Jaime Lannister

Jaime Lannister

Nikolaj Coster-Waldau Sezóny 8 2011 - 2019


Nejstarší syn a dědic Tywina Lannistera, člen Královské gardy, mistr bojového umění. Přezdívaný Králokat.

Ser Jaime Lannister je druhým ze tří dětí (a nejstarším synem) lorda Tywina Lannistera a jeho chotě lady Joanny Lannister. Ve svých pouhých patnácti letech se přidal ke Královské gardě Šíleného krále Aeryse II. Targaryena a stal se tak nejmladším členem tohoto řádu v historii. Svou přezdívku Králokat si vysloužil tím, když v závěru Robertovy rebelie Aeryse II. Targaryena, kterému předtím přísahal věrnost, vlastnoručně zabil.

Jaime již od mládí udržuje incestní vztah se svou sestrou dvojčetem, nyní královnou Sedmi království Cersei Lannister. Velmi pravděpodobně je také otcem jejích dětí, jejichž otcovství je jinak připisováno králi Robertu Baratheonovi.

Jaime je znám svým pohledným vzhledem, uměním v boji a arogancí. Jako malý měl problémy se čtením, protože se mu písmenka, která četl, samovolně převracovala v paměti, takže nedokázal nic srozumitelného přečíst. Jeho otec Tywin s ním musel kvůli tomu trávit mnoho hodin denně, aby se to naučil.

Jaime Lannister je…

první série (Hra o trůny)

Jon Arryn pátral po tajemství mezi Cersei a Jaimem, a tak se jej Lannisteři údajně zbavili. Cersei navrhuje Jaimemu, ať se po Jonovi stane novým pobočníkem krále, ale Jaime to odmítá, a proto musí cestovat spolu s královskou výpravou do Zimohradu, kam si král Robert Baratheon jede pro nového pobočníka, starého přítele Eddarda Starka.

Eddard vždy opovrhoval Jaimem, protože zradil svého vlastního krále, a tak je situace v Zimohradu mezi nimi napjatá. Když druhý den jdou všichni na lov, tak Jaime a Cersei využijí situace a jdou souložit do jedné z věží. Tam je ale přistihne syn Eddarda Brandon Stark. Jaime ho chytne a vyhodí jej z okna, aby neprozradil jejich tajemství.

O několik dní později se dozvídá od svého bratra Tyriona, že Brandon je v hlubokém spánku, ale není mrtvý. To znamená další komplikace, které budou muset s Cersei vyřešit. Poté s celou královskou výpravou opět putují zpět do Králova přístaviště.

Jaime jako člen Královské gardy musí být neustále v blízkosti krále. Robert jím ale pohrdá a vysmívá se mu, a tak dělá naschvály během jeho strážení. Zanedlouho je Tyrion Lannister unesen Catelyn Stark, a tak jede Jaime za Eddardem a domlouvá mu, aby mu vydal bratra zpět.

Ten v tom nemá ale prsty, tak Jaime rozkáže strážím, ať zabijí všechny Eddardovy stráže. Strhne se bitka, kde Jaime zabije Joryho Cassela a poté si to na férovku rozdává s Eddardem. Je to vyrovnaný boj, ale ke konci jeden ze stráží probodne Nedovi nohu, a tak je boj u konce. Jaime je naštvaný, protože chtěl Neda porazit sám, a tak sám udeří vojáka, který mu to udělal. Poté říká Nedovi, že chce svého bratra zpět a odjíždí pryč.

Vypuká válka mezi Lannistery a Starky, a tak Jaime jede za svým otcem Tywinem a připojuje se do jeho armády. Následně je poslán do jedné z bitev, kde se podaří Robbu Starkovi Jaimeho zajmout jako rukojmího, protože mrtvý by mu byl k ničemu.

druhá série (Střet králů)

Jaime zůstává zajatcem rodu Starků. Vysmívá se Stannisi Baratheonovi, který poslal dopis jeho sestře Cersei o tom, že ví o jejich incestním vztahu. Poprvé vidíme, jak má Jaime strach v očích, když Robb k němu pustí svého zlovlka. Když ale Jaime otevře oči, tak je již zlovlk pryč.

Za několik týdnů je k Jaimemu do klece přidán další zajatec a to jeho vzdálený bratranec Alton Lannister. Následně si spolu vykládají a Alton mu říká, že mu již kdysi sloužil na jednom z turnajů. Jaime ho požádá o laskavost a řekne mu, že jej musí zabít, aby se dostal z vězení. Alton se zděsí a následně jej Jaime umlátí k smrti.

