvěděli, proč ho tolik milovala.
U Zdi Stannis Baratheon navštěvuje Jona, který je nyní lordem velitelem Noční hlídky, a promlouvá s ním o své nabídce. Celý rozhovor také poslouchá Olly, jenž nyní zastává funkci majordoma. Jon ale nabídku, o které snil celý svůj život – pokud bude Stannisovi sloužit, může se stát Jonem Starkem, pánem Zimohradu – odmítá se slovy, že svůj život dal Noční hlídce. Stannis ho tedy přemlouvat nebude a začíná se chystat k odjezdu a osud Divokých nechá na Jonovi. Když Stannis místnost opustí, tak zůstane jeho pobočník Davos, který se Jona snaží přemluvit, aby nabídku přijal. Nechá si to přeci jen Jon proležet hlavou? Zima se pomalu blíží.
Následuje rada Noční hlídky, které se ale nezúčastní mistr Aemon, pravděpodobně záměrně, aby prověřil Jona. Jon mezi své bratry rozděluje funkce, Alliser Thorne se stává prvním průzkumníkem, Janos Slynt má dostat na velení Šedou stráž, ale zásadně to odmítá se slovy: „Svý rozkazy si můžeš strčit do svýho bastardího zadku", čímž si podepsal rozsudek smrti. Jon takovou nekázeň nehodlá tolerovat a Janose okamžitě předvede na dvůr na popraviště, kde mu, i přes velké Janosovy omluvy, mečem setne hlavu. To celé zpovzdálí sleduje Stannis.
A v úplném závěru epizody se objeví Tyrion Lannister, který spolu s Varysem dorazil do města Valantis. Tyrion je z cesty z neustálého ukrývání psychicky vyčerpaný a chce vypadnout ven z vozu, mezi lidi, Varys mu však stále připomíná, že je na jeho hlavu vypsaná odměna. Ale i přes Varysova slova se vydávají do města, kde na tržnici potkají Rudou kněžku v podání herečky Rila Fukushima, která k lidem promlouvá o Dračí královně. Zde je vidět, že se její pohled střetne s tím Tyrionovým, co to znamená, střetnou se ještě jejich cesty? Vhodná chvíle zmizet, ale kam? Tam, kde to má Tyrion nejradši, do bordelu, kde se shodou okolností nachází Jorah Mormont. V bordelu přichází okamžik, kdy i Tyrion sám je šokován, že nemůže ulehnout s lehkou děvou. Jde se tedy vymočit a tam je unesen právě Jorahem, který ho vede královně, ale jaké? Daenerys, nebo Cersei? Nyní už víme, že k Daenerys, ale věřím, že kdyby nebyly venku první čtyři epizody najednou, určitě by se strhla debata o tom, kde vlastně Tyrion skončí.
Shrnutí a postřehy z druhé epizody The House of Black and White
Shrnutí a postřehy z první epizody Wars to Come
Foto: HBO
#14 Eddard1: Tady se zamotává i knižní předloha se seriálem, protože v seriálu je tu pouze Tristane, ale v knize byl až 3. v nástupnickém pořadí, čili nebyl dědic, s tím jak vypouštějí postavy leccos mění, důvod ale bude stejný, vyčkávání Dorana Martella jak se vyvrbí události, s tím že by mohl tento plánovaný sňatek případně zruši. Co se týče druhé strany, tak Cersei ji provdat ani nechce, jen musí ze zákona respektovat dřívější dohodu, do které krom Dorama už vlastně ani zasáhnout nemůže, spíš její syn Tommen by ještě mohl tuhle úmluvu zrušit. Seriálový věk je prostě jiný, nezbývá než to přijmout. Tak Tomenna postaršili na nějakých 15–16 let, čili vyčkávání u Myrcelly, které by mohlo být tak 17–18 dává smysl, zkrátka obě strany si sňatek v tuto chvíli příliš nepřejí.
#28 Ann Taylor: ok myslím jako pro děj . Tam byl jak loutka. V seriálu je na tom o mnoho lépe užil si ......
#27 Eddard1: No to zase nebyl, ochotně „orazítkoval“ všechno, co mu šoupli, to je velmi k použití :D
#29 Eddard1#25 anousek: jo v knize byl k nepoužití.
#28 Ann TaylorTak co jsi čekal brácho :D
#1 Eddard1: Podle knížky mělo být Joffreymu asi 13 let, s tím, že Tommen byl ještě o nekolik let mladší a mělo by u být 8, maximálně 10 let
#27 Eddard1#22 JuRas: Mám pocit že v knihách se psalo že právě led byl tak velkej že v boji v podstatě nešel použít.
