Jaqen H'ghar

Jaqen H'ghar

Tom Wlaschiha Sezóny 3 2012 - 2016


Člen nájemných vrahů Muži bez tváře.

Jaqen je velice tajemná postava, u které si nejsme jisti ničím, dokonce ani jeho jménem. S největší pravděpodobností pochází z města Lorath, kde zřejmě prožil své mládí. Je členem skupiny Muži bez tváře z Braavosu, což je organizace nájemných vrahů. Jejich schopností je libovolně měnit jejich tváře, prostě jak se jim zamane.

I přes všechny nejasnosti alespoň víme něco o jeho chování. Působí klidně, zdvořile a rozumně, často o sobě mluví ve třetí osobě. Když pro něj někdo něco udělá, tak se dokáže opravdu odvděčit.

V Králově přístavišti byl zajat Yorenem, který jej a ostatní zločince veze na Černý hrad, aby se připojili k Noční hlídce.

první série (Hra o trůny)

Tato postava v první sérii nevystupuje

druhá série (Střet králů)

Jaqen je jako jeden z mála při převozu na Černý hrad v kleci mezi vězni. Při zastávkách často komunikuje s Aryou Stark, přičemž nepozná, že se jedná o dívku. Po příjezdu stráží rodu Lannisterů vypukne boj, při kterém dojde k zapálení klece, kde se právě nachází Jaqen. Ten žádá Aryu, aby ho a jeho spoluvězně osvobodila. Arya se po chvilce přemýšlení rozhodne je pustit, což Jaqena překvapí.

Poté, co se stane Arya novou služkou Tywina Lannistera, se navzájem s Jaqenem potkávají v pevnosti Harrenov. Arya ho obviňuje, že se stal jedním z nepřítelových vojáků. Zde se také dozvíme, že Jaqen celou dobu věděl, že je dívka, ale akceptoval její tajemství, tudíž to nikomu neřekl.

Jako protislužbu za vysvobození z klece jí nabízí, že obětuje tři životy Rudému bohovi, protože ona zachránila právě jeho a dva spoluvězně. Arya hned určí první oběť: mučitel Lechtač. Zanedlouho dojde k nálezu jeho těla, tudíž Arya si může říci ještě další dvě jména.

Arya v panice oznamuje Jaqenovi druhé jméno. Je jím Ser Amory Lorch, který když je zabit, tak to Tywin Lannister považuje jako útok na něj. Poté si Arya přeje, aby Jaqen zabil sám sebe, což Jaqen nepřijímá, tak po něm požaduje, ať jí pomůže bezpečně utéct z trosek pevnosti. Jaqen to přijímá a večer přesně o půlnoci se tak stane.

Druhý den nato se spolu potkávají před pevností. Jaqen jí nabízí vstup do jejího bratrstva, ale ona jeho nabídku odmítá, protože chce jít hledat svou rodinu. Proto jí dává alespoň minci, kterou když donese do Bravosu a řekne slova „Valar Morghulis“, tak si ji brzy najde. Poté mění svůj obličej a dochází pryč.

třetí série (první část Bouře mečů)

Tato postava ve třetí sérii nevystupuje

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Tato postava ve čtvrté sérii nevystupuje

pátá série (Hostina pro vrány)

V Braavosu se objeví Arya Stark, která si to zamíří do Domu černé a bílé, kde hledá Jaqena H'ghara. Dveře jí otevře starší muž, který jí však řekne, že nikoho takového nezná. Arya se však nevzdá a stále se snaží dostat dovnitř. Po nějaké době jí starý muž konečně otevírá dveře a Arya zjišťuje, že celou dobu se jednalo o Jaqena H'ghara. V Domě černé a bílé je každý „nikdo“, proto nikdo nevěděl, kdo je Jaqen H'ghar.

Jaqen se začne věnovat Aryi a začne ji učit základům jejich bytí. Jaqen se ji každé ráno ptá, kdo je, ale Arya mu stále nedává pravdivou odpověď, proto ji Jaqen bije. Později jí prozradí, že o sobě nemůže říkat, že je nikdo, protože stále páchne jako Arya Stark, stále mluví jako Arya Stark a stále se obléká jako Arya Stark.

Arya dělá pokroky, z čehož je Jaqen nadšen, proto jí dá první ostrý úkol – má zabít muže na tržišti. Arya však připraví o život sera Meryna Tranta, proto si na Aryu počká ve Svatyni tváří a tam ji s bledou holčičkou přepadne. Bledá holčička chytne Aryu a Jaqen jí chce dát vypít jed. Arya se však stále brání, proto místo ní Jaqen vypije jed. Jaqen najednou zemře, ale Arya zjistí, že to byl jen někdo jiný, který měl Jaqenovu tvář. Arya poté oslepne.

šestá série (Tanec s draky)

Jaqen přijde za Aryou na ulici a nabídne jí, že jí vrátí zrak. Arya jeho nabídku několikrát odmítne, a proto ji Jaqen odvede zpátky do Domu černé a bílé. Po čase je Jaqen spokojen s tím, jak si Arya vede, a tak jí opět nabídne návrat zraku. Arya ho znovu odmítne, a proto jí ho vrátí se slovy, že žádnou třetí šanci už nedostane.

Aryiným novým cílem je lady Crane, herečka braavoského divadla. Arya však ve svém poslání selže, a proto Jaqen dovolí bledé holčičce, aby zabila Aryu. Bledá holčička však také selže. Arya se vrátí do Síně tváří, kam přidá tvář bledé holčičky. Jaqen je spokojen s tím, co Arya udělala, a proto jí říká, že se stala nikým. Arya ho odmítá a říká mu, že je Aryou Stark ze Zimohradu. Když odchází, tak vidíme, že je Jaqen spokojen.

sedmá série (Vichry zimy)

Tato postava v sedmé sérii nevystupuje

osmá série (Sen o jaru)

Tato postava v osmé sérii nevystupuje

Foto: HBO
loading…