Do klece přijde Torrhen Karstark a zjišťuje, co se s Altonem stalo. V tom jej Jaime napadne, zabije ho a následně utíká pryč na svobodu. Jaime je ale hned druhý den chycen a všichni se mu chtějí pomstít.

Nejvíce se chce pomstít Torrhenův otec Rickard Karstark, ale naštěstí Jaimeho zachrání Catelyn, která Rickardovi vysvětluje, že když jej zabijí, tak zemřou její dcery Sansa a Arya, které jsou v Králově přístavišti.

V táboře je ale neustále napětí a Rickard prahne po pomstě. Proto se Catelyn rozhodne Jaimeho propustit. Jde k němu do klece a rozkáže své strážkyni Brienne z Tarthu, aby dovedla Jaimeho v řetězech do Králova přístaviště, a tak výměnou získala její dvě dcery.

Brienne tedy vede Jaimeho do Králova přístaviště a cestou si z ní Jaime neustále utahuje, protože nemůže pochopit, že se žena stala rytířem. Cestu si zkracují na loďce, a když se vylodí, tak je překvapí stráže rodu Starků. Jeden z nich Jaimeho pozná, a tak je musí Brienne zabít, aby jej neodvedli zpět k Robbovi.

třetí série (první část Bouře mečů)

Brienne a Jaime pokračují v cestě do Králova přístaviště a cestou jsou odhaleni obchodníkem. Jaime navrhuje, ať jej Brienne zabije, jinak budou odhaleni, ale Brienne nezabijí nevinné lidi, a tak pokračují dále. Když pak musí překročit řeku, tak si Jaime sedne na zem a začne Brienne říkat, že si musí dát pauzu.

Je to ale trik a Jaime ukradne Brienne druhý meč. Začnou spolu bojovat a Brienne dokáže nad Jaimem zvítězit. V tom se ale ukáže, že bylo chyba nezabíjet obchodníka, kterého nedávno potkali, protože ten to řekl vojákům a ti si pro Jaimeho přijeli. Jejich velitel Locke dostal od Roose Boltona úkol přivést Jaimeho do Harrenova.

Jaime a Brienne jsou v zajetí Lockea a večer si chtějí stráže užít s Brienne. Tu ale zachrání Jaime, když Lockemu řekne, že když ji vrátí jejímu otci zdravou a neporaněnou, tak dostane kupu safírů.

Dále začne Jaime smlouvat, že pokud jej pustí, tak mu jeho otec Tywin dá také velkou odměnu. Na to už ale Locke nenaletí a začne Jaimemu vysvětlovat, že se vždycky příliš vymlouvá na svého otce a sám nic nedokáže. Následně mu usekává pravou ruku, aby si to zapamatoval.

Jaime je zdrcen svou useknutou rukou, protože pro rytíře je to katastrofa. Začíná se pořád litovat a od toho mu pomůže Brienne, která mu řekne, že se chová jako ženská. Locke poté doráží se svou družinou do Harrenova a předává Jaimeho Roosemu.

Roose není nadšen, že Jaime přišel o svou ruku, ale Locke říká, že mu neřekl, v jakém stavu jej má přivést. Roose je poté ubytuje na Harrenově a večer se jdou vykoupat. Tam Jaime říká Brienne pravdu o tom, jak to bylo s Aerysem II. Targaryenem. Následně omdlévá.

Druhý den Roose Jaimemu říká, že jej propouští a jeho stráže jej zavezou za Tywinem. To ale neplatí pro Brienne, která zůstává na Harrenově. Když jejich skupina vyrazí, tak se Jaime rozhodne přimět její stráže, aby se vrátili pro Brienne do Harrenova. Tam zrovna Brienne bojuje v jámě s medvědem. Jaime do jámy skočí a zachrání ji.

Jaime a vojáci rodu Boltonů dojíždějí do Králova přístaviště, ale tam nikdo Jaimeho nepoznává. Jaime si to ihned zamíří na hrad, kde se setká s Cersei. Ta, když jej spatří, nevydá ani hlásku.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Jaime si pochvaluje nové meče, které byly vykovány z Robbova meče zvaný Led. Poté se jej snaží otec přesvědčit, aby zanechal Královské gardy a přestěhoval se zpátky na Casterlyovu skálu, kde by založil rodinu. To Jaime nechce, protože mu nedělá problém sloužit králi.

Cersei zařídí Jaimemu zlatou ruku, kterou mu Qyburn přidělá. Následně mu Cersei nadává, že mu trvalo příliš dlouho, než se vrátil zpátky. Začne jej vinit za něco, co nemohl ovlivnit. Jaime jde rozdělit stráže, které budou hlídat na královské svatbě a během toho je popichován Joffreym.

