Teorie o původu Jona Sněha

Teorie o původu Jona Sněha

26.5.2016 18:00


Už dlouhou dobu známe teorii R+L=J, která řeší původ Jona Sněha, bastarda lorda Eddarda Starka. Pojďte si s námi shrnout, co všechno nahrává této známé teorii a co jí naopak odporuje.


R+L=J

Rovnice, která fanoušky trápí víc než největší matematické záhady. A jako by nestačila, občas do ní někteří dosadí další neznámé, jako A, D nebo M. Ale pro teď na všechna další písmena zapomeňme a pojďme se podívat na to, co znamená ta základní, proč by mohla být pravdivá, jaké argumenty naopak stojí proti ní a co by z její případné platnosti vyplývalo pro některé další postavy.

Tato teorie pracuje s jedním z nejstarších a nejprobíranějších tajemství celé ságy, s identitou matky Jona Sněha. Nebo přesněji obou rodičů, protože nejen některé postavy, jako Stannis Baratheon, mají dojem, že zplodit bastarda, uprostřed bojů a s manželkou v Řekotočí, není styl čestného Neda Starka. Ostatně jediné, co s jistotou víme, je, že když se Catelyn Stark po Robertově rebelii přestěhovala do nového domova na Zimohradu, uvítal ji Ned s kojencem, kterého prohlásil za svého bastarda a kterého si přivezl z jihu.

Během několika následujících let pak Catelyn pálily otázky, s kým si Jona upletl, co pro něj ta žena znamenala a zda chlapec neohrožuje nároky jejích vlastních dětí, ale nikdy z manžela odpověď nedostala. A když se ho jedinkrát odvážila zeptat přímo, poté, co slyšela zvěsti o krásné Ashaře Dayne, Ned jí zakázal o ní a o Jonově matce znovu promluvit. Zůstala tak s myšlenkou, že ji musel velmi milovat, ale nikdy se ona ani nikdo další nedozvěděl víc.

Očividně tady proto něco nehraje. Pokud se Ned během rebelie spustil s nějakou ženou, dá se pochopit, že to pošpinilo jeho slavnou čest, a tak se snažil vynechat ji ze života své rodiny. Nebo mohla po porodu Jona zemřít a on se rozhodl epizodu s ní navždy uzamknout. Jenže takové vysvětlení nám, čtenářům ani divákům, nestačí. Naopak se zdá, že by mohlo existovat jiné, spojené s jinými událostmi rebelie a vlastně i s jejím počátkem. K tomu je však nejprve třeba připomenout jeden starý příběh.

Odehrál se v Harrenově v roce falešného jara. Tehdy se lord Whent rozhodl uspořádat turnaj pokořující všechny do té doby pořádané turnaje a sezval všechny důležité lordy z celé říše. Mezi účastníky a diváky se tak kromě krále Aeryse II., jeho syna Rhaegara a jeho ženy Eliy objevila i rodina Starků – Brandon, Eddard, Benjen a Lyanna.

Ta si už během oslav všimla korunního prince, jehož písně a hraní na harfu ji dovedly k slzám, ale největší překvapení přišlo až během závěrečného klání. Nebylo divu, že zvítězil zdatný Rhaegar. Údiv vzbudilo něco jiného. Když mu totiž jako každému vítězi připadlo korunovat královnu lásky a krásy, všichni očekávali, že věnec modrých zimních růží věnuje Elie. Jenže tu minul a květiny přistály v klíně Lyanny. Tehdy všechny nadšené úsměvy odumřely a rod Targaryenů ztratil půdu pod nohama.

Nějakou dobu po turnaji totiž Rhaegar s Lyannou zmizel, Brandon se rozjel do Králova přístaviště, kde žádal, aby se mu princ postavil, byl popraven i se svým otcem a Ned s Robertem Baratheonem a Jonem Arrynem rozpoutali rebelii, která Targaryeny svrhla z trůnu.

A právě z tohoto příběhu můžeme do rovnice dosadit ona chybějící jména:
Rheagar Targaryen + Lyanna Stark = Jon Sníh

Pro R+L=J

Brandon i Robert, Lyannin snoubenec, její zmizení označili za únos a Robert byl od té chvíle až do smrti přesvědčen, že ji Rhaegar uvěznil a znásilňoval. Tato verze pak vešla ve známost a stala se víceméně oficiální. Jenže vyvolává několik nejasností – Rhaegar by to musel udělat v tichosti a bez doprovodu a nechala by se jím svéhlavá a divoká Lyanna unést? A proč by to vůbec dělal, když to byl šarmantní princ, před nímž padala polovina dam ze Sedmi království na kolena?

