Gendry

Gendry

Joe Dempsie Sezóny 5 2011 - 2019


Bastard krále Roberta Baratheona, který je vyučen kovářem.

Gendry je nemanželským synem krále Roberta Baratheona. Jeho matkou je jedna hospodská z Králova přístaviště, která je již mrtvá. Sám Gendry o svém původu nic neví, protože neznal svého otce, tudíž netuší, že je jedním z dědiců Železného trůnu. Zároveň také nikdo jiný nevěděl o tom, že je jedním z Robertových potomků.

Když dosáhl určitého věku, tak mu neznámý muž zaplatil práci u místního kováře v Králově přístavišti, kde se stal učněm. Od té doby pod dozorem Tobha Motta vytváří brnění a zbraně pro šlechtu a jeho práce je velmi kvalitní.

Gendry je…

první série (Hra o trůny)

Nový pobočník krále Eddard Stark se rozhodne pátrat po posledních činech bývalého pobočníka krále Jona Arryna. Jeho stopy vedou do kovárny, kde se naposledy zastavil Jon Arryn.

Místní kovář Tobho Mott mu řekne, že se ptal na nové brnění a na jeho učně Gendryho. Ned jej chce také vidět a prohlíží si jeho helmu, kterou vyrobil. Mistr říká, že mu ji prodá za dobrou cenu, ale Gendry říká, že je jen jeho, protože si ji vykoval sám pro sebe. Ned jeho tvorbu chválí a říká mu, že je jeho a přitom si uvědomí, že je neuvěřitelně podobný Robertu Baratheonovi, což znamená, že je jeho bastardem a po tom pátral Jon Arryn.

Po smrti krále Roberta přestane chodit tajná platba na Gendryho učení, tak se rozhodne se přidat k Noční hlídce. Toho využije ihned, když je strážce Yoren v Králově přístavišti kvůli novým rekrutům. Zde se Gendry seznamuje s Arrym, což je přestrojená Arya Stark, se kterou se začne přátelit.

druhá série (Střet králů)

Gendry cestuje s novými rekruty směrem na sever. Při jedné ze zastávek se ukáže, že celou dobu ví, že Arya není chlapec. Ta se mu svěří se svým tajemstvím, které ji Gendry slíbí, že nikomu neprozradí. Po nějakém čase se v táboře objeví vojáci rodu Lannisterů, kteří pátrají právě po Gendrym. Ti po Yorenových výhružkách odjíždějí pryč.

Večer se vracejí zpět a přepadnou jejich tábor. Jeden z rekrutů si vezme Gendryho helmu pro svou ochranu a je následně zabit. Arya potom po boji řekne, že Gendryho právě zabili, protože to byla jeho helma. Tím, že jim namluvila tuhle lež, je Gendry zachráněn a už po něm nepůjdou, protože si myslí, že jej zabili.

Všichni rekruti jsou převezeni do pevnosti Harrenov a tam jsou jeden po druhém mučeni. Jednoho dne vybere Gregor Clegane právě Gendryho, ale je zachráněn příjezdem Tywina Lannistera, který jej využije v kovárně. Arya poté zařídí, aby se spolu s Gendrym bezpečně dostala pryč z pevnosti, což se jim povede, když prchají díky Jaqenově pomoci.

třetí série (první část Bouře mečů)

Gendry pokračuje s Aryou a Horkým koláčem v cestě z Harrenova. Jsou ale přepadeni Bratrstvem bez praporců a Thoros z Myru je zajme. Nyní musí cestovat s nimi do Hostince na rozcestí, kde se podaří Bratrstvu odchytit Sandora Cleganeho, a tak společně s nimi míří do jeskynního komplexu za jejich vůdcem Berikem Dondarrionem.

