Teorie o původu Tyriona

Teorie o původu Tyriona

3.4.2017 19:00


Všichni trpaslíci jsou v očích svých otců bastardy. Jeden by však mohl být bastardem skutečným a ne ledajakým. Přímo dračím.


Že Tyrion a draci opravdu nesou určité spojení, jaké však nemusí nutně znamenat dračí krev, není novinkou. Ovšem co když dračí krev znamená? Co když ne Tywinova dokonalá dvojčata, ale Tywinův skřet je potomkem samotného Šíleného krále?

Je nepochybné, že byl král Aerys II. zakoukaný do lady Joanny Lannister, a to před i po její svatbě s Tywinem Lannisterem. Říká se, že ve dne korunovace svého otce připravil Joannu o panenství, že ji chtěl jako svou milenku, že si na ni skandálně dovolil během obřadu uvedení na lože. Také prohlásil v souvislosti s ní, že je škoda, že bylo zapovězeno právo první noci. I po svatbě tedy mohl najít cestu, jak dostat Joannu do své postele, ať už násilím nebo jinak, a proto existuje teorie, že je otcem Cersei a Jaimeho. Která má nějaké silné podklady, ale například žádné, co se týče časové osy.

Mohl tedy být výsledkem hypotetického spojení spíš jejich mladší bratr Tyrion? I pro něj se nějaké důkazy nalézt dají. Třeba hned příznivější časové rozpětí. Tyrion se totiž narodil v roce 273. V roce 272 přitom Aerys slavil desátý rok vlády a Tywin na jeho počest v hlavním městě uspořádal turnaj, na který se přijela podívat i jeho manželka s šestiletými dvojčaty. Král ji tehdy dost skandálně komentoval, takže se o ni dál zajímal. A protože nevíme, v jakých měsících se odehrál turnaj a narození Tyriona, možná by jich to mohlo dát devět. A to není vše.

Podle těch, kteří Tywina a Joannu dobře znali, se Tywin usmíval jen na ni, a když zemřela při porodu Tyriona, lepší část Tywina zemřela s ní. Pokud by ale Joannu miloval tak moc, proč by od začátku tolik nenáviděl to poslední, co po ní má? I po jmenování Jaimeho do Královské gardy odmítal uznat, že je Tyrion jeho jediný možný dědic, i přes jeho posedlost rodinným odkazem. Dokonce řekl Tyrionovi, že zákony mu umožňují nosit jeho jméno a honosit se jeho barvami, protože nemůže dokázat, že není jeho. Ale bohové ani lidé ho nemohou donutit, aby mu odkázal Casterlyovu skálu.

Tywin chtěl být respektován a syn trpaslík v Západozemí není hoden respektu. Také ho nenáviděl pro způsobení smrti Joanny. Může to být vše? Nebo to může znamenat, že tuší či ví, že Tyrion není jeho syn? V knihách ho například označil za znetvořeného, obludného, neposlušného, nenávistného tvora plného závisti, chtíče a mdlého rozumu. Mohl tím jednak myslet deformovaného člověka, jednak i výsledek špatných událostí mezi Aerysem a Joannou (v originále totiž vícevýznamové ill-made).

Nebo když Tywinovi jeho sestra Genna jednou řekla, že ne Jaime, ale Tyrion je jeho syn, půl roku s ní prý nemluvil. Nejspíš myslela, že Tyrionův intelekt se vyrovná Tywinovu, zatímco Jaime po něm povahu nezdědil (pokud nenarážela na dříve přednesenou možnost, že bastardy Šíleného krále jsou dvojčata). Ale aby to Tywina urazilo na tak dlouho? Možná, kdyby právě Tyrion jeho syn nebyl.

Zajímavá je i Tywinova nenávist vůči Tyrionovu děvkaření. V Západozemí to není neobvyklé, šlechtici často navštěvují nevěstince a Tywin nikdy, na rozdíl od Stannise Baratheona, nedal najevo, že by chutě ostatních odsuzoval. Ovšem Tyrionovy odsuzuje. Co když tedy Tyrion tohle zdědil po Šíleném králi, který hlavně na začátku vlády značně střídal milenky, a Tywinovi ho to připomínalo?

