Drogon

Drogon

Sezóny 8 2011 - 2019


Nejmocnější drak dračí královny.

Draci jsou ve světě Západozemí a Východních zemí dnes považováni za mýtické a legendární bytosti, které si kdysi osedlali Targaryeni, ale nyní je již nemají pod svou kontrolou. Draci prostě a jednoduše vymizeli ze světa, ale později se vrátili. A opět je ovládl příslušník rodu Targaryenů.

Drogon patří Daenerys Targaryen a jedná se o jejího nejsilnějšího a největšího draka. Má černé zbarvení, přičemž po bližším pohledu zjistíme, že jeho detaily jsou zbarvené dočervena. Drogon se tak naprosto odlišuje od svých sourozenců, kteří mají mnohem světlejší zbarvení.

Daenerys ho naučila poslušnosti, a proto nezabíjí kde koho na potkání. Když se Daenerys rozhodovala, jak ho pojmenuje, tak se inspirovala jménem svého zesnulého manžela, který nesl jméno Drogo.

Drogon je…

první série (Hra o trůny)

Když ve Východním zemích dojde k velké svatbě mezi khalem Drogem, vůdcem Dothraků, a Daenerys Targaryen, příslušnicí legendárního dračího rodu, tak Daenerys obdrží na svatbě tři zkamenělá dračí vejce. Daroval jí je Illyrio Mopatis, její věrný služebník. Daenerys je jeho darem nesmírně potěšena.

Tato tři zkamenělá vejce si neustále uchovává ve svém stanu v truhličce, ve které je dostala. Její bratr Viserys se jí je pokusí ukradnout, ale nepovede se mu to, protože ho zastaví ser Jorah Mormont. Když však zemře khal Drogo, tak Daenerys ztratí veškerou naději a vstoupí do hořící hranice společně se třemi vejci. Když se druhý den ráno probere, tak zjistí, že se jí vylíhli tři draci.

druhá série (Střet králů)

I když se Daenerys podařilo získat tři malé draky, tak většina jejího lidu ji opustila. Daenerys tak musí putovat po poušti a hledat útočiště. Své draky má pochopitelně u sebe, přičemž je má zavřené v malé kleci. Ona i její lid se nakonec dostanou do Qarthu, kde naleznou útočiště díky Xaru Xhoanovi Daxosovi.

V tomto městě se zaměří na výchovu draků, přičemž dojde ke zjištění, že drak nemá rád syrové maso. Nejdříve si ho sám opeče a až pak ho sežere. Danyina služebná Doreah tu projeví velký zájem o draky, přičemž řekne, že se jí velmi líbí.

V určitou chvíli jsou všichni draci odcizeni, a proto je Daenerys shání. Podaří se jí zjistit, že byli přesunuti do Domu neumírajících, kam je odnesl Pyat Pree. Daenerys se podaří najít své draky, přičemž vůbec poprvé vydá povel „dracarys“, díky kterému draci sežehnou Pyata.

třetí série (první část Bouře mečů)

Draci rostou a aktuálně jsou velcí jako malý pes. Opět doprovázejí Daenerys na cestách po Východních zemích, přičemž dračí královna si posteskne, že pořád nejsou dostatečně velcí k tomu, aby jí pomohli dobýt Sedm království.

O draky se začne zajímat otrokář Kraznys mo Nakloz, který nabídne Daenerys armádu Neposkvrněných za jednoho draka. Daenerys jeho nabídku přijme, ale pochopitelně se ani jednoho nebude chtít vzdát. Když mu tedy předá Drogona, tak vydá povel k jeho upálení. Drogon si tak na své konto připíše další smrt.

Draci poté začnou doprovázet Daenerys na každém kroku. Jsou s ní tedy i na setkání s různými lidmi, kvůli čemuž dostanou všichni její společníci strach. Nyní totiž už každý ví, co je tato žena zač.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Draci rostou a rostou a už začínají mít svobodnou vůli. Daenerys se je snaží držet pod kontrolou, ale pomalu v tom selhává, protože přeci jenom nevychovává žádná malá zvířata. Drogon se stává dominantním drakem, přičemž si začíná dovolovat i na Daenerys.

Chování draků se začne čím dál zhoršovat. Neustále totiž poletují kolem Meereenu, kde zabíjí kozy, které následně žerou. Farmáři si na to začnou stěžovat, a proto se Daenerys rozhodne jednat. Draci jsou však nekontrolovatelní a jeden z nich dokonce sežehne farmářovu malou dcerku. Když se to Daenerys dozví, tak si uvědomí, že své draky musí někam zavřít. Zavře však pouze Rhaegala a Viseriona, protože Drogon je k nenalezení.

pátá série (Hostina pro vrány)

Čas běží a Drogon je stále k nenalezení. V jednu chvíli se však vrátí, přičemž je Daenerys ohromena tím, jak vyrostl. Když se ho pokusí dotknout, tak Drogon opět na čas odletí pryč. Daenerys tak začne mít pochyby o tom, jak se s ním má vypořádat. Zatímco ona netuší, kde se její drak nachází, tak díky Jorahovi a Tyrionovi zjišťujeme, že se zrovna nachází poblíž Valyrie.

