Joffrey Baratheon

Joffrey Baratheon

Jack Gleeson Sezóny 4 2011 - 2014


Rozmazlený, zbabělý, arogantní a sadistický dědic Železného trůnu, který není hoden panování.

Joffrey Baratheon je nejstarším synem krále Roberta Baratheona a královny Cersei Lannister a dědicem Železného trůnu. Je velmi ctižádostivý, tvrdohlavý a popudlivý. Jako rozmazlený princ je zvyklý dostat vždy to, co chce, a být vždy v právu. Má tak velmi pokroucené představy o tom, co je dobré a co špatné.

Královna Cersei si svého syna hýčká a vychovává ho v „klasickém“ duchu rodu Lannisterů, podle nějž jsou všichni kromě jeho rodiny nepřátelé. Hlavním cílem Cersei je připravit Joffreyho na post krále Sedmi království, skrze nějž by mohla vládnout především ona.

Joffrey je považován za prvního narozeného syna krále Roberta Baratheona a dědice Železného trůnu, ale skutečnost je taková, že je to výplod incestního vztahu mezi královnou Cersei a jejím vlastním bratrem Jaimem. Tuto skutečnost nikdo nedokázal, ale šušká se o tom, že to tak je, což neprospívá k popularitě rodu Lannisterů, zvlášť když je to pravda.

Joffrey Baratheon je…

první série (Hra o trůny)

Princ Joffrey jede po boku svých rodičů do Zimohradu, kam si jeho otec jede pro nového pobočníka, starého přítele Eddarda Starka. Robert také přijel s nabídkou sňatku, kde si Joffrey má vzít Nedovu dceru Sansu Stark, čímž by konečně pokrevně spojili své rody.

Sansa a Joffrey se sbližují a následně spolu jedou do Králova přístaviště, kam se vrací Robert i Eddard. Cestou si dají zastávku a Joffrey se opět vybavuje se Sansou. Spolu jdou k řece, kde zrovna Arya Stark a řezníkův chlapec trénují šerm.

Joffrey se začne nad chlapcem vytahovat a Arya jej odhodí. Když se Joffrey pokusí Aryu napadnout, tak přiběhne Aryin zlovlk a kousne Joffreyho do ruky. Joffrey to jde ihned říct matce a výsledkem je popravení Sansina zlovlka. Od této chvíle jsou na sebe Sansa a Joffrey naštvaní.

V Králově přístavišti Cersei zavazuje Joffreymu pokousanou ruku a poté s ním hovoří o vládnutí. Joffrey je přesvědčen tím, že by jim měli všichni sloužit, zvlášť Seveřané, které by si krutě podmanil. Cersei mu řekne, ať si radši udobří Sansu, pak si ji vezme a tím si získá Seveřany na svou stranu, až bude na trůnu. Joffrey si následně Sansu udobřuje přívěskem.

Robert Baratheon umírá, ale jeho posledními slovy jsou, že Joffrey nemá usednout na trůn, ale Eddard, který má vládnout do Joffreyho plnoletosti. Mezitím ale Joffrey a jeho matka převzali trůn a odmítají Eddardův dopis. Ned je poté zavřen za zradu do žaláře.

Sansa předstupuje před Joffreyho a žádá ho, ať jeho otce pustí. Joffreyho jeho snoubenka ohromí, a tak se rozhodne, že pokud se Eddard veřejně přizná ke zradě a řekne o Joffreym, že je pravý král, tak jej propustí.

Eddard se rozhodne udělat veřejné přiznání. Když všechny Joffreyho podmínky splní, tak se Joffrey nečekaně rozhodne k popravení Eddarda. I přes odpor jeho matky Cersei a velmistra Pycelleho je Ned popraven.

Sansa jej kvůli tomu začne nenávidět. Joffrey jí jde poté ukázat Nedovu hlavu na kůlu, aby si uvědomila, co se stane s lidmi, kteří mu budou odporovat. Právě ale stojí u propadliny, a tak Sansu napadne Joffreyho shodit dolů. Tomu ale zabrání jeho stráž Sandor Clegane.

druhá série (Střet králů)

Joffrey jmenuje svým pobočníkem svého dědečka Tywina Lannistera. Ten ale překvapivě do Králova přístaviště nepřijíždí a místo něj se zde objevuje Tyrion Lannister, který byl Tywinem pověřen, aby se místo něj stal dočasným pobočníkem.

Tyrion se začíná zbavovat příslušníků Joffreyho a královny Cersei: velitele Městské hlídky Janose Slynta a velmistra Pycelleho. Joffreyho krutost ale nadále pokračuje: v trůnním sále míří kuší na svou snoubenku a poté rozkáže seru Merynovi, ať ji zbije. Naštěstí se v sále objevuje Tyrion a této krutosti učiní přítrž.