Také se dá říct, že se snažil Tyriona nenápadně zbavit. Zařadil ho například do předvoje v bitvě u Zeleného bodce, odsoudil ho k smrti za Joffreyho vraždu, i když si možná byl vědom jeho neviny (minimálně tvrdil, že ho nechá žít na Zdi, což by pro trpaslíka nebylo o mnoho lepší), a než ho Tyrion zabil, přiznal, že ho chtěl mrtvého. A jeho poslední slova zněla, že Tyrion není jeho syn.

Na druhou stranu to pořád nemusí nic dokazovat. Mnoho rodičů někdy prohlásilo, že jejich děti nejsou jejich děti. A také je pravda, že některé Tywinovy urážky či pokusy odstranit Tyriona ze scény nemusely být míněny jako urážky. Svěření péče o stoky v Casterlyově skále mohl být test jeho schopností, poslal ho místo sebe jako výkonného pobočníka, dal mu několik rad a lekcí ve vládnutí, učinil ho správcem královské pokladny, oženil ho za klíč k Severu a hodlal ho nechat získat si Zimohrad. Jen mu nevadilo, kdyby při něčem z toho zemřel. Třeba jen proto, že mu nepřirostl k srdci.

Kdyby totiž opravdu toužil po jeho smrti, podivně propásl ideální příležitost, když chtěl Tyrion v šestnácti letech vyrazit do Svobodných měst. Možnost, že se mu tam něco stane, by nebyla malá, tak proč mu to zakazovat? Opravdu se tolik bál, že by zesměšnil Lannistery někde daleko za Úzkým mořem?

Jsou tu ovšem ještě další vodítka k možnosti, že Tyrionovým otcem je spíš Aerys. Především jde o jeho vzhled. Targaryeni jsou známí stříbrnými a zlatými vlasy a fialovýma očima. V knize má Tyrion směsku světlých, téměř bílých, a černých vlasů a jedno zelené oko a jedno černé. Což neodpovídá vzhledu Jaimeho nebo Cersei, kteří vypadají jako typičtí krásní Lannisterové. Sourozenci si tedy nejsou vždy podobní, ale Tywin a Joanna byli bratranec a sestřenice, oba se zelenýma očima a blond vlasy, tak kde by vzal Tyrion černou a bílou? Patří to jen k jeho deformacím? I Shiera Hvězda moře, bastard Aegona IV., měla jedno oko zelené a jedno modré.

Mnoho Targaryenů také mělo dost zvláštní vztah k ohni a drakům. Ostatně, úzce se s nimi pojí. A i Tyrion přiznal Jonu Sněhovi, že v jeho věku snil o vlastním drakovi (nezaměňovat s dračími sny, jimiž Targaryeni označovali věštecké sny), že zapaloval ohně, hodiny do nich zíral a předstíral, že je to dračí oheň, a někdy si dokonce představoval, jak hoří jeho otec a sestra. A že ví, že Jon snil podobně. Byly to jen dětské hry a reakce na týrání a odmítání, které vyústilo v představy, jak je vzteky co nejbolestivěji za­bít?

V zatím poslední vydané knize se Tyrion setkal s rudým knězem Moqorrem, který také hledal v plamenech vize jako Melisandra, avšak ty jeho byly mnohem přesnější. A ten Tyrionovi řekl, že viděl staré, mladé, opravdové, falešné, jasné a temné draky a jeho. Malého muže s velkým stínem, vrčícího uprostřed toho všeho. Jestli tedy viděl Tyriona uprostřed draků, může to znamenat, že s nimi má něco společného. V seriálu už se rovnou s draky setkal v Meereenu a nedopadlo to špatně.

