Mace Tyrell

Mace Tyrell

Roger Ashton-Griffiths Sezóny 3 2014 - 2016


Hlava rodu Tyrellů, pán Vysoké zahrady, nejvyšší vojenský velitel Roviny, chytrý, vzdělaný a milý muž.

Mace Tyrell je hlavou rodu Tyrellů, pánem Vysoké zahrady, strážce Jihu, obránce Mokřad a nejvyšší vojenský velitel Roviny. Mace vybudoval tak velký a silný rod, že se po rodu Lannisterů stal druhým nejbohatším rodem. Bohatnou především z nejúrodnější zemědělské půdy v Západozemí, oblast Roviny, díky které jsou schopni nakrmit dvojnásobek současné armády.

Mace je dobrý vojevůdce a stratég. Na druhou stranu jej třeba jeho matka Olenna Tyrell popisuje jako troubu. Tak i tak, Mace je velmi inteligentní a milý člověk – především pro své děti je ochotný udělat cokoliv.

Během povstání Roberta Baratheona byl Mace věrný královskému rodu Targaryenů a bojoval po jejich boku. Po porážce vládnoucího rodu bylo Macemu jasné, že je válka prohraná, proto se přijíždějícímu Eddardovi Starkovi podvolil v míru, čímž došlo k celému míru v Západozemí. Během války obléhal pevnost Bouřlivý konec, kterou bránil Stannis Baratheon. Kvůli tomu jej Stannis nemá příliš v lásce.

Mace Tyrell je…

první série (Hra o trůny)

Tato postava v první sérii nevystupuje

druhá série (Střet králů)

Tato postava v druhé sérii nevystupuje

třetí série (první část Bouře mečů)

Tato postava ve třetí sérii nevystupuje

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Mace Tyrell přijíždí do Králova přístaviště, aby předal dary Joffreymu Baratheonovi a byl svědkem svatby své dcery Margaery. Joffreymu jako dar věnuje krásný zlatý kalich.

Na svatbě je Mace svědkem hrůzostrašné smrti krále Joffreyho. Když je z vraždy obviněn Tyrion Lannister, přijde za Macem Tywin Lannister s žádostí, aby se stal jedním ze tří soudců, kteří budou předsedat Tyrionově soudu.

U soudu není Mace příliš výrazný, spíše se diví, že byla Šae Tyrionovou „milenkou“. Po soudu ho naposledy vidíme u božího souboje mezi Oberynem Martellem a Gregorem Cleganem.

pátá série (Hostina pro vrány)

Mace se účastní zasedání královy Malé rady. Zde prokáže svůj zájem o post pobočníka krále, ale Cersei Lannister ho odmítne a místo toho ho jmenuje správcem pokladny a správcem lodí. Po získání nových funkcí se účastní svatby své dcery Margaery.

Královo přístaviště je ve velkých dluzích, proto Mace navrhuje, že královskému rodu půjčí peníze. Cersei ho odmítá a místo toho ho pošle do Braavosu, aby se tam setkal s představiteli Železné banky. Cersei mu zároveň zařídí osobní ochranku v podobě sera Meryna Tranta.

Po příjezdu do Braavosu se Mace setkává s Tycho Nestorisem, který mu ukazuje město. Cestou si Mace začne zpívat, z čehož ostatní nejsou zrovna dvakrát spokojeni.

šestá série (Tanec s draky)

Mace je členem Malé rady, kde se nachází i jeho matka. Když na zasedání přijdou Cersei a Jaime, tak brání svou matku, která ale jeho pomoc nepotřebuje. Poté všichni vstávají a odchází pryč, protože jejich příchod na zasedání bojkotují.

Mace přijede do Králova přístaviště s vojskem rodu Tyrellů, které vehementně povzbuzuje. Společně s Jaimem čelí Nejvyššímu vrabčákovi, který chce poslat jeho dceru na cestu pokání. Vše však ukončí samotný král, který vyhlásí vládu Koruny a víry v Sedm. Celé „přepadení“ tedy skončí fiaskem.

Loras Tyrell je souzen v Baelorově septu. U soudu je přítomen i Mace, který je znechucen tím, jak s ním Vrabčáci jednají. Brzy však vypukne zmatek, protože Cersei není na soudu přítomna. Následně celé Baelorovo septum vybuchne, a proto jsou Mace a jeho děti mrtvé.

sedmá série (Vichry zimy)

Tato postava v sedmé sérii nevystupuje

osmá série (Sen o jaru)

Tato postava v osmé sérii nevystupuje

Foto: HBO
loading…