Berik Dondarrion

Berik Dondarrion

Richard Dormer Sezóny 5 2011 - 2019


Velitel Bratrstva bez praporců.

Berik Dondarrion je poměrně mladý rytíř a hlava rodu Dondarrionů. Jeho sídlo je na panství Černoazylu, které je kousek od Bouřlivého konce. Odjakživa byl tento rod vazalem rodu Baratheonů, ale jen jejich části, sídlící na Bouřlivém konci. Je znám svým skvělým bojovým uměním, což ukázal v množství turnajů, které vyhrál.

Když seriál začíná, tak se Berik nachází v Králově přístavišti jako host, který je zde, aby plnil královy příkazy. Když do města dorazí Eddard Stark, tak je Berik velmi šťastný, protože Neda vždycky strašně obdivoval.

I přes to, že Berikův rod není nikterak známý a velký, tak je to i tak velmi významný vazal rodu Baratheonů. Kdo by nechtěl mít po své straně nejvíce loajálního a oddaného vazala.

Za celý seriál si tuto postavu zahráli dva herci. V první sérii jím byl David Michael Scott a ve třetí sérii Richard Dormer.

první série (Hra o trůny)

Když je král Robert Baratheon na lovu, tak jej zastupuje jeho pobočník Ned Stark. Ten vyslýchá ubohé sedláky, kterým byly vzaty domovy Gregorem Cleganem (Horou). Ned se rozhodne ke drastickému rozhodnutí: zbavit sera Gregora všech titulů a předvolání jej před krále. Ned vyzve sera Berika Dondarriona, ať si vezme své nejlepší muže a jede s nimi pro Gregora.

Berik jde vykonat spravedlnost a jede se svými muži pro Horu. Během toho se změní politická situace a Berik se stane velitelem Bratrstva bez praporců, což jsou sloužící mrtvého krále Roberta. Ti se střetnou v bitvě s Lannistery, kde Hora Berika zabije. K němu přistoupí jeho přítel Thoros z Myru a podaří se mu Berika oživit, díky síle Pána světla.

Berik je poté ještě třikrát zabit, ale vždy jej Thoros oživí. Poté jej vojáci Lannisterů zajmou a chtějí jej popravit. Nemohou se však rozhodnout jestli jej pověsí, nebo mu vypíchnou oko skrz lebku. Nakonec se rozhodli pro obojí. Berik je poté opět zachráněn svým přítelem Thorosem.

druhá série (Střet králů)

Tato postava ve druhé sérii nevystupuje

třetí série (první část Bouře mečů)

Thoros z Myru se sejde s Berikem v jeskyním komplexu, které slouží jako velitelství Bratrstva bez praporců. Ti zde dovlekli Sandora Clegana jako zajatce. Byl zde doveden proto, že podstoupí boží soud. Když se Sandor začne všem posmívat, že jej nikdo neporazí, tak mu Berik řekne, že právě on bude bojovat proti němu.

Berik si s pomocí magie zapálí meč a bojuje se Sandorem. Zprvu má Berik navrch, ale poté začne vyhrávat Sandor, který prosekne Berika a tím jej zabije. Když se Arya Stark pokusí hned potom napadnout Sandora, tak se zděsí toho, že je Berik opět naživu, protože jej opět oživil Thoros. Berik poté propouští Sandora za to, že se bůh nad ním smiloval.

Toho večera Berik Arye vysvětluje, proč pustili Sandora na svobodu. Aryu hlavně zajímá, co se to s Berikem stalo při souboji, ale on jí říká, že doopravdy zemřel, jen jeho přítel rudý kněz Thoros z Myru jej oživil a to díky síle Pána světla.

Později se v táboře objeví Melisandra, která si přišla pro Gendryho. Ta Bratrstvu dá dva pytle zlata za jeho vydání. Arya se rozzuří a začne nadávat Berikovi, že je to lhář, protože Gendrymu slíbil, že se může stát součástí Bratrstva.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Tato postava ve čtvrté sérii nevystupuje

pátá série (Hostina pro vrány)

Tato postava v páté sérii nevystupuje

šestá série (Tanec s draky)

Berik a Thoros dopadnou Citroše a další zrádné členy z Bratrstva bez praporců, kteří vyvraždili nedaleký tábor lidí. Právě ve chvíli, kdy je chtějí oběsit, se opět setkávají se Sandorem Cleganem. Ten je naštvaný, že byl jeho tábor vyhlazen, a požaduje odplatu.

Berik mu dovolí zabít jednoho ze zrádných členů Bratrstva, a proto si Sandor vybere Citroše. Když ho chce udeřit do hlavy, tak ho Thoros zastaví a řekne mu, že ho může zabít tak, že mu podkopne pařez, aby se Citroš oběsil. Sandor tak činí a následně si bere Citrošovy boty.

Berik a Thoros začnou přemlouvat Sandora, ať se k nim přidá. Sandor jim na jejich nabídku nakonec kývne.

sedmá série (Vichry zimy)

Berik a jeho společníci se vydávají na sever, aby splnili své nové poslání. Po cestě se zastaví v opuštěném domě, kde na čas najdou přístřeší. Za pár dní je však chytí Noční hlídka z Východní hlídky, která je zavře do cely. Za Berikem a ostatními dorazí Jon Sníh, Jorah Mormont, Tormund a Gendry, kteří je požádají o pomoc. Berik a jeho společníci jim na jejich žádost kývnou, a proto se všichni vydají za Zeď, aby polapili nemrtvého.

Celá výprava je však velmi složitá. Po cestě se musí vypořádat s nemrtvým polární medvědem, který smrtelně zraní Thorose. Následně narazí na skupinku nemrtvých, které porazí, tedy až na jednoho, kterého chytí. Skupina je však zahnána armádou nemrtvých na zamrzlé jezero, kde musí počkat až na pomoc od Daenerys Targaryen, která pro ně přiletí na drakovi.

Po dokončení svého poslání Berik zůstane na Východní hlídce, kde je po pár dnech svědkem příchodu armády Nočního krále. Noční král za pomoci nemrtvého draka zničí Zeď i s Východní hlídkou, proto netušíme, zda Berik přežil pád pevnosti.

osmá série (Sen o jaru)

Berik a ostatní nakonec přežili pád Zdi, a proto se vydali na jih. Konkrétně zamířili do Posledního krbu, kde se jim podařilo narazit na bratry Noční hlídky. Společně s nimi následně prozkoumali hrad, kde byli svědky hrůzostrašné věci – před nimi tu totiž byli bílí chodci, kteří celý hrad vyvraždili.

Skupina zamíří na Zimohrad, aby o postupu armády mrtvých informovala Starky. Berik se tu následně začne připravovat na bitvu mezi živými a mrtvými, přičemž tu opět narazí na Sandora a Aryu, se kterými rozmlouvá. Nejvíce je z jeho přítomnosti pobouřen Sandor, který nedokáže poslouchat Berikovy řeči o Pánu světla.

Když vypukne bitva o Zimohrad, tak si Berik zapálí svůj meč a začne bít mrtvé. V jednu chvíli se ocitne uvnitř Zimohradu, kde pomáhá Arye, která uvízla v knihovně. Nakonec jen a pouze díky němu přežije, protože ten ji zachrání. Učiní tak za cenu velkých zranění, přičemž Melisandra následně řekne, že to právě kvůli tomu ho Pán světla neustále oživoval – aby ji zachránil během bitvy o Zimohrad, protože právě Arya má zabít Nočního krále. Berik následně podléhá svému zranění, takže patří mezi významné oběti bitvy.

Foto: HBO