Jaime jde za Tyrionem, kterému řekne, že neumí moc dobře bojovat levou rukou. Tyrion mu proto domluví trénování potajmu. Když jde Jaime na trénink, zjistí, že oním učitelem je Bronn. I přesto, že jej Jaime moc nemusí, tak i tak jej naučí celkem dobře bojovat s mečem v levé ruce.

Po smrti krále Joffreyho na svatbě jde Jaime za Cersei, která je u mrtvého Joffreyho těla. Jaime neodolá a přímo v této místnosti si to s Cersei rozdá. Následně jde za Tyrionem do vězení, který mu řekne, ať se o jeho panoše Podricka Paynea postará. Jaime jde za Brienne a dává jí meč vykovaný z Robbova Ledu. Poté jí dá na cestu Podricka, který potřebuje nového pána.

Jaime je svědkem směšného Tyrionova soudu, kde je proti němu skoro každý přítomný. O přestávce jde za otcem a přemlouvá jej, ať nechá Tyriona být. Nakonec se domluví, že Tyriona pošle k Noční hlídce, pokud se Jaime odstěhuje na Casterlyovu skálu a založí tam rodinu. Jaime to jde potom říct Tyrionovi, ale ten to nedodrží.

Na božím soudu je Jaime spokojen s průběhem boje, ale nakonec je zklamán, když Oberyn Martell prohraje. Jaime to nevydrží a rozhodne se svého bratra před popravou zachránit. Večer dojde k jeho cele, vysvobodí ho a pošle jej za Varysem, který ho odveze do Východních zemí. Ještě před vysvobozením se Jaime od Cersei dozví, že otci řekla pravdu o jejich dětech.

pátá série (Hostina pro vrány)

Jaime je smrtí svého otce zdrcen. Nejvíce ho však dostal fakt, že ho zavraždil Tyrion. Cersei se se svým bratrem setkává u mrtvého těla jejich otce a tak Jaimemu vynadá za to, co že zavinil otcovu smrt. Jaime se tak začne cítit provinile za to, co nepřímo způsobil.

Cersei svému bratrovi ukazuje dopis, který jim poslali Martellové z Dorne. V dopise se píše o tom, že se Martellové pomstí za smrt Oberyna Martella tím, že zabijí Myrcellu Baratheon. To už Jaime nevydrží a rozhodne se konat.

Jaime si to namíří k sídlu rodu Stokeworthů, kde se zrovna nachází i Bronn. Jaime mu přátelsky oznámí, že s ním pojede do Dorne, ale Bronn to pochopitelně odmítá. Jaime mu proto začne vyhrožovat tím, že pokud s ním neodpluje, tak zařídí, aby si nevzal Lollys Stokeworth. Bronn si uvědomí, že tak může přijít o velké mění, a proto na Jaimeho nabídku kývne.

Bronn a Jaime potají připlují do Dorne, kde na ně brzy narazí vojáci rodu Martellů. Bronn a Jaime se s nimi vypořádají a přestrojí se za ně. Nyní jim již nic nebrání v záchraně Myrcelly. V přestrojení se totiž v poklidu dostanou do Vodních zahrad, kde jsou svědky toho, jak princ Trystane Martell a Myrcella spolu koketují.

Jaime si to ihned namíří za Myrcellou, která s ním nechce jít. Když Bronn omráčí prince Trystana, tak se na scéně objeví Píseční hadi, kteří sem zrovna přišli zabít Myrcellu. Strhne se bitka, kterou ukončí až kapitán stráží Areo Hotah, který pošle jak Písečné hady, tak i Bronna a Jaimeho do žaláře.

Po čase si Jaimeho vyžádá Doran Martell. Ten mu předloží návrh, že je pošle zpátky do Králova přístaviště. Popluje s nimi jak Myrcella, tak i Trystane, který nahradí svého zesnulého strýce Oberyna Martella v Malé radě. Jaime tuto velkorysou nabídku přijme a je připraven na odjezd.

Když loď pluje do Králova přístaviště, tak Jaime navštíví Myrcellu. V kajutě se jí Jaime chce přiznat k tomu, že právě on je jejím biologickým otcem, ale Myrcella není hloupá a poví mu, že celou dobu věděla, že je jejím otcem. Jaime si tak užívá chvilku radosti, kterou však překazí smrt její dcery, která byla při odjezdu otrávena Ellarií Písek.