#22 JuRas: No to je jasný, že se o něj musel starat, ale mně jde o to, že „se svým hlavním mečem dělají všechno“ – těch obyčejných, co měli jenom jeden meč a byli za něj rádi, tam byla drtivá většina, takže ti s ním opravdu dělali všechno bez ohledu na to, že se tím ničil. A hodněkrát právě v knžíce bylo, že se mu meč rozlomil, vypadnul, ztratil, tak se natáhl vedle, popadl meč mrtvého a řekl si, že sice je takový a makový, ale lepší než nic, a pak ho měl, dokud nenašel další. A zase s ním dělal všechno. O to mi jde. Že drtivá většina lidí nemohla meče měnit proto, že na tenhle úkon jich byla škoda, protože jinej neměli.
#20 Ann Taylor: Obyčejný bojovník byl ve středověku vyzbrojen dalo by se říci „průmyslovým“ mečem, který byl opravdu jen obyčejný (takhle to měli i v Japonsku, kde ty nejlepší katany měli jen někteří a spíš jen jako symbol – s nimi se nebojovalo už vůbec). Ale i tak bojovník se musí starat o svoji zbraň, stejně jako dnešní vojáci se starají o své M4… A na tom, co měli v ruce opravdu záleželo. S každým mečem se bojuje jinak a je určen pro jiný styl boje a i jiný účel.
#21 teojan89: Tohle vše chápu. „Led“, jakožto nejlepší meč + obouručák, což se při popravách hodí, se opravdu hodí do role rituálních poprav. Knihu bych sem netahal. Sice jsem četl jen kousek, ale nevybavuji si, že by se tam lpělo na starání se o výzbroj jako v seriálu. Když v některých scénách si meče mění, aby si ten svůj zbytečně neničili a pak v další scéně tohle nedělají, tak mě to prostě zaráží, nic víc.
To katana se testovala na odsouzencích, než ji někdo dostal :D
#23 Ann Taylor #24 Stráťa#19 JuRas: Myslím, že pro Starky je právě poprava takovým rituálem. Berou to dost vážně – viz. obyčej, že kdo vynese rozsudek, musí i tnout. Ned Stark k tomu také používal svůj nejlepší meč – Led. A poprava bratra Noční hlídky je pro Jona určitě významná událost. V reálném středověkém světě by to asi bylo jinak, ale zde to odpovídá i předloze, takže v tom nevidím problém.
#22 JuRas#19 JuRas: No pro obyčejné bojovníky je meč jako meč. Přijdou o jeden, ukradnou mrtvému vedle něj jiný, nějak jim nezáleží na tom, jaký vlastně mají v ruce.
#22 JuRas#18 Ann Taylor: Právěže správně pro ně meč není jako meč. Meč se ničí neskutečným způsobem a opravuje ho pouze kovář (či podobně). Po boji to není jen tak, že otřeš čepel a jedeš dál. Na začátku to vypadalo dost dobře a kolikrát to i prosvítá, že se snaží hrát i na tu „reálnou“ linku – to je ostatně jedna z věcí, proč to vůbec sleduji (má to ke středověku hodně blízko). Cenné meče se používaly výjimečně, nebo spíš jen na nějaké rituály apod. a takové meče měl málokdo. Od začátku se o ty meče starají, brousí je, čistí si je a kde si cosi a pak tam vytáhnou takovou cool scénku :D . To bylo prostě jen, že se snaží, aby to vypadalo fakt dobře a autenticky, myslím, že dokonce používají i „opravdové“ meče a ne nějaké gumové atrapy, a pak to shodí tímhle :D
#20 Ann Taylor #21 teojan89#17 JuRas: Tak pro většinu lidí je tam meč jako meč, hlavně, když je ostrej a poslouží. Jenom valyrijská ocel a nebo nějaký cenný meče lordů jsou jim dražší, a tak je nepoužívaj na každou blbost od šunky po hlavu. Většina taky k dispozici víc než jeden nemá :)
#19 JuRas#13 Ann Taylor: Však já vím. Na ty popravy měl právě tento obouruční meč, o který se však pořádně staral. A který se na svoji práci náramně hodil. Kolikrát se mi zdá, že svoje hlavní zbraně používají, jak se jim zlíbí, i když by to tak v reálu moc nešlo, páč by brzy o ten meč přišli :D
#18 Ann Taylor#15 Ann Taylor: Já vím že jsi to nepsala o tech 17. Tvoje úvaha je logická a souhlasím.
#14 Eddard1: Já neříkala, že Tommenovi je 17, to je blbost, to by byl starší i než Joff, ale že hranice 16 let pro dospělost není vycucaná a skutečně platí. Jakmile je jim 16, pohlíží na ně jako na dospělé, kdyby bylo Joffovi 16, nepotřebuje královnu regentku, jakmile je jim tam 16, nepotřebujou dohled. Ale brát se můžou dřív, v knížce je například vdaná i dvouletá holčička, jenom jejich manželství není završeno, dokud se spolu nevyspí. Do té doby ho septon může prohlásit za neplatné. Ale pro sex zase platí jiná pravidla – podle toho, jak jsem to pochopila, tak holka může završit manželství jakmile dostane menstruaci, kdy kluk, to nemám tušení. A Myrcella není vdaná, protože jednak to ještě nedostala (však i u Sansy Cersei čekala) a jednak i proto, že ani jedna strana na tom nemá skutečný zájem, ale to už sem nepatří. Myslela jsem, že právě o té hranici mluvíš jako o vycucané z prstu.
