Sandor Clegane

Sandor Clegane

Rory McCann Sezóny 7 2011 - 2019


Výborný bojovník, který je od mládí zohaven velkou popáleninou na hlavě. Snaží se konat dobru, ale okolnosti mu to nedovolují. Přezdívaný Ohař, Pes či Jizva.

Sandor, přezdívaný Ohař či Pes, je zručný, brutální a mlčenlivý bojovník a strážce sloužící rodu Baratheonů. Jeho obličej je od mládí zohaven ošklivou jizvou, která mu na tvrdosti neubírá. Nikdy nezískal titul rytíře, protože tuto hodnost odmítá a to hlavně kvůli svatým slibům.

Jako malý vyrůstal se svým bratrem Gregorem Cleganem (přezdívaný Hora). Když bylo Sandorovi šest let, byl doma sám a u ohně si hrál s Gregorovou hračkou. Když se domů vrátil Gregor, tak nemohl připustit, že si s jeho hračkou hraje někdo jiný. Proto se rozhodl pro radikální způsob řešení: chytl Sandorovu hlavu a namáčkl ji do ohně. Kvůli jedné hračce si Sandor odnesl jizvu na velké části jeho hlavy, která mu pochopitelně zůstala.

Sandor Clegane je…

první série (Hra o trůny)

Sandor slouží rodu Baratheonů a je osobní stráží Joffreyho. Se Sandorem se poprvé setkáváme při jeho příjezdu do Zimohradu, kam plně vyzbrojen doprovází krále Roberta Baratheona. Když se Královská garda vrací do Králova přístaviště, zastaví se cestou v Hostinci na rozcestí. Zrovna když je Sansa Stark vyděšená ze sera Ilyna Payneho, tak tu poznává Sandora. Těsně před odjezdem stihne ještě Sandor zabít uprchlého řezníkova kluka, který údajně pošpinil Joffreyho jméno.

V Králově přístavišti se na turnaji na počest nového pobočníka krále Sandor ocitá po boku Joffreyho. Zde Petyr Baeliš Sanse vysvětluje, jak Sandor přišel ke své ohavné jizvě na tváři.

Při druhém klání jeho bratr Gregor nemůže strpět svou porážku od sera Lorase Tyrella, a tak se ho rozhodne zabít. Tomu ale na pomoc přistoupí Sandor, který jej zachrání od smrti. Když král Robert Baratheon zařve pro ukončení neplánované souboje, Sandor ihned poslechne a skloní se před králem, zatímco jeho bratr promáchne mečem a jeho vůle ke králi mu nedovolí pokračovat.

Když se Joffrey stává králem, Sandor mu přislibuje svou věrnost. Při přepadení zrádce Eddarda Starka vede místní Joffreyho bodyguardy. Při rozmluvě Sansy s Joffreym stojí Sandor opodál. Když pozná, co Sansa zamýšlí udělat, chytne ji za ruku a podá jí kapesník na utření krve ze rtů. I přes to, že poznal, co Sansa plánuje, tak to Joffreymu neřekl.

druhá série (Střet králů)

Při konání soubojového klání bojuje Ohař proti svému protivníkovi, kterého porazí. O několik dní později vypukne na náměstí vzpoura proti králi. Sandor okamžitě začíná chránit krále a snaží se jej odvést do bezpečí.

Při této situaci se jim Sansa vytratí z dohledu, protože ji přepadla banda kriminálníků. Na poslední chvíli přijde Sandor, který bandu pobije a tím Sansu zachrání. Při jejich dalším setkání mu Sansa děkuje za záchranu. Ten ji ujišťuje, že byl ve správnou dobu na správném místě a že kriminálníci s ní měli nekalé úmysly.

Během bitvy o Královo přístaviště je po boku Joffreyho, ale v průběhu bitvy je poslán do boje před branami. Sandor poslouchá a vyráží s několika muži před bránu. Zde ale nastává zlomový bod: jeden z nepřátelských vojáků běží k němu a hoří. To Sandora vystraší, ztuhne a musí jej zachránit až Bronn. Ihned se vrací zpět do města, kde oznamuje králi, že nemůže bojovat s tak málo muži proti takové přesile a vyžaduje si víno. Dále se už bitvy neúčastní.