šestá série (Tanec s draky)

Jaime se vrací do Králova přístaviště a své sestře vrací pouze mrtvou Myrcellu. Cersei je ze ztráty své dcery naprosto zdrcena, a proto jí Jaime říká, že se všem společně pomstí. Následně posílá dopis zpátky do Dorne, kde píše Doranovi, že ví, že za otravou Myrcelly stojí Ellaria Písek.

Cersei a Jaime se však brzy začnou zabývat jinou věcí. Jejich poslední žijící dítě, král Tommen, se stává obětí manipulace Nejvyššího vrabčáka, proti čemuž oni dva musí zakročit. Nejprve se snaží ovládnout Malou radu, ale všichni členové jejich příchod bojkotují. I přesto se však s Kevanem Lannisterem a Olennou Tyrell domluví na společném postupu.

Zrovna ve chvíli, kdy má královna Margaery Tyrell podstoupit cestu pokání, přepadne nádvoří armáda rodu Tyrellů v čele s Macem Tyrellem a Jaimem. Jaime jde jednat s Nejvyšším vrabčákem, ale ten mu řekne, že k žádné cestě pokání nedojde, protože král Tommen je na jejich straně. Tím pádem se z celého přepadení stane fiasko.

Jaime je znechucen Nejvyšším vrabčákem, a proto se rozhodne konat. Navíc je pobouřen tím, že ho jeho vlastní syn poslal do Řekotočí, které má znovu dobýt. Jaime nechce z Králova přístaviště odjet, protože Cersei bude brzy čelit soudu, ale Cersei mu řekne, ať jede, protože právě v čele vojska je nejsilnější.

Po příjezdu do tábora rodu Freyů je znechucen tím, v jakém stavu se ležení nachází. Ihned rozdá instrukce a pošle jejich vězně Edmura Tullyho do koupele. Následně se setkává s Černou rybou, se kterým však nedokáže vyjednat kompromis.

Brzy navštíví tábor Brienne, která přijela za Bryndenem. Jaime jí dovolí vstoupit do Řekotočí, a poté se s ní opět loučí. Následně jde Jaime jde za Bryndenovým synovcem Edmurem, kterého přemluví, aby pro něj získal Řekotočí.

Celý plán Jaimemu vyjde, a proto všichni jedou na Dvojčata, kde oslavují svůj úspěch. Jaime tu řekne Walderovi, že spojenectví s ním je úplně k ničemu, protože neustále musí napravovat jeho chyby. Brzy poté se vrací zpátky do Králova přístaviště a je svědkem toho, co jeho sestra napáchala. Nejenom, že zabila značnou část lidí, ale stala se i královnou.

sedmá série (Vichry zimy)

Jaime je neustále po boku své královny a společně se snaží přijít na to, jak se vypořádají s Daenerys Targaryen, která se začala ucházet o královskou korunu. Prvním činem je získání spojenců, které budou proti dračí královně potřebovat. Překvapivě do Králova přístaviště přijede Euron Greyjoy, který nabídne svou pomocnou ruku výměnou za sňatek s královnou. Jaime je překvapen jeho chováním a žasne nad tím, jak ho Euron nepřímo uráží.

Cersei si do Králova přístaviště přivolá vazaly rodu Tyrellů, aby apelovala na jejich povinnosti vůči Koruně. Jaime má největší zájem o dodržení vazalských slibů rodu Tarlyů, a proto si osobně promluví s Randyllem Tarlym. Ten mu své spojenectví přislíbí.

Jaime i nadále udržuje velmi intimní vztah se svou sestrou a brzy zjistí, že je opět těhotná. Cersei však stále myslí na válku, a proto s Jaimem vymyslí plán. Armáda Neposkvrněných přepadne Casterlyovu skálu, kterou dobude. Ve skutečnosti to byl však plán Jaimeho, protože ten obětoval své rodné sídlo, aby lehce dobyl Vysokou zahradu a získal tak tyrellské zlato.

Když se ve Vysoké zahradě setkává s Olennou Tyrell, tak jí nalije do pití jed, který ji usmrtí. Ještě před svou smrtí mu však stihne říct, že právě ona otrávila jeho syna Joffreyho. To Jaimeho velmi raní.

Na cestě zpátky do Králova přístaviště je Jaime se svými vojáky přepaden armádou Dothraků. Dothrakům však přijde na pomoc samotná Daenerys a její drak Drogon, který Jaimeho armádu rozpráší. Bronnovi se však podaří sestřelit Drogona, který i s královnou spadne na zem. Jaime vycítí příležitost, a proto popadne kopí a jede Daenerys zachránit. Na Jaimeho však vychrlí oheň Drogon, který jeho útok zastaví.

