Oša

Oša

Natalia Tena Sezóny 4 2011 - 2016


Členka divokých, která se stala služebnicí rodu Starků.

Oša pochází z oblasti daleko na severu, která je až za Zdí. Její skupina divokých cestovala na jih a dostali se do lesa kousek od Zimohradu. Díky jejímu původu je vyučená životu v divočině a je schopná v lovu divoké zvěře.

Vzhled této ženy není příliš působivý. Jako každý člen volného lidu, tak i ona nikdy nepečovala o svůj zevnějšek, tudíž vypadá jako pravá zlodějka. Má dlouhé, rozcuchané, hnědé vlasy, o které se opravdu nestará. Na ženu je ale poměrně vysoká a štíhlá, takže si ji někdy někdo může splést s mužem.

Také nezapomněla nikdy na víru, proto stále věří ve staré bohy lesa a často prorokuje, co se bude dít.

Oša je…

první série (Hra o trůny)

Když se Brandon Stark projíždí v lese na koni, potkává partu lidí, kde se také nachází Oša. Ti Brandona přepadnou, protože chtějí jeho koně, který jim pomůže v jejich cestě na jih. Brandona naštěstí zachrání Theon Greyjoy a Robb Stark, když pobijí dva zločince a Ošu nechají žít, protože se jim nabídne jako služebná. I přes odpor Theona, se Oša stává služebnou rodu Starků.

Na Zimohradu Oša odmítá poslouchat Theona kvůli jeho původu. Když ho Luwin pošle pryč, tak se jí začne vyptávat, proč cestovala pryč od Zdi. Ona mu prozradí, že utíká před mrtvými, kteří začínají ožívat. Poté se potkává u stromu starých bohů s Brandonem a oznamuje mu, že jeho bratr míří na špatný směr, protože pravý nepřítel je na severu. Od té doby se více přátelí s Brandonem, kterého kvůli jeho hendikepu často musí nosit.

druhá série (Střet králů)

Brandon se nadále svěřuje Oše o svých podivných snech, kde vídá tříokého havrana a také smrt Rodrika Cassela. Oša i přes její vědomosti nenalézá vysvětlení. Když Theon Greyjoy dobyje Zimohrad, tak mu Oša nabízí své služby, ale Theon ji odmítá, protože ví, že by jej zradila. Poté popravuje Rodrika Cassela a Oša Brandonovi říká, že se jeho sen stal skutečností.

Oše se povede svést Theona, a když spí, tak mu uteče. Vydává se vysvobodit Brandona Starka, Rickona Starka a Hodora a společně utíkají ze Zimohradu, když se vydávají k nedaleké farmě. Theon je začne pronásledovat a zpátky do Zimohradu se vrátí s dvěma spáleními těly dětí. Později ale Luwin potká Ošu v Zimohradě, jak právě krade chleba. Oša jde společně s ním do katakomb, kde mu ukazuje, že všichni žijí. Schovali se tam proto, protože věděli, že je to jediné místo, kde je Theon určitě nebude hledat.

Po opětovném dobytí Zimohradu Oša společně se Starky prchá pryč. Hned po opuštění Zimohradu potkávají poraněného Luwina u stromu starých bohů. Na požádání jej Oša usmrcuje, čímž Luwinovy bolesti končí.

třetí série (první část Bouře mečů)

Na cestě ze Zimohradu na Černý hrad potkává skupina Jojena Reeda. Oša si jej všimne a zezadu na něj míří kopím. Avšak z lesa se vynoří jeho sestra Meera Reed a ta zas Oše drží dýku pod krkem. Když se dozví, že se k nim chtějí přidat a ochraňovat Brandona, tak jej Oša nechá.

Pokračují dále v cestě a Oša s Meerou se spolu pustí do konfliktu. Vše naštěstí ukončí Brandon. Dále se jí ale nelíbí, že Jojen Brandonovi říká informace o zemích za Zdí. Skupina ale i tak nadále pokračuje na Černý hrad.

Cestou se zastaví ve větrném mlýnu a tam jsou málem napadeni divokými. Brandon se rozhodne jít za Zeď, protože všechno, co mu Jojen říkal, byla pravda. Oša se tam ale už nechce vrátit, tak jí Brandon říká, ať vezme Rickona a Chundeláče a zamíří do Posledního krbu, kde sídlí rod Umberů.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Tato postava ve čtvrté sérii nevystupuje

pátá série (Hostina pro vrány)

Tato postava v páté sérii nevystupuje

šestá série (Tanec s draky)

V Posledním krbu se Oša a Rickon nedočkali vřelého přivítání. Je možné, že je tehdejší lord Velký Jon Umber přivítal a nabídl jim přístřeší, ale každopádně po jeho smrti se stal lordem jeho syn Malý Jon Umber, který neměl stejné smýšlení jako jeho otec. Novým strážcem Severu se totiž stali Boltoni, a proto se Malý Jon pokusil získat jejich přízeň tím, že jim na Zimohrad dovezl jak Rickona, tak i Ošu.

Každopádně, Malý Jon se na Zimohrad vydal až ve chvíli, kdy uslyšel zprávy o smrti Rooseho Boltona. Na Zimohradu vydal Ramsaymu své vězně, kterými byl Ramsay velmi potěšen. Ramsay se brzy rozhodl svého dárku využít a pozval si do svých komnat divokou Ošu, která se ho snažila svést. Ramsay se však už dříve dozvěděl od Theona, co je Oša zač, a proto ji zabil ve chvíli, kdy se ona pokusila zabít jeho.

sedmá série (Vichry zimy)

Tato postava v sedmé sérii nevystupuje

osmá série (Sen o jaru)

Tato postava v osmé sérii nevystupuje

Foto: HBO