Bez ohledu na možná vysvětlení lze s jistotou říct, že oba doopravdy na většinu rebelie zmizeli do Věže radosti v dornských horách. Odtamtud prince vytáhl až Gerold Hightower těsně před bitvou u Trojzubce, takže tam strávili dost času na to, aby mezi nimi, ať už dobrovolně nebo ne, k něčemu došlo. A i pokud by byla Robertova verze pravdivá, mohla by stále platit i ona rovnice, protože by stále mohli počít dítě jménem Jon.

Ovšem podle Rhaegarových přátel nebo Barristana Selmyho měl princ k hrubým násilníkům velmi daleko. Navíc Lyanně už v Harrenově projevil svou přízeň a fanouškům tak vyplývá poslední možnost – mladá lady s ním utekla dobrovolně.

Ze svého zaslíbení Robertovi totiž nebyla nadšená. Znala jeho povahu a byla přesvědčená, že ani kdyby ji miloval, tak se nezmění. A princ byl jeho pravý opak, tudíž je možné, že se rozhodli dát průchod vzájemným citům a zmizet spolu někam, kde je nebudou omezovat svazující pravidla života šlechtických rodů.

Rhaegar navíc mohl mít ještě jeden důvod. Už jeho praděd Aegon V. a děd Jaehaerys II. (v seriálu byla generace Jaehaeryse vypuštěna) uvěřili proroctví o princi, který byl přislíben, jenž má vzejít z rodové linie Jaehaerysových dětí Aeryse a Rhaelly. Oženili je proto spolu a Rhaegar vyrůstal v domnění, že je zaslíbeným princem.

I on sám však studoval staré svitky a po svatbě s Eliou a narození svých dvou dětí došel k tomu, že to ne on, ale jeho syn Aegon je princem z proroctví a jeho je píseň ledu a ohně. Také pevně věřil, že drak musí mít tři hlavy, přičemž chatrné zdraví Elii nedovolovalo mít dalšího potomka, a tady byla jejím pravým opakem zase Lyanna.

Společně pak strávili po turnaji a počátku rebelie minimálně rok ve věži, a pokud je teorie správná, neobešlo se to bez následků v podobě Lyannina těhotenství. Rhaegar ji však nakonec musel opustit a konečně vstoupit do války, zatímco ona zůstala pod dohledem lorda velitele Královské gardy Gerloda Hightowera a jeho dvou bratrů, Oswella Whenta a Arthura Daynea.

Což je vlastně další stopa svědčící pro královský původ Jona Sněha, protože se nezdá příliš pravděpodobné, že by Rhaegar nechával tři nejlepší bojovníky v říši střežit věž v Dorne, kdyby v ní byla pouze Lyanna – do Dorne se boje nikdy nedostaly. Situace by už ale byla jiná, pokud by šlo o pokračovatele jeho dynastie. A že tam nějaký člen královské rodiny opravdu byl, napovídá i okamžik příjezdu Neda.

Ten se totiž divil, proč byla téměř polovina gardy tam, místo aby pomáhala královské rodině. Ptal se, proč nezabránili Jaimemu Lannisterovi zabít krále Aeryse, proč nebránili prince Rhaegara na bitevním poli a proč neodpluli s královnou a princem Viserysem na Dračí kámen. A to jsou otázky vskutku trefné. Proč strážili lady Stark, když je jejich úkolem ochraňovat krále a jeho nejbližší?

Jenže nikdo ze tří rytířů neodpověděl. Prohlásili jen, že složili přísahu, a té jsou věrni až do konce. A protože odmítli Neda a jeho šest (v seriálu pět) společníků vpustit dovnitř, strhla se mezi nimi bitva, jejíž jedinými přeživšími byl právě Ned a Howland Reed, a my se víc o jejich přísaze a rozkazech asi nedozvíme. Navíc ani Lyanna už nemůže promluvit. Ned se k ní totiž dostal pozdě, našel ji v „krvavém loži“, kde ho přiměla něco slíbit, a těsně poté zemřela.

Ned pak ještě pokračoval do Hvědopádu v Dorne, kam odvezl slavný rodinný meč Úsvit Daynům, a pak se vrátil s tělem své sestry a malým Jonem na Sever. Jelikož ale nikdo neví, kde ho vůbec vzal, je logické brát v úvahu možnost, že ho našel spolu s Lyannou ve věži.