A nebo nejde o žádný důkaz. Mezi draky se může ocitnout kdokoli, vlastnit draka nebo na něm aspoň jezdit, by se mohlo líbit každému dítěti, když třeba při dobývání Visenya Targaryen přiletěla na Orlí hnízdo, tamější malý král ji prosil, aby se mohl proletět (a proletěl se), a seriálové setkání s draky také nemusí být podstatné. Setkalo se s nimi mnoho netargaryenů, jimž nijak neublížili. Seriál navíc může jít jinou cestou a ke scéně Tyriona s draky je v knize stejně daleko jako Martin k dopsání dalšího dílu, pokud by se vůbec měla stát. A vždycky se může ukázat, že draci prostě nepálí trpaslíky. Jen Šmak byl výjimkou.

Ale co když Tyrion Targaryenem, respektive Kopcem s targaryenskou krví, je? Třeba když cestoval po Essosu, říkal si Hugor Kopec. To jednak odkazuje na bájného Andala Hugora z Kopců, jednak na fakt, že urození bastardi ze Západních krajin si říkají Kopec.

Několikrát se v průběhu díla navíc objevilo rčení, že drak má tři hlavy. Původní „drak“ měl tři hlavy, znázorňoval dobyvatele Aegona, Visenyu a Rhaenys. A i nadále v to věřil Rhaegar Targaryen či mistr Aemon. A věří v to i Daenerys, která má dokonce tři draky.

V seriálu se nyní už potvrdilo, že i když ze tří Targaryenů žijících na začátku zbyla jen Daenerys, existuje další muž s dračí krví, Jon Sníh. Mohl by být druhou. Kdyby byl Tyrion polovičním bratrem Daenerys, mohl by být třetí? A mohl by si pak osedlat draka?

Úplně nepravděpodobné to není ani v knize. V ní vystupuje ještě jedna osoba prohlašující se za Targaryena, princ Aegon. Údajně nezemřel při vyplenění Králova přístaviště na konci Robertovy rebelie, ale byl propašován za Úzké moře. Jenže pravdu o jeho původu znají jen Varys a Illyrio Mopatis a je možné, že Targaryenem vůbec není.

Naopak Daenerys označovali v domě Neumírajících v Qarthu za dítě tří a tato symbolická trojka se prolíná jak jejím a Jonovým, tak i Tyrionovým životem. Mohli by být všichni přeneseně dítě tří. Tyrion oficiálně Joanny a Tywina, fakticky Aeryse, Jon oficiálně Neda Starka (jeho matku kromě Catelyn nikdo v potaz nebral), fakticky Lyanny a Rhaegara, a i o rodičovství Daenerys, oficiálně dceři Aeryse a Rhaelly, existují teorie. Všichni tři jsou navíc třetím dítětem (Daenerys po Rhaegarovi a Viserysovi – nepočítáme-li potraty a nedožité první roky, Tyrion po Cersei a Jaimem, Jon po Rhaenys a Aegonovi) a všechny jejich matky zemřely při jejich porodu.

A odtud už by byl jen jeden krok k osedlání draka. Říká se, že draci jsou velice vybíraví ohledně toho, komu dovolí na nich jet, a valyrijská krev může být rozhodujícím faktorem. Během Tance draků například, když zemřelo až příliš Targaryenů a královna Rhaenyra potřebovala dračí jezdce, svolala bastardy Targaryenů a Velaryonů (dalšího rodu z Valyrie), aby se pokusili osedlat některé z nich. Čtyřem se to podařilo.

V knihách je navíc ještě postava hnědého Bena Plumma, potomka muže z rodu Plummů a dothracké ženy, který v sobě má špetku targaryenské krve. Mezi jeho předky totiž patřila princezna Elaena, sestra Daerona I. a Baelora I., a navíc se povídá, protože otěhotněla o svatební noci osudné pro jejího manžela, že jejího syna, nového lorda Plumma, zplodil její bratranec, chlípný Aegon IV. A právě s Benem se od začátku draci Rhaegal a Viseryon docela přátelili. Rozhodně se k němu měli víc než k ostatním Danyiným společníkům.

Takže kdo ví? Myslíte, že se v Tyrionovi skrývá ještě víc?

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!