Barristan Selmy

Barristan Selmy

Ian McElhinney Sezóny 4 2011 - 2015


Starý, zkušený, čestný a velice udatný rytíř.

Barristan Selmy je jediným známým členem malého rodu Selmy, který je podřízený rodu Baratheonů. Už od mládí toužil malý Barristan vyrůst v rytíře, což se mu postupem času povedlo.

Barristan bojoval již v mnoha bitvách. Proslul v boji proti bratrstvu v Královském lese, kde zabil jejich vůdce Simona Toyneho. Stal se členem Královské gardy, kde strávil mnoho let. Toto členství přijal i přes to, že se nikdy nesmí oženit a vlastnit jakékoliv pozemky.

Při povstání Roberta Baratheona bojoval na straně Šíleného krále, jakožto člen jeho Královské gardy. Při bitvě na Trojzubci byl silně poraněn a většina spolubojovníků Robertova povstání chtěla jeho smrt. Když rebelie skončila, tak se Robert zastal Barristana a jmenoval jej velitelem Královské gardy, protože si jej jak Robert, tak i Ned Stark neustále vážili.

Od té doby slouží Barristan novému králi Robertovi. I přes svůj vysoký věk se udržuje v perfektní kondici a stále je to platný a užitečný bojovník.

první série (Hra o trůny)

Poprvé se s Barristanem setkáváme při rozhovoru s králem Robertem, kde si vypráví a vzpomínají na staré časy. Když je zabit při turnaji ser Hugh, tak se Barristan potkává s Nedem ve stanu. Opět začnou vzpomínat na staré časy, kde Nedův otec Rickard říkával, že Barristan je ten nejlepší bojovník, kterého kdy viděl.

Barristan se účastní lovu, kde je Robert Baratheon poražen kancem. Po Robertově smrti je právoplatným ochráncem říše Ned Stark. Když tento rozkaz obdrží královna Cersei, tak roztrhá pergamen, na kterém je tato informace napsána, což Barristana silně znepokojí.

Když je poté popraven samotný Ned Stark, Barristan předstupuje před nového krále Joffreyho Baratheona a přislibuje mu věrnost. Joffrey mu ale rozkáže, ať jde na zasloužený odpočinek, protože je příliš starý a obviní je z toho, že nedokázal Roberta ochránit na lovu. Barristan rozzuřeně odchází, protože správný rytíř má zemřít pouze v boji a ne stářím.

druhá série (Střet králů)

Tato postava v druhé sérii nevystupuje

třetí série (první část Bouře mečů)

Ser Barristan vystopuje Daenerys Targaryen v městě Astapor a zachrání jí život před čarodějnicí, která ji chtěla usmrtit. Díky tomu jej Dany přijímá do svých služeb jako osobního strážce.

Během jednání o armádě Neposkvrněných Daenerys nabídne jednoho svého draka za celou armádu. Barristan a Jorah Mormont jí začnou ihned vysvětlovat, že Západozemí dobyje s pomocí draků a ne armády. Poté jdou pryč a Daenerys jim vynadá, ať nezpochybňují její rozhodnutí, protože vymýšlela léčku, která jí nakonec vyšla.

Jejich další putování vede do města Yunkai. Cestou se Barristan baví s Jorahem o králi Robertovi. Barristan říká, že Robert byl dobrý člověk a dobrý bojovník, ale byl to hrozný král.

Barristan před městem Yunkai představuje Daenerys velitele Druhých synů. Když se koná tajný útok na Yunkai, tak Barristan zůstává po boku Daenerys, protože přísahal svou věrnost jenom jí, takže ji musí strážit i během bitvy.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Barristan informuje Daenerys o tom, že Daario Naharis a Šedý červ spolu soupeří o její přízeň. Následně je svědkem hrůzostrašných cedulí po cestě do města Meereen.

Po dobytí Meereenu se plánuje, jak to bude s invazí do Západozemí. Barristan ujišťuje Daenerys, že mají podniknout invazi nyní, protože jsou země v Západozemí roztroušené, Jorah je ale jiného názoru.

Jednoho dne přijde k Barristanovi malý chlapec a předá mu dopis, kde je důkaz toho, že Jorah spolupracoval s Malou radou v Králově přístavišti, která chtěla otrávit Daenerys. Barristan to řekne Daenerys a ta Joraha vyžene.

pátá série (Hostina pro vrány)

Ser Barristan Selmy oznamuje Daenerys, že město ohrožují Synové harpyje. Daariovi a Šedému červovi se podaří jednoho z nich najít, proto Barristan navrhuje, ať s ním udělají spravedlivý soudní proces. Mossador, člen Malé rady Daenerys, to však nepřijme a onoho nalezeného muže chladnokrevně zabije.

Barristan si uvědomuje, že Daenerys je v čím dál větším nebezpečí. Když Barristan kráčí ulicemi Meereenu, tak slyší křik a dozvídá se, že Neposkvrnění čelí útoku Synů harpyje. Barristan se jim vydá na pomoc, ale během boje je zabit. Nedokázal ho ochránit ani Šedý červ, který se nacházel po jeho boku. Daenerys je Barristanovou smrtí hluboce zarmoucena.

šestá série (Tanec s draky)

Tato postava v šesté sérii nevystupuje

sedmá série (Vichry zimy)

Tato postava v sedmé sérii nevystupuje

osmá série (Sen o jaru)

Tato postava v osmé sérii nevystupuje

Foto: HBO
loading…