Krvavým ložem se totiž často označovalo porodní lůžko a smrt během porodu nebyla ničím výjimečným. A pokud by Lyanna právě porodila potomka poražené dynastie v nemilosti, a jediným, kdo by při ní stál, by byl její bratr, dává smysl, že by ho prosila, aby synovce ochránil. Možná dokonce, aby ho vydával za svého, aby mohl žít na Zimohradu a zůstat v bezpečí.

Na druhou stranu by se mohlo zdát, že tuto nejistotu vyřešilo dítě samotné. Ve světě ságy je důležitým faktorem typická podoba členů jednotlivých rodů, a tak stačilo počkat, zda Jonovi narostou stříbřité vlasy a zda se na svět podívá fialovýma očima. Což se nestalo, protože Jon spolu s Aryou vypadá z celé poslední generace Starků nejvíc jako Stark. Rozdíly mezi nimi a ostatními sourozenci jsou dokonce tak markantní, že Sansa jako malá věřila, že Arya je taky bastard. Je tedy podobný Starkům, tudíž by měl být Nedův.

Jenže existuje několik případů, kdy i u Targaryenů zvítězila podoba matky – princ Baelor i princezna Rhaenys například vypadali jako Dornové po svých matkách, princeznách Martell. Je tedy možné, že by Jon mohl být Rhaegarův a zdědit podobu Lyanny. Ostatně, Ned prohlásil i o Arye, že je Lyanně podobná, a naopak typickou targaryenskou bledost by u Jona mohl zastat jeho zlovlk Duch – na rozdíl od svých tmavých sourozenců je albín a zdá se, že ho Jonovi do rukou přihrál samotný osud, když ho našel opuštěného dál od vrhu.

Další důvod věřit této teorii pak najdeme ještě dál, už v samotném ději. V knize totiž měla Daenerys Targaryen v domě Neumírajících v Qarthu více vizí než v seriálu – viděla kromě jiného i modrou zimní růži vyrůstající ze Zdi a plnící vzduch sladkou vůní. Modré růže přitom měla ráda právě Lyanna, Rhaegar ji s nimi korunoval a mohlo by tak jít o odkaz na ni, který Dany může nalézt na Zdi. A jak víme, na Zdi se tehdy nacházel právě Jon.

Navíc v další vizi viděla samotného Rhaegara s novorozeným Aegonem a slyšela ho prohlásit, že musí být i třetí, protože drak má tři hlavy, což potvrzuje možnou Rhaegarovu snahu hledat matku pro třetí dítě. Vše tedy vypadá dost přesvědčivě a tato teorie by mohla být pravdivou.

Co by to znamenalo pro Jona?

Odpověď na to není snadná. Existují totiž dvě varianty, kdy by byl stále jen bastardem a kdy by byl legitimním potomkem. Pokud spolu Rhaegar a Lyanna pouze „byli“, teď už bez ohledu na její vůli a jeho úmysly, zůstával by bastardem narozeným mimo manželský svazek. Pro Neda by stále bylo logické, aby ho chránil, protože Robert, zaslepený nenávistí, by se před takovou „maličkostí“ nezastavil a existovalo riziko, že by se hodlal zbavit veškerého dračího potěru.

Ovšem pro Jona by se měnilo málo. Stále by nedědil nic, stále by měl příjmení Sníh, možná Písek, pokud by zohlednil, kde se narodil, a jen Catelyn by se v případě odhalení asi chovala laskavěji, protože by jí nepřipomínal Nedovu křivdu a hrozbu pro jejich děti. Význam by to mohlo mít snad jen pro možné budoucí události vzhledem ke zvláštnostem přisuzovaným targaryenské krvi, ale jméno Stark ani Targaryen by mu nenáleželo.

Jenže v počátcích targaryenské dynastie v Západozemí stále docházelo k praktikování valyrijské tradice polygamie a třeba Aegon I. a Maegor I. měli několik manželek najednou. Po povstání církve za vlády Maegora I. pak sice bylo třeba udělat několik ústupků a vzhledem k tomu, že k žádnému vícenásobnému sňatku už nedošlo, se možná této tradice vzdali, ale není vyloučeno, že se Rhaegar rozhodl ji oživit a Lyannu si tajně vzít.

