Luwin

Luwin

Donald Sumpter Sezóny 2 2011 - 2012


Velmi vzdělaný člověk, který vychovává děti rodu Starků.

Luwin má hodnost mistra. Je velice inteligentní a vzdělaný v oblasti vědy a lékařství. Je loajální a naprosto oddán službě rodu Starků. Jeho povinností na Zimohradě je sloužit jako rádce a vychovatel dětí mužského pohlaví. Rodině Starků je oddaný již dlouhou dobu, bohužel není přesně známo odkdy.

Jedná se už o staršího pána, proto pohled na něj vzbuzuje, že se jedná o kněze, protože na sobě nosí dlouhé, šedé roucho. V tomto rouchu má v rukávech schované kapsy, ve kterých nosí nejrůznější věci, přičemž se jedná hlavně o rýsovací potřeby. Také je jedním z mála lidí, kteří se věnovali studiu valyrijské oceli.

Na Zimohradu je ale nejvíce potřebný k tomu, aby vychoval všechny mladé Starky a vyučil je v inteligenci a moudrosti. Po vychování většiny Starků mu už zbývá jen Brandon Stark a Rickon Stark.

první série (Hra o trůny)

Luwin organizuje vše na příjezd krále do Zimohradu, kterého poté spolu se Starky i přivítá. Hned poté obdrží od Lysy Tully, sestry Catelyn Tully, dopis, ve kterém píše o zavraždění Jona Arryna Lannistery a odevzdá jej Catelyn a Nedu Starkovým. Když je Brandon zraněný, Luwin mu předpovídá, že bude žít, ale ochrnutý. Po příjezdu Tyriona Lannistera a následném předložení plánu na nové sedlo je Luwin přesvědčen, že Brandon si bude moci zajezdit na koni a to i přes svůj hendikep.

S Luwinem se dále setkáváme, když učí Brandona dějům jejich země a různých rodů. S rodiči mimo domov však nemá Brandon na učení ani pomyšlení a často Luwina provokuje. Když pak Robb Stark odjíždí táhnout na Královo přístaviště, přenechá Brandonovi a Luwinovi správu Zimohradu.

druhá série (Střet králů)

Luwin se stává čím dál větším opatrovníkem Brandona a Rickona po smrti jejich otce. Brandon se často Luwina ptá na své podivné sny, ale ten mu vysvětluje, že magie jejich svět již opustila. Když Theon Greyjoy dobývá Zimohrad, Luwin na poslední chvíli stihne o jeho zradě odeslat dopis Robbovi.

Theon si nechá Luwina na Zimohradě, ale jako rádce jej odmítá. Když pronásledují stopu uprchlého Brandona a Rickona, posílá Luwina zpět na Zimohrad, aby nepřišel na to, že zabité a upálené děti nejsou Brandon s Rickonem. Ten však na to později přijde sám díky Oše, která mu ukáže, že mladí Starkové jsou naživu. Když je Zimohrad dobyt zpět, nabízí Theonovi vykoupení v podobě služby na Noční hlídce, ten to ale odmítá.

Luwin poté odmítne vydání Theona dobývajícímu se Roose Boltonovi, ale následně je umlčen Dagmerovým probodnutím. S Brandonem a Rickonem se poté setkává u stromu starých bohů, kde jim vysvětluje, že sloužit rodu Starků a vychovávat je, bylo pro něj největším potěšením. Poté ho Oša na jeho žádost ušetří další bolesti.

třetí série (první část Bouře mečů)

Tato postava ve třetí sérii nevystupuje

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Tato postava ve čtvrté sérii nevystupuje

pátá série (Hostina pro vrány)

Tato postava v páté sérii nevystupuje

šestá série (Tanec s draky)

Tato postava v šesté sérii nevystupuje

sedmá série (Vichry zimy)

Tato postava v sedmé sérii nevystupuje

osmá série (Sen o jaru)

Tato postava v osmé sérii nevystupuje

Foto: HBO