Věda v Game of Thrones: Kolik toho sní drak?

Věda v Game of Thrones: Kolik toho sní drak?

12.6.2019 16:00


Nedávno se na našich stránkách biochemik Miroslav Peřina zamyslel nad tím, jakou rychlostí by dokázali létat draci ze seriálu Hra o trůny, kdyby skutečně existovali. Tentokrát se s Miroslavem podíváme na dračí potravu.


Při popisu dračí potravy můžeme nejdříve vyjít z jejich vyobrazení a porovnání s opravdovými, existujícími tvory. Při pohledu na dračí lebku a chrup je nejvíce pravděpodobné, že se jedná o striktní masožravce. Jejich stravovací návyky pravděpodobně korespondují s jinými masožravými ještěry, např. s varany komodskými (s nimiž mají společného mnohem více). Jelikož nedisponují stoličkami, nepřichází žvýkání a zpracovávání rostlinné potravy v úvahu.

Protože je masitá potrava velmi energeticky bohatá, nemusejí masožravci jíst tak často, jako např. býložravci. U masožravých plazů je také velice časté, že po dostatečném nasycení dokáží vydržet bez potravy dlouhé týdny či měsíce. Potřeba dalšího nasycení výrazně závisí na rychlosti jejich metabolismu – tedy energetickém výdeji a okolní teplotě.

Co se týče konkrétně draků v seriálu, máme několik explicitních indicií. Ve druhé sérii se je Daenerys neúspěšně pokouší krmit syrovým masem, ale až později zjišťuje, že se živí nejraději opečeným (opáleným masem). U klasických masožravců je syrové maso výhradní potravou, mají k tomu uzpůsobený mechanický i biochemický postup trávení, avšak samozřejmě zpracování syrového masa trvá déle, než u masa opracovaného. V případě draků je tak jednoduché opečení ohněm jednoznačně výhodnější, neboť zaručuje rychlejší zpracování a tím i přísun energie (avšak nemůže se jednat o maso výrazně karbonizované, nebo shořelé, to už svou energetickou vydatnost ztratilo hořením).

Draci se živí všemi druhy masa, nejdostupnější je pro ně dobytek, převážně kozy, ovce a telata, popř. i koně, taktéž nemají problém spořádat člověka. O objemu potravy draků ze seriálu se dozvídáme v prvním díle osmé série, kdy se Daenerys se svými dvěma draky vydává na sever. Později je informována, že draci požrali „jen“ 18 koz a 11 ovcí. Z několika jednoduchých výpočtů a odhadů můžeme dojít k průměrně 735 kg spořádané hmoty (bez kostí) na jednoho draka. Při přepočtu na energetickou hodnotu se dostáváme přibližně na 6 000 MJ (což je 600krát více než denní příjem průměrného muže, asi třicetinásobek denního příjmu největšího masožravce rypouše sloního a téměř stejná hodnota jako je denní příjem stotunového plejtváka obrovského).

Samotný počet pozřených zvířat tedy není nutně úplně přemrštěný, protože např. varan komodský je schopen najednou sníst celou kozu (konkrétně kořist odpovídající maximálně 80 % jeho vlastní hmotnosti) a má také schopnost výrazně roztáhnout jícen i žaludek), avšak po jednom takovém krmení vydrží nežrat třeba celý měsíc. V seriálu je situace komentována tím způsobem, že se dračí příjem jídla zmenšuje, tím že jsou v chladném severním prostředí (to souhlasí se zpomalením metabolismu u studenokrevných živočichů), z čehož vyznívá, že normálně mají draci vyšší denní příjem než zmíněných 6 000 MJ, což je dost za hranicí. Pokud by se však jednalo o nějaké méně časté krmení, dejme tomu jednou týdně, dostaneme se na příjem 860 MJ/den, jenž je u masožravého zvířete vážícího podle různých zdrojů okolo 20–30 tun už rozumné číslo.

Pokud by tedy draci opravdu existovali, můžeme předpokládat, že by potřebovali velké množství potravy, a všichni by se před nimi museli mít na pozoru, avšak pravděpodobně pouze nárazově, v určitých intervalech, aby mezitím stihli vytrávit.

Miroslav byl jedním z hostů panelové diskuze Věda v Game of Thrones, která se uskutečnila v rámci Veletrhu vědy, třídenní akce, jejíž cílem je popularizace vědy v České republice. Panelovou diskuzi navštívilo více než 300 lidí.

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!