Janos Slynt

Janos Slynt

Dominic Carter Sezóny 4 2011 - 2015


Velitel Městské hlídky v Králově přístavišti, který je oddaný králi.

Janos je velitelem Městské hlídky v Králově přístavišti. Jeho oddíl čítá až 2 000 mužů, které má pod svým velením. Za dob jeho velení bylo známo, že udržoval ve městě klid a pořádek, snížil kriminalitu a potlačil nepokoje.

Je považován za zakladatele rodu Slyntů, protože nikdo z jeho rodiny se nedostal na tak velký post, aby byl oslovován pane. Není jasné, odkud pochází, ale jeho původ bude zřejmě z Králova přístaviště. Za otce má řezníka, který jej vychoval k důslednosti a statnosti.

Na první pohled působí jako zdatný a silný muž, rád si nechává narůst bílý plnovous, který mu doplňuje holá hlava. V seriálu v podstatě nejde vidět v jiném oblečení než v brnění, a tak jde vidět, že je svému povolání naprosto oddán.

první série (Hra o trůny)

Janos se poprvé objeví, když je na setkání Malé rady a žádá po pobočníkovi krále nové jednotky do Městské hlídky, protože počet lidí ve městech se rapidně zvýšil díky pořádaným turnajům. Eddard Stark mu věnuje dvacet svých mužů a Petyr Baeliš má sehnat peníze na dalších padesát mužů, což uspokojí Janosovy požadavky.

Když umírá král Robert Baratheon, tak se Ned rozhodne svrhnout jeho syna Joffreyho Baratheona, který po něm nastoupil na trůn, protože Nedovi sám král Robert těsně před smrtí řekl, že má být na trůnu on, dokud jeho syn nedospěje. Ned si zajistí podporu Baeliše a také Janose a spolu jdou na Joffreyho. Zde Neda a jeho muže ale zradí Janos i Baeliš a pobijí Nedovy jednotky a Neda zavřou. Janos je za svou věrnost králi odměněn postem pánem Harrenova a je uznán hlavou rodu Slyntů.

druhá série (Střet králů)

Janos se stává členem Malé rady a zde mu královna Cersei Lannister rozkáže, ať blokuje bránu města před rolníky, kteří by se pokusili dostat do města. Poté má rozkaz vyvraždit všechny nevěstince od Robertových bastardů, které zde zplodil. Když se tak stane, tak vyslýchá mistra kováře, od kterého se dozvídá, že poslední žijící bastard Gendry míří na Zeď, kam Janos ihned posílá své jednotky.

Poté je přivolán do pokoje Tyriona Lannistera, se kterým se baví o incidentu v nevěstinci. Když se rozhovor nevyvíjí příliš dobře pro Janose, tak jej ještě Tyrion obviní ze zrady předchozí pobočníka krále. Janos na to reaguje tím, že byl blázen, že si myslel, že si jej koupí. Tyrion mu začne vysvětlovat, že nechce riskovat opakování této zrady, a proto jej odvolává z postu velitele Městské hlídky a posílá jej na Zeď, aby se stal členem Noční hlídky. I přes Janosovy protesty ho stejně chytá Tyrionova stráž a posílá jej na loď, která pluje na Zeď.

třetí série (první část Bouře mečů)

Tato postava ve třetí sérii nevystupuje

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Janos Slynt je přijat k bratrům Noční hlídky a mezi nimi se stane respektovaným mužem. Během souzení Jona Sněha je velmi odmítavý, protože jím opovrhuje. Brzy si všimne, že je Jon velmi oblíbený mezi bratry, proto to řekne Alliserovi Thornemu.

Janos je velmi zklamaný z toho, že se Jon vrátil ze severu živý. Jon přináší zprávy, že se blíží divocí, proto se jdou všichni chystat na bitvu. Během ní je Janos na vrcholu Zdi, ale poté uteče do sklepa, kde se schová a nezasáhne do bitvy. Objeven je až Samem, který si přijde do sklepa pro Fialku.

pátá série (Hostina pro vrány)

Po bitvě o Černý hrad by měl být Janos zahanben, ale opak je pravdou. Stále pobíhá po boku svého přítele Allisera Thornea, se kterým neustále diskutuje. Společně se pak účastní upálení Manceho Nájezdníka, který se odmítl podvolit Stannisovi Baratheonovi.

Během volby nového lorda velitele Noční hlídky Janos silně podporuje Allisera, ale je zklamán, když je místo něj zvolen Jon Sníh. A brzy se s ním taky dostane do konfliktu. Na dalším zasedání Jon rozhodne o tom, že Janos bude přemístěn na pevnost Šedá stráž. Janos to ihned odmítá, protože se jedná o pouhé ruiny. Když Janos i nadále nehodlá uposlechnout, tak Jon rozhodne, že za svůj odpor bude popraven. Bratři Noční hlídky vezmou Janose na nádvoří, na kterém ho Jon popraví.

šestá série (Tanec s draky)

Tato postava v šesté sérii nevystupuje

sedmá série (Vichry zimy)

Tato postava v sedmé sérii nevystupuje

osmá série (Sen o jaru)

Tato postava v osmé sérii nevystupuje

Foto: HBO
loading…