Když Daenerys navštíví místní bojovou jámu, kde zrovna probíhají souboje, tak celou událost přepadnou Synové harpyje. Daenerys se tu ocitne ve velkém nebezpečí, ale ve chvíli, kdy si už myslí, že je konec, se tu objeví Drogon, který přistane uprostřed jámy, sežehne několik Synů harpyje a odletí s Daenerys neznámo kam.

šestá série (Tanec s draky)

Po přistání se Drogonovi nechce nikam letět, a proto ho Daenerys opustí po svých. Chvíli nato je přepadena Dothraky, kteří ji zajmou. Daenerys se dostane z jejich sevření a cestuje se svou novou armádou zpátky do Meereenu. Po cestě vycítí Drogonovu přítomnost, nasedne na něj a představí se svým novým vojákům v plné kráse.

Meereen je zrovna napaden otrokáři, a proto na ně Daenerys pošle všechny své draky. Těm se podaří zničit jejich lodě, díky čemuž je celá bitva rychle ukončena. Daenerys se následně rozhodne odplout do Západozemí, kam pochopitelně bere všechny své draky. Ty však už nikde nedrží, a tak mají všichni opět naprostou svobodu.

sedmá série (Vichry zimy)

Daenerys doráží na ostrov Dračí kámen, který se stane její základnou. Draci poletují všude kolem, přičemž všichni nově příchozí na Dračím kameni se s nimi setkávají a jsou jimi ohromeni. Daenerys by své draky ráda využila v nějaké bitvě, ale její rádci jí to zakazují, protože kvůli nim by zemřelo zbytečně moc nevinných lidí.

Daenerys je poslouchá, ale až do doby, kdy je Vysoká zahrada dobyta nepřáteli. Daenerys ihned nasedne na Drogona a letí s ním přepadnout vojsko rodu Lannisterů. Drogon tu sežehne velmi početné vojsko, přičemž je během bitvy zasažen šípem z balisty. Když Drogon dopadne na zem a Daenerys mu chce vyndat tento obrovský šíp, tak se ji pokusí přepadnout Jaime Lannister, na kterého však Drogon začne chrlit oheň.

Bitva je dokonána a Daenerys ukazuje svou sílu. Drogon na její rozkaz popravuje všechny, kteří se nechtějí přidat na její stranu. Poté se vrací na Dračí kámen, kde se s Drogonem setkává tváří v tvář Jon Sníh. Drogon se k němu chová překvapivě přátelsky.

Opět uběhne nějaký čas a Daenerys nasedne na Drogona, aby s ním letěla za Zeď, kde se Jonova výprava ocitla v nebezpečí. Společně s ní sem letěli i Rhaegal a Viserion, nicméně Viserion tu podlehne oštěpu Nočního krále. Drogon se poté objevuje ještě v Dračím doupěti, kam přiletí s Daenerys.

osmá série (Sen o jaru)

Daenerys a její armády se vydávají na Zimohrad, kde má dojít k bitvě mezi živými a mrtvými. Společně s ní sem přilétají i její zbývající dva draci, kterými jsou ohromeni všichni obyvatelé Zimohradu. Někteří jsou ohromeni pozitivně, někteří negativně, nicméně každý si je vědom toho, že oba dva budou potřeba k poražení armády mrtvých.

Drogon i Rhaegal mají problémy se žraním, moc toho totiž nekonzumují, což trápí Daenerys. Ta s nimi však i přesto lítá, a to společně s Jonem. Když však přijde bitva o Zimohrad, tak jsou draci využiti naplno. Drogon se ukáže jako velmi užitečný, když zničí početnou část armády Nočního krále. I přesto však rozhodující úder zasadí Arya Stark, která ukončí celou bitvu.

Po bitvě se armády vydají na jih, kde se chtějí vypořádat s Cersei Lannister. Cestou je zabit Rhaegal, na kterého vystřelí Euron Greyjoy smrtící šíp z balisty. Drogona se mu však nepovede zasáhnout. Druhý pokus dostane v průběhu bitvy o Královo přístaviště, nicméně ani během ní se mu to nepovede. Ještě před touto bitvou však Drogon upálí Varyse, a to pochopitelně na povel Daenerys.

Drogonovi se během bitvy povede něco velkého. Na povel Daenerys začne vypalovat celé Královo přístaviště, přičemž zdemoluje patřičnou část Rudé bašty. Po bitvě je však velmi raněn smrtí Daenerys. Místo toho, aby zabil jejího vraha, se rozhodne roztavit železný trůn. Následně popadne Daenerys a odletí s ní neznámo kam. Bran se později zajímal, kam se Drogon poděl, ale nikdo ho zatím nikde neviděl.

Foto: HBO