Tehdy by byl Jon legitimním Targaryenem a v podstatě následníkem trůnu. Jeho sestra Rhaenys by byla po smrti a bratr Aegon podle víry většiny říše také. V knize pak existuje mladík, jenž si říká Aegon, tvrdí, že ho zachránil Varys, když ho jako miminko propašoval z města, a momentálně se snaží dobývat Západozemí, ale neexistuje záruka, že jeho příběh není vykonstruovaný. Pokud by tedy byl, dalším následníkem Aeryse by byl právě Jon (a pokud ne, byl by zatím Aegonovým dědicem). Měl by tak dokonce silnější nárok na trůn než Daenerys. Zvlášť po neobvyklém vyvázání z přísahy Noční hlídky.

A navíc, vzhledem ke spojení Starků, dávných králů Zimy, a Targaryenů, pánů draků, v jeho osobě, mohl by být i něčím víc. Třeba písní ledu a ohně. Problém však představuje, že je téměř nemožné zjistit, zda je něco z těchto dohadů pravda. Jediným, kdo může dosvědčit, kdo byl ve Věži radosti a kde se vyloupl Jon, je Howland Reed, který zatím osobně do příběhu nikdy nezasáhl, a případně Bran Stark díky svým nově objeveným schopnostem. Všichni ostatní jsou buď mrtví, a nebo, pokud existovali, protože kniha záhadně zmiňuje, že držet bezduché tělo jeho sestry našli Neda nějací „oni“, neznámí. Hlavně ale existují i určité náznaky hovořící proti této teorii.

Proti R+L=J

Celou teorii nabourává už zmínka, že Neda ve věži našli „oni“. Pokud se totiž objevilo víc lidí než dva přeživší z potyčky s gardou, znamená to, že o všem ví víc osob, než s kolika se počítá. A čím víc osob by mělo střežit nějaké tajemství, tím hůř střežené by bylo a nějaké řeči by musely kolovat. Navíc jde pořád jen o teorii a žádný novorozenec ve věži vůbec být nemusel. Kdo by potom zaplnil slepé místo v Jonově rodokmenu?

„Kdo je Wylla?“
„Kojná matka Jona Sněha. On ti to nikdy neřekl?“
„Jon svou matku nikdy nepoznal. Neznal dokonce ani její jméno.“

Tak začíná v knize jedna z mála přímých zmínek o Jonově matce, v podání malého lorda Edrica Danyea. Jméno Wylla dokonce zaznělo i v seriálu a sám Ned tvrdil Robertovi, že to ona je matkou jeho bastarda. A to ani není jedinou kandidátkou podporující verzi, že Jonovým otcem je opravdu Ned, jenž jednou v životě jako každý obyčejný člověk hluboce zhřešil. Však nikdo ve Hře o trůny není dokonale mravný. Nebylo by zvláštní, kdyby Ned byl? Podívejme se na to zpátky do Harrenova.

Na neslavném turnaji bylo kromě Starků a Targareynů mnoho dalších významných lidí. Mezi nimi i lady Ashara Dayne, překrásná dornská dívka, sestra slavného Meče jitra, jež okouzlila nejednoho lorda. Zahleděl se do ní Barristan Selmy, zaujala Oberyna Martella a velice zasáhla i Neda. Nikdy se však za nikoho z nich neprovdala, těsně po rebelii skočila z věže Hvězdopádu do moře a zabila se. Proč?

Nepochybně v tom roli sehrála ztráta bratra a Barristan věří, že i nešťastná událost na turnaji a její následek. Podle něj vzájemné dvoření Ashary a Starků přerostlo v něco víc, jeden z nich, i když neupřesnil, zda Brandon nebo Ned, ji přivedl do jiného stavu, ona porodila mrtvou holčičku, a když rebelie krutě rozdrtila její naději na život se Starkem, její přítelkyni Eliu Martell s dětmi i jejího bratra Arthura, už svůj žal nemohla snést. Ostatně není jediný, kdo tvrdí, že před smrtí byla těhotná. Stejný příběh svému synovci vyprávěla Allyria Dayne, Ashařina sestra.

Jiní, a je mezi nimi třeba i Cersei Lannister, však věří, že Ashařino dítě nebylo mrtvé děvče, ale Jon Sníh. Že oním Starkem na turnaji byl Ned, tehdy ještě nesvázaný přísahou ke Catelyn, a Ashara mu porodila zdravého chlapce, o kterého se starala až do konce rebelie, kdy si ho Ned odvezl, když jí přijel vrátit bratrův meč.