Jaime by byl po smrti, kdyby nebylo Bronna, který ho před ohněm zachránil. Společně se vrátí do Králova přístaviště, kde Jaime poví Cersei pravdu o smrti jejího syna a co se stalo na cestě zpátky. Cersei není nadšená, že přišla o svou armádu, ale aspoň se jim podařilo zachránit zlato.

Jaime jde na tajné setkání se svým bratrem Tyrionem, který mu řekne, aby Jaime přemluvil Cersei k setkání v Dračím doupěti. Cersei do Dračího doupěte skutečně přijde a společně s Jaimem a ostatními je svědkem hrůzostrašné pravdy – za Zdí se nachází oživlé mrtvoly. Jaime si uvědomí, že pokud se má vést válka, tak rozhodně proti nemrtvým, protože v sázce je samotná existence lidstva.

Cersei se nakonec domluví na spolupráci s ostatními. Jaime proto svolá vazaly a rozkáže jim, kam mají dojít se svými vojáky. Cersei však svému bratrovi zakáže jít na sever, protože po bitvě má v plánu všechny zradit. Když to Jaime slyší, tak nemůže uvěřit tomu, co právě řekla. Rozhodne se ji tedy opustit, aby se spojenci bojoval na severu. Když však opouští Královo přístaviště, tak si všimne, že padá sníh.

osmá série (Sen o jaru)

Jaime se jako jediný z jihu vydá na sever a když dorazí na Zimohrad, tak ihned narazí na Brana, kterého kdysi dávno shodil z věže. Záhy je souzen za své činy, přičemž se všechny přítomné snaží přesvědčit o tom, že jeho aktuální úmysly jsou dobré. S jeho přítomností se nedokáže smířit především Daenerys, která díky svému bratrovi moc dobře ví, že to právě on zavraždil jeho otce. Brienne se však postaví na jeho stranu, a proto Jaimemu začne věřit i Sansa. Díky tomu je Jaime v bezpečí.

Na Zimohradu se Jaime setká s několika lidmi, se kterými si musí promluvit. Kromě svého bratra se opět setká s Branem, který mu poví, že ví o tom, co mu kdysi dávno udělal. Nehodlá o tom však nikomu říct, protože Jaime musí ještě sehrát svou roli. Dále se Jaime setká s Brienne, která mu poví o tom, že vždy chtěla být pasována na rytíře. Jaime proto využije posledního večera před bitvou k tomu, že pasuje Brienne na rytířku. Ta je jeho skutkem naprosto dojata.

Během bitvy se Jaime nachází především na nádvoří Zimohradu, kde společně s ostatními bojuje s mrtvými. Bitvu nakonec vyhrají lidé, přičemž Jaimemu se podaří v bitvě přežít. Po ní začnou všichni slavit a Jaime tu tráví nejvíce času se svým bratrem a Brienne. Kvůli neškodné hře se Brienne naštve a odejde, ale když za ní přijde Jaime, tak se spolu vyspí.

Jejih vztah sice působí skvěle a přirozeně, ale Jaime si uvědomí, že se brzy všichni vydají na jih, kde se budou chtít vypořádat s Cersei. To Jaime nemůže dopustit, a to i přesto, že jim jeho sestra v boji s mrtvými nijak nepomohla. Když už chce Jaime odjet, tak ho dostihne Brienne, která ho začne přemlouvat, ať nikam neodjíždí. Jaime jí však řekne, že nemá na vybranou, protože ať už by byl v jakékoliv situaci, tak by se vždycky postavil na stranu své sestry.

Jaime se pokusí dostat do Králova přístaviště, ale po cestě je chycen členy Danyiny armády. V jeho vězení ho brzy navštíví Tyrion, který ho pustí, ale jen kvůli tomu, aby se dostal do Králova přístaviště a přemluvil Cersei ke kapitulaci. Jaime mu řekne, že se o to pokusí, a proto pronikne do města, kde má však problémy s dalším postupem, protože se do města právě hrnou davy lidí.

Jaime se následně rozhodne vstoupit do Rudé bašty tajným vchodem, u kterého však narazí na Eurona Greyjoye. Během jejich vzájemné bitky se oba zraní, avšak ani Euron nedokázal zastavit Jaimemu v cestě do bašty. Ve chvíli, kdy do ní vstoupí a setká se s Cersei, baštu demoluje drak, a proto oba spěchají pryč. Jaime dělá, co může, ale všechny únikové cesty jsou již zavalené, a proto v poslední chvíli chytne Cersei a políbí ji. Následně na ně spadne strop, přičemž ze světa odejdou tak, jak do něj vstoupili – společně.

Foto: HBO
loading…