Tyrion se rozhodne, že Joffreymu pošle dárek a to dvě prostitutky, aby se jeho krutost uklidnila. Stane se ale pravý opak, když Joffrey nutí prostitutky, ať se navzájem bijí.

Joffrey se jde podívat na odjezd své sestry Myrcelly, kterou Tyrion provdal do rodu Martellů. Když se vrací zpátky na hrad, tak jdou všichni okolo davu lidí. Ti hodí na Joffreyho lejno a strhne se bitka, kde Joffreyho chrání hlavně Sandor. Když je po všem, tak je Joffrey rozzuřen, co si to jeho lid dovoluje, ale Tyrion mu to odůvodňuje tím, že se k nim chová krutě, tak oni se k němu taky tak zachovali.

Blíží se bitva o Královo přístaviště proti Stannisi Baratheonovi. Joffrey si pořizuje nové brnění, aby velel svým armádám. Během boje je ale stažen, protože má o něj jeho matka strach, tudíž velení přebírá jeho strýc Tyrion.

Když je po bitvě, tak Joffrey uděluje odměny za zásluhy. Petyr Baeliš dostává do svých správ Harrenov, Tywin Lannister se oficiálně stává pobočníkem krále a Margaery Tyrell se stává novou Joffreyho snoubenkou, i když byl zasnoubený se Sansou.

třetí série (první část Bouře mečů)

Joffrey projíždí se svou novou snoubenkou Margaery Bleší zadek (nejchudší a nejnebezpečnější část Králova přístaviště). Najednou se ale jejich konvoj zastaví a Joffrey neví, co se děje. Když se zeptá stráží, tak ti mu řeknou, že to je kvůli Margaery, která se šla podívat do jednoho ze sirotčinců.

Na hradě se jej Cersei ptá, co si myslí o Margaery a ten jí odpovídá, že je s ní předně kvůli spojenectví. Cersei chce ale vědět, co k ní cítí, na což Joffrey nechce odpovědět. Následně si ji večer pozve do svých komnat a odsuzuje ji, že byla manželkou Renlyho Baratheona. Margaery mu to ale důsledně odůvodní, čímž si Joffreyho přikloní na svou stranu.

Joffrey se jde podívat s Margaery do obřadního sálu, kde se budou brát. Joffrey je uchvácen historií, a tak to říká Margaery, která předstírá zájem. Poté otevírají velká vrata a spolu zdraví své poddané, které si Joffrey díky Margaery získal.

Joffrey si pozve Tywina do trůnního sálu a ptá se jej, proč se jednání Malé rady koná až na druhé straně hradu. Následně se jej vyptává, jestli je pravda, že za mořem je žena Daenerys Targaryen, která má draky. Tywin říká, že to je pravda.

Po několika dnech se koná svatba Tyriona a Sansy. Joffrey nemá Tyriona vůbec rád, a tak mu dělá naschvály, konkrétně to, že mu oddělává stoličku, tudíž je u obřadu o hodně níž než Sansa. Na následné hostině nutí Joffrey Tyriona, aby s ní už konečně šel na manželské lóže, ale to Tyriona už vytočí a začne Joffreymu vyhrožovat.

Joffrey se rozzuří a říká mu, že si tohle ke svému králi nemůže dovolovat. Tywin všechno naštěstí uklidní. Za pár dní přichází do Králova přístaviště šťastná zpráva: Robb Stark je mrtvý, a tak má Joffrey po dalším nepříteli. Zde se ale nepohodne tentokrát s Tywinem, na kterého začne křičet, že nikdy nic nedokázal. Poté se Joffrey těší, až Sanse naservíruje Robbovu hlavu na jeho svatební hostině.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Joffrey se připravuje na svatbu a je přesvědčený, že se na svatbě nebude proti němu konat žádná vzpoura, protože každý ví, co pro město udělal. Před svatbou dostává mnoho dárků jako je třeba Robbův roztavený meč, zlatý kalich či knihu od Tyriona.

Po slavnostním obřadu se všichni odeberou na královskou hostinu. Během ní se snaží různí baviči a kouzelníci zabavit Joffreyho. Speciální pozornost je upřena na představení, které imituje porážku všech ostatních králů.

Joffrey si začne dělat ze svého strýce Tyriona poskoka a chce po něm, aby udělal nejrůznější věci. Když se Joffrey napije z poháru, tak se začne dusit a následně zemře. Z vraždy je obviněn Tyrion, na kterého v posledních chvílích svého života ukazoval umírající Joffrey.

pátá série (Hostina pro vrány)

Tato postava v páté sérii nevystupuje

šestá série (Tanec s draky)

Tato postava v šesté sérii nevystupuje

sedmá série (Vichry zimy)

Tato postava v sedmé sérii nevystupuje

osmá série (Sen o jaru)

Tato postava v osmé sérii nevystupuje

Foto: HBO
loading…