Qyburn

Qyburn

Anton Lesser Sezóny 6 2013 - 2019


Mistr, který na svých umírajících pacientech provádí nezákonné experimenty.

Qyburn je bývalý mistr z Citadely. Jednu dobu byl jeden z Chrabrých kumpánů. Z Citadely byl vyhozen kvůli svým experimentům na umírajících lidech. Tyto experimenty byly v rozporu s lékařskými praktikami, proto nebyly tolerovány.

Qyburn je sice chytrý a vzdělaný člověk, má ale sklony k neortodoxním a nevšedním metodám a experimentům, kvůli kterým jím ostatní opovrhují.

první série (Hra o trůny)

Tato postava v první sérii nevystupuje

druhá série (Střet králů)

Tato postava v druhé sérii nevystupuje

třetí série (první část Bouře mečů)

Qyburn je nalezen Robbem Starkem jako jediný přeživší Harrenova. Qyburn se tak ukáže velmi cenným, když Robbovi poví, co se v Harrenově stalo. Po odjezdu Robba Starka připadne správa Harrenova Roose Boltonovi, kterému Qyburn začne sloužit.

Do Harrenova je přivezen Jaime Lannister, o jehož useknutou ruku se Qyburn začne starat. Během toho se Jaime dozví, co je Qyburn zač a proč se nachází zrovna u rodu Boltonů. Poté je Qyburn vyslán společně s Jaimem do Králova přístaviště, kde jej má předat Tywinu Lannisterovi. Po menší návštěvě zpátky v Harrenově se do Králova přístaviště konečně vypraví.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Qyburn se i nadále stará o Jaimeho zdraví a na žádost Cersei Lannister Jaimemu připevňuje novou pozlacenou ruku. Od té doby začne působit na hradě v Králově přístavišti.

S Qyburnem se opět setkáváme po boji mezi Gregorem Cleganem a Oberynem Martellem. Cersei chce zraněného Gregora zachránit, ale mistr Pycelle tvrdí, že mu už není pomoci. Qyburn je opačného názoru a říká, že Gregora dokáže zachránit a to za pomoci neortodoxních me­tod.

Cersei dá na Qyburnův slib a svěří mu Gregorův život. Qyburn jej začne zachraňovat nevšední a neznámou metodou, která by otráveného Gregora měla přivést mezi živé.

pátá série (Hostina pro vrány)

Cersei obdrží lidské hlavy, které by měly patřit Tyrionovi Lannisterovi. Ani jedna z nich však není jeho, proto je věnuje Qyburnovi na jeho výzkum. Ten i nadále pracuje na oživení Gregora Cleganea.

Qyburn se účastní zasedání Malé rady, kde je jmenován mistrem našeptávačů. Tato volba se pochopitelně nelíbí velmistrovi Pycellemu. Poté Qyburn pravidelně informuje Cersei o Gregorově stavu. Z jeho informací je však stále nejasné, jak na tom je.

Když je Cersei zavřena do vězení, tak právě Qyburn je jejím jediným věrným. Cersei je však brzy propuštěna a musí podstoupit cestu hanby. Na jejím konci se za ní vrhne Qyburn a zabalí ji do deky. Poté jí oznámí, že záchrana Hory byla dokončena. Gregor Clegane je živ a zdráv a byl dokonce vylepšen – splní každý rozkaz, který mu bude udělen.

šestá série (Tanec s draky)

Qyburn se stane novým mistrem našeptávačů, a proto se začne starat o Varysovy ptáčky, díky kterým měl Varys své uši úplně všude. Děti nejsou příliš nadšené z toho, že Qyburn nahradil Varysovo místo, ale spokojí se s ním hned, jak zjistí, že jim Qyburn donesl cukrovinky.

Qyburn následuje svou paní do Velkého sálu, kde jsou všichni svědky toho, jak král zruší boží soud. Během toho Qyburn řekne Cersei, že zvěsti, které kolovaly v Králově přístavišti, jsou pravdivé. Nikdo však netuší, o čem to Qyburn mluvil.

Díky Qyburnovým ptáčkům mohla Cersei zosnovat výbuch Baelorova septa. Qyburn se v té době nachází ve své laboratoři, kam si pozval velmistra Pycelleho. Pycelle sem přišel kvůli tomu, že si myslel, že jde na setkání s králem. Qyburn se mu hluboce omlouvá, a následně dá povel svým ptáčkům, kteří Pycellea ubodají k smrti. Qyburn se poté nachází vedle Cersei a prohlašuje ji královnou Sedmi království.

sedmá série (Vichry zimy)

Qyburn se stane pobočníkem nové královny Cersei, pro kterou se snaží vymyslet výhodná spojenectví a věci, díky kterým by dokázala porazit dračí královnu. Cersei na jeho rady dává a je potěšena, že Qyburn prostudoval historii, díky které zjistil, že draci jsou smrtelní. V útrobách Rudé bašty se mu podařilo nalézt balistu, díky kterému bude Cersei schopna pokořit draky.

Cersei mu brzy oznámí, že čeká dítě, proto se o ni Qyburn stará, jak to umí nejlépe. Svou královnu doprovází i do Dračího doupěte, kde se mají všichni sejít s Daenerys Targaryen. Když Jon a Tyrion chtějí přemluvit Cersei ke spolupráci, tak jí ukáží nemrtvého z oblasti za Zdí. Qyburn je tímto stvořením naprosto fascinován.

Po vyjednávání dostane Qyburn za úkol vyjednat spojenectví s žoldáky ze Zlaté společnosti. Qyburn svou královnu poslouchá a ihned se dá do práce.

osmá série (Sen o jaru)

Qyburn je i nadále pobočníkem své královny a informuje ji o příjezdu Zlaté společnosti a o tom, že se nemrtví dostali skrze Zeď. Následně navštíví Bronna z Černovody, kterého pověří úkolem – má odcestovat na sever, kde má zabít Tyriona a Jaimeho. Vzhledem k tomu, že mu Qyburn slíbí velkou odměnu, Bronn neváhá a jede na sever.

Situace se pro Královo přístaviště nevyvíjí dobře, protože lidé ze Zimohradu dokázali přemoci armádu Nočního krále, a proto se většina vydává na jih, kde se chce vypořádat s Cersei. Qyburn je přítomen u vyjednávání u hradeb města, přičemž se ho sám zúčastní ve chvíli, kdy začne vyjednávat s Tyrionem. Ten se však obrátí přímo na Cersei poté, co zjistí, že s Qyburnem není řeč.

Během obléhání města se Qyburn nachází po boku své královny, přičemž v určitou chvíli si Cersei uvědomí, že je konec, a proto se snaží uprchnout do sklepení. Po cestě však narazí na Sandora Cleganea, který chce zabít pouze svého bratra Gregora. Qyburnovi se nelíbí, jak Gregor reaguje na svého bratra, a proto mu začne nařizovat to, co má dělat. Hora ho však neposlechne a na místě ho zabije.

Foto: HBO
loading…