Zde je svědkem božího soudu, kde Sandor nad Berikem zvítězí. Arya chce Sandora zabít, tak se na něj rozběhne, ale Gendry ji zastaví. Po nějaké době přijde Anguy za Gendrym, jestli by mu nedokázal vyrobit hroty šípů. Gendry říká, že jen potřebuje vhodný materiál a dokáže to. Proto se Gendry rozhodne přidat k Bratrstvu a dělat jim kováře. To Aryu ale nepotěší.

Zanedlouho do tábora zavítá rudá kněžka Melisandra, která si přišla právě pro Gendryho. Berik jej vyměňuje za dva pytle zlata. Tím si ale znepřátelí Aryu, protože ho obviní ze lhaní a řekne mu, že se k nim chtěl Gendry přidat.

Gendry cestuje na ostrov Dračí kámen. Cestou mu Melisandra řekne, že je potomkem Roberta Baratheona a koluje v něm královská krev. Když doplují, tak se Gendry ubytuje a hned jej Melisandra svede. Na posteli jej ale připoutá a dá na něj pijavice. Za chvíli je z něj sundává a Stannis provádí rituál, ve kterém napité pijavice královskou krví hází do ohně a říká jména osob, které chce mrtvé.

Gendry je držen ve vězení a má být s ním proveden další rituál, který jej ale tentokrát zabije. To ale nedovolí ser Davos Mořský, proto Gendryho vysvobodí a posílá jej pryč z ostrova. Tím mu zachránil život.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Tato postava ve čtvrté sérii nevystupuje

pátá série (Hostina pro vrány)

Tato postava v páté sérii nevystupuje

šestá série (Tanec s draky)

Tato postava v šesté sérii nevystupuje

sedmá série (Vichry zimy)

Poté, co Davos zachránil Gendryho před jasnou smrtí, se Gendry vrátil zpátky do Králova přístaviště, kde se opět věnoval práci kováře. Velmi ho překvapilo, když se Davos za ním stavil a řekl mu, že je rád, že žije. Gendry se však chopil příležitosti a řekl Davosovi, že s ním odpluje pryč, protože se mu nepodařilo najít smysl života.

Když chtějí odplout z Králova přístaviště, tak je zastaví dva muži Městské hlídky. Ti si totiž všimli Tyriona Lannistera, který s nimi také popluje. Davos se celou situaci snaží vyřešit úplatkem, ale Gendry to vyřeší tak, že je za pomoci svého velkého kladiva zabije.

Po připlutí na Dračí kámen Gendry řekne Jonovi pravdu o svém původu. Jon ho vezme do svých služeb a společně se vydají na Zeď, odkud jdou do oblasti za Zdí, aby polapili nemrtvého. Když se jim to podaří, tak si jich všimne celá armáda. Jon řekne Gendrymu, ať běží na Východní hlídku, odkud mají požádat Daenerys o pomoc. Gendrymu se podaří doběhnout na Východní hlídku, kde o Jonově žádosti řekne Davosovi, který tu zůstal.

osmá série (Sen o jaru)

Gendry se vrátí na Zimohrad, kde začne v místní kovárně vyrábět zbraně z dračího skla. Jednu například vyrobí i pro Sandora, kterého v jeho dílně zrovna potká Arya. Gendry je následným setkáním s Aryou potěšen, a proto toho oba později využijí a vyspí se spolu, protože se možná již nikdy nedočkají podobné příležitost.

Když vypukne bitva o Zimohrad, tak Gendry bojuje s mrtvými a nakonec celý střet přežije. Po něm se na hostině dočká velké pocty, a to té, že ho královna Daenerys jmenuje lordem Bouřlivého konce. Gendry je nadšen, a proto jde tuto novinu oznámit Arye. Zároveň využije příležitosti a požádá ji o ruku, nicméně Arya ho odmítne se slovy, že ona nikdy nebude žádnou lady.

I když mu Arya zlomila srdce, tak to Gendry překonal a ujal se své nové pozice. Právě proto se za několik týdnů objevil na sněmu v Dračím doupěti, kde podobně jako ostatní zvolil nového krále Západozemí.

Foto: HBO
loading…