Aemon Targaryen

Aemon Targaryen

Peter Vaughan Sezóny 4 2011 - 2015


Nejstarší, slepý člen rodu Targaryenů, který upadl v zapomnění.

Nejstarší žijící člen rodu Targaryenů a zároveň nejstarší člověk v Sedmi královstvích. V mladém věku se rozhodl opustit svůj rod a připojil se k mistrům Černého hradu na Zdi. Tím, že se vzdal svého rodu, upadl do zapomnění a příliš se o něm nevědělo.

I přes svůj věk, což je právě neuvěřitelných 102 let, je velice moudrý a stále se má k životu. Bohužel během svého života oslepl, není přesně známo kdy se to stalo, ale když proběhlo povstání Roberta Baratheona, tak už byl slepý.

Aemon Targaryen je…

první série (Hra o trůny)

Aemon se poprvé objevuje na Černém hradu, kde se setkává s Jonem Sněhem a Tyrionem Lannisterem. Právě Tyrionovi oznamuje, že bude potřeba více rekrutů, protože se blíží velká zima. Na jeho zvěsti reaguje Jeor Mormont tím, že posílá průzkumnou patronu za Zeď v čele s Benjenem Starkem. Při rozřazování povinností nových rekrutů dostane Aemon jako svého majordoma Sama Tarlyho.

Po zatčení Eddarda Starka si Aemon k sobě volá Jona, aby mu pomohl s pracemi. Když Jon právě krmí vrány, Aemon se s ním baví o povinnostech strážců a také o jeho otci. Poté, když je na něj Jon naštvaný, mu odhaluje své těžké rozhodnutí, které kdysi udělal, a svou pravou tvář, když mu říká své jméno. Po odjezdu strážců za Zeď Aemon zůstává na Černém hradu.

druhá série (Střet králů)

Tato postava v druhé sérii nevystupuje

třetí série (první část Bouře mečů)

Samwell Tarly se vrátí na Černý hrad a ihned si to s Fialkou namíří k mistru Aemonovi. Ten není nadšen příchodem ženy mezi bratry Noční hlídky. Aemon se začne vyptávat, kdo Fialka je, a když zjistí, že má syna, tak obviní Sama z toho, že složil přísahu, kterou porušil. Sam se ale brání tím, že to není jeho dítě.

Mistr Aemon povolí Fialce zůstat na Černém hradu, aby byla v bezpečí. Sam mu poté říká, že se vrátili bílí chodci, a tak se Aemon o tom rozhodne informovat všechny panovníky Západozemí. Aemon začne diktovat a Sam píše. Poté má s tímto vzkazem vyslat všechny havrany, které mají na hradě.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Mistr Aemon je v radě, která soudí Jona Sněha. Všichni by jej nejraději vyhnali, ale jediný Aemon věří tomu, co Jon říká, proto ho nechají být.

Chlapec Olly přichází na Černý hrad a říká, že jeho vesnice byla napaden divokými. Bratři Noční hlídky jim to chtějí oplatit, ale mistr Aemon říká, že nikdo nepůjde, protože je důležité, aby byli na Černém hradu a bránili jej.

Během bitvy o Černý hrad je Aemon v bezpečí v útrobách hradu a do boje pochopitelně nezasahuje. Bitvu vyhrají bratři Noční hlídky a zajmou Tormunda, o kterého se Aemon stará. Poté pronese slavností slova a zapálí se všichni mrtví bratři, kteří během bitvy padli.

pátá série (Hostina pro vrány)

Mistr Aemon se účastní volby 998. lorda velitele Noční hlídky. Volba skončí nerozhodně, protože jak Alliser Thorne, tak i Jon Sníh získají stejný počet hlasů. Aemon však ještě nehlasoval, proto dá svým hlasem rozhodne. Díky němu se tak Jon stává novým lordem velitelem.

Na dalších schůzích Noční hlídky se Aemon nevyskytuje, protože je čím dál více nemocný. Jeho pokoj pravidelně navštěvují Sam a Fialka, kteří si všimnou, že je to s ním čím dál horší. Jednoho dne Aemon požádá Fialku o to, aby mu ukázala malého Sama. Když ho Aemon vidí, tak vzpomíná na svého mladšího bratra Aegona. Brzy poté Aemon umírá.

šestá série (Tanec s draky)

Tato postava v šesté sérii nevystupuje

sedmá série (Vichry zimy)

Tato postava v sedmé sérii nevystupuje

osmá série (Sen o jaru)

Tato postava v osmé sérii nevystupuje

Foto: HBO