Je ale ztráta přátel a bratra dostatečný důvod, proč ukončit život, když by stále žilo její dítě? Vzdala by se všeho a poslala malého Jona do drsné, nikdy úplně nekončící zimy, jen proto, že nemůže být s jeho otcem? Nebo bylo její srdce už nenapravitelně zlomené?

Posádka Zimohradu tomu moc věřit nechtěla a Dorne navíc nabízí ještě jednu možnou odpověď, ovšem méně uvěřitelnou – zmíněnou Wyllu, kojnou z Hvězdopádu. I Robert si vzpomínal, že měl Ned skutečně epizodu s nějakým děvčetem, a on později řekl, že její jméno bylo Wylla. Navíc, když Catelyn dorazila do Zimohradu, nesetkala se jen s manželem a Jonem, ale i s Jonovou kojnou, údajně Wyllou, jež musela mít důvod, proč jet takovou dálku.

Avšak to nemusí nutně znamenat, že je matkou. Tou by stále mohla být i Ashara a Wylla se o jejího syna mohla pouze starat. Navíc někdo po Zimohradu rozšířil povídačky o Ashaře a Nedově náklonnosti k ní, a pokud byl jediným dalším přeživším z cesty do Dorne Howland Reed, přičemž ten dost možná vůbec nevstoupil za hradby Zimohradu, musela to být právě kojná. A proč by to dělala, kdyby byla matkou ona?

Také stále existuje onen rozhovor mezi Aryou a Edricem Daynem. Edric je mnohem mladší než Jon, ale přesto tvrdí, že jsou mléční bratři, že měli stejnou kojnou – podle Edrica Wyllu. Někdy v době, kdy už nebyla na Zimohradu potřeba, se tedy nejspíš vrátila do Hvězdopádu, aby sloužila novému lordovi. A vzhledem k jeho narážkám, je přesvědčen, že Jona porodila jeho teta a pak se o něj starala jeho kojná.

Wylla proto buď mohla být Jonovou matkou, nebo se ho ujala, aby pomohla zakrýt skutečnost. Ovšem jakou skutečnost? Že je matkou její paní Ashara, nebo se přidala ke komplotu ve snaze ochránit potomka Targaryenů? Mohla být právě Wylla jednou z těch „oněch“, kteří Neda našli u mrtvé Lyanny?

A i když ještě méně pravděpodobná, existuje třetí kandidátka, bezejmenná rybářova dcera. Na úplném začátku rebelie totiž musel Ned podniknout cestu z Orlího hnízda na Zimohrad, aby mohl svolat vazaly. Protože ale Aerys nařídil jeho popravu, nemohl vyjet z hor a namířit si to po Královské cestě. Musel potají odplout k Bílému přístavu a k tomu potřeboval překonat zrádný záliv Kousanec kolem ostrovů Tři sestry.

Podle lorda Godrica Borrella, který se s tímto příběhem svěřil Davosovi, přes něj Neda dostal jakýsi rybář a jeho dcera. Rybář ovšem zemřel v bouři a až jeho dcera nakonec zachránila situaci a úspěšně je dostala na Sestry předtím, než se jejich loď potopila. A podle lorda Borrella ji tam Ned za její odvahu zanechal s pytlem stříbra a bastardem v břiše, načež ho pojmenovala Jon Sníh po lordu Jonu Arrynovi.

Ovšem protože o ní už nikde jinde žádná zmínka nepadla, je velmi ošemetné spoléhat se na pravdivost Borrellových slov nebo na to, že skutečně ví, jak se Nedova cesta odehrála.

Velký nedostatek všech dalších kandidátek je navíc stále fakt, že zatímco ony mohou v ústraní Sester nebo Hvězdopádu rodit a vymýšlet lži, Lyanna stále leží na krvavém loži ve Věži radosti a umírá. A pokud by to nebyla ona, kdo tehdy porodil Jona, proč by mladá, zdravá dívka uprostřed zemí nezasažených válkou a střežená trojicí nejlepších rytířů zemřela v tratolišti krve?

Nebo zastáváte jiný názor? Myslíte si, že matkou Jona Sněha mohl být ještě někdo jiný? Nebo to snad vnímáte jako nedůležitou záležitost, protože víc, než komu jsme se narodili, nás definuje to, kým jsme se stali? Či vám stačí Tyrionovo vysvětlení, že to byla nějaká žena? Protože to tak bývá?

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!