#16 Eddard1#8 Ann Taylor: Jestliže je tedy Tommenovy 17 let kolik je tedy Myrcelle? 18–19?? je přece starší. Měla se přece provdat za dědiče Dorana Martella Trystane Martell až tedy splní ten požadovaní věk 16 let. Tak proč tedy už není vdaná? Zkrátka to celé plave na vodě.Zkrátka je to pitomost aby měl Tommen 17 let. logicky je Tommen 14 Myrcella 16
#15 Ann Taylor #30 pavuk#12 JuRas: Však Ned měl Led, taky valyrijská ocel, taky ho používal na popravy…
#17 JuRas#10 zdeek: Nejsem tak velký znalec, takže o tom moc nevím. Nicméně v seriálu i o Valyrijskou ocel pěkně pečují (viz Brienne, která si jej brousila) atd. Ned měl na popravu spešl meč (který pak zničili), trénují s tupými cvičnými meči, ale tady to asi prostě muselo vypadat cool + s tím jeho jedno a půl ručákem, to chce už skill…
#13 Ann Taylor#3 Lumicko: Ve středověku se umíralo mnohem dřív takže se i rychleji žilo – a svět v knihách se středověkem hodně inspiruje. Pokud má člověk šanci dožít se kolem 40–50 let a potomek potřebuje kolem 15 let na to aby dospěl a na zajištění slušné šance na přežití rodu je potřeba víc než jeden syn (ideálně alespoň 3) tak těžko bude někdo čekat do 40 let na prvního potomka jako dneska. Tehdy prostě platilo že čím víc tím líp a proto se s manželstvím a dětma začínalo na dnešní poměry brzo.
#9 JuRas: s tím mečem myslíš Jona? Vždyť jeho Dlouhý dráp je z Valyrijské oceli a ta se přeci nikdy neotupí ;)
#12 JuRasMyslím, že to bylo jasné, komu Lord Friendzone vede Tyriona a to jsem trpělivě čekal každý týden na epku a knihy jsem nečetl.
Přijde mi jako děsná blbost sekat lidem hlavu svým hlavním mečem ⇒ ničí se.
#3 Lumicko: Možná to bude tím, že ve středověku takovéhle věky nebyly nijak výjimečné. Normálně se lidé brávali ve věku pod 15 let apod. Taky jistě nebylo žádným zázrakem, že se králem stal mladý hoch, i když to asi nebyla běžná situace. Zkrátka a prostě, středověk fungoval trochu jinak než naše společnost s trapnýma 15 a 18 let zákonama/pravidlama/zákazama…
#10 zdeek#6 Eddard1: Nevycucal, pokud to chápu dobře z knížky, tak 16 let znamená v Západozemí dospělost. Ale co se sexu týče, tak to je míň a nevím, čím se to řídí u kluků.
Jinak u rozhovoru královen mě nejvíc dostalo, když Margaery označila Cersei za alkoholičku :D
#14 Eddard1#3 Lumicko: nechal bych mu to přepracovat.
16 let jako zákona hranice v Západozemí jestli jsem tomu dobře rozuměl z toho článku. To si taky asi někdo vycucal z prstu. mě tedy nepřipadá, že by v seriálu uplynulo 4 roky ale tak 2, 2a půl.
#8 Ann Taylor#1 Eddard1: Mno mě se to taky nezdálo, ale našel jsem to na několika webech, např gameofthrones.wikia.com, tady dokonce píšou, že v pátý sezóně okolo osmnácti
Aby mohol ospravedlniť Deanerysino chovanie, stačí povedať že má 14 (v knihe) a hneď jej všetci odpustia ako sa správa, lebo je ešte decko :D
Nechapem preco daval George R. R Martin tie postavy take strasne mlade :D
#7 Eddard1 #9 JuRas #11 Stráťa#1 Eddard1: se 17 roky v seriálu lze souhlasit u jeho mrtvého bratra.
… jen je mu nějakých sedmnáct let, Tak to je neskuteční blábol Jo tak možná tomu herci. Tvůrci samozřejmně postavám přidávali roky. Ale není možné aby se stal starší jak Sansa.. U ní v seriálu věk zazněl 13 let 1 serii.. Já i po přídání Odhaduji věk Tommena na 14–15 let.
#2 Eddard1 #5 kaailik #25 anousek