Lyanna Stark

Lyanna Stark

Aisling Franciosi Sezóny 2 2016 - 2017


Sestra Neda Starka a skutečná matka Jona Sněha.

Lyanna se narodila do severského rodu Starků, kde byla vychovávána podle tamních tradic. Je třetím potomkem tehdejšího lorda Rickarda, přičemž jeho jedinou dcerou. Původně si měla vzít za muže Roberta Baratheona, který ji hluboce miloval, nicméně Lyanna si ho nechtěla vzít.

Osudovou chvílí v jejím životě se stal turnaj v Harrenově, kde byla i ona. Princ Rhaegar Targaryen ji tu totiž korunoval královnou lásky a krásy, a to místo své manželky, což způsobilo poměrně velký poprask. Rok poté se Lyanna zničehonic vypařila, přičemž rok poté zemřela na Věži radosti.

Lyanna Stark je…

první série (Hra o trůny)

Tato postava v první sérii nevystupuje

druhá série (Střet králů)

Tato postava ve druhé sérii nevystupuje

třetí série (první část Bouře mečů)

Tato postava ve třetí sérii nevystupuje

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Tato postava ve čtvrté sérii nevystupuje

pátá série (Hostina pro vrány)

Tato postava v páté sérii nevystupuje

šestá série (Tanec s draky)

Skrze pohledy do minulosti, kterou navštěvovali Brandon Stark a Tříoká vrána, jsme se mimo jiné mohli podívat i na události, ke kterým došlo během Robertovy rebelie na Věži radosti, kam byla Lyanna údajně unesena princem Rhaegarem. Její bratr Ned ji tu tehdy skutečně našel, nicméně nebyla sama.

Když se Nedovi podařilo dostat do místnosti, ve kterém se Lyanna nacházela, tak zjistil, že Lyanna právě rodí. V tu chvíli se jí narodil chlapeček, kterého pojmenovala jako Aegon. Jednalo se o Rhaegarova syna, kterým byl ve skutečnosti dnešní Jon Sníh. Lyanna následně zemřela na následky porodu, přičemž Ned nikdy neřekl nikomu pravdu o Lyannině dítěti. Místo toho začal tvrdit, že Jon, jak ho nově pojmenoval, je jeho vlastním synem.

sedmá série (Vichry zimy)

Skrze Brana jsme opět nahlédli do minulosti, a to do chvíle, která předcházela pobytu Rhaegara a Lyanny na Věži radosti. Když tehdy Lyanna zničehonic zmizela, tak ve skutečnosti nebyla unesena. Zmizela dobrovolně, a to s mužem, do kterého se zamilovala.

Láska mezi Rhaegarem a Lyannou byla tak velká, že se Rhaegar rozhodl zrušit své současné manželství s Eliou, a místo toho si nově vzal samotnou Lyannu. Díky tomu Bran zjistil, že dítě, které se těmto dvěma narodilo, je právoplatným panovníkem Sedmi království. Rhaegar a Lyanna se vzali a o rok později se jim ve Věži radosti narodil syn Aegon, který byl později přejmenována na Jona.

osmá série (Sen o jaru)

Tato postava v osmé sérii nevystupuje

Foto: HBO