Před koncem bitvy se potká opět se Sansou, které nabízí pomocnou ruku v podobě přesunutí se do Zimohradu. Sansa mu ale nevěří a tvrdí, že až Stannis Baratheon dobyje město, tak ji osvobodí. Na to Sandor reaguje, že Stannis nevyhraje a po jeho odchodu bude obklopena jen vrahy a kriminálníky, kteří ji jako on nebudou chránit.

třetí série (první část Bouře mečů)

Sandor je cestou z Králova přístaviště zajat Anguyem z Bratrstva bez praporců. Ten jej dovede do hospody za Thorosem z Myru, aby se pochlubil se svým úlovkem. Sandor ale spatří Aryu Stark, kterou doteď nikdo z Bratrstva nepoznal.

Sandor je doveden k Beriku Dondarrionovi. Když jej Arya obviní z vraždy, tak se Berik rozhodne pro vykonání božího soudu, ve kterém s ním bude bojovat. Sandorovi se podaří zabít Berika, ale následně je ohromen tím, že je živý.

Berik se rozhodne propustit Sandora, protože je bůh na jeho straně. Sandor se ale příliš nevzdálí a podaří se mu v noci chytit Aryu do zajetí. Arya jej nesnáší a snaží se ho všemožnými způsoby zabít. Nakonec se ale uklidní, protože jí Sandor řekne, že ji neveze zpátky do Králova přístaviště, ale na svatbu jejího strýce Edmura Tullyho, který si bere jednu z dcer Waldera Freye. Zde dostane peníze od její matky za to, že ji tam přiveze.

Už jsou blízko Dvojčat a Sandora napadne převléknout se za kupce. Proto jednoho přepadne a vydává se za něj. Na svatbu dojedou pozdě večer a to už se koná krveprolití. Nejsou vpuštěni dovnitř, ale když se Sandor ohlédne, tak je Arya pryč. Ta proklouzla kolem stráží a chce jít dovnitř. Sandor ale pozná, že se děje něco špatného, omráčí ji a ujíždí s ní pryč. Cestou si Arya všimne vojáků rodu Freyů a rozhodne se je zabít. Když to Sandor spatří, tak jí jde pomoct a je překvapen její zuřivostí.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Protože je Robb Stark mrtvý, Sandor se rozhodne Aryu dovést do Údolí, kde by mohl od Lysy Tully získat nějaké peníze jako výkupné. Cestou se zastaví v hospodě, kde se Sandorem začne bavit jeden z lannisterských vojáků. Nepohodnou se, proto se s nimi Sandor pustí do boje.

Sandor dojde s Aryou k farmě, kde je uvítá místní farmář. Jeden den u něj zůstanou, ale hned druhý den ho Sandor okrade a jde pryč, z čehož Arya není nadšená. Arya Sandora čím dál víc nenávidí, proto to zařadí do seznamu svých mrtvých. Když se druhého rána rozcvičuje s mečem, Sandor ji přistihne, čehož Arya využije a pokusí se ho probodnout. Sandor ale nosí těžké brnění, takže se jí to nepovede.

Ještě před Údolím naleznou vypálenou vesnici, kde je jeden přeživší, kterého společně dorazí. Následně dojdou do Údolí, kde se dozví, že Lysa Tully je už tři dny mrtvá.

Sandor jde s Aryou pryč, neví kam s ní má jít a v tom se u nich objeví Brienne z Tarthu. Když se dozví, že malá holčička je Arya Stark, vypukne mezi Sandorem a Brienne souboj. Je to vyrovnaný souboj, ale Brienne nakonec Sandora porazí tím, že jej shodí z útesu. Polomrtvý Sandor pak leží dole a přijde za ním Arya, která ho nechce dorazit, proto Sandor i nadále trpí bolestmi a jeho osud nám je neznámý.

pátá série (Hostina pro vrány)

Tato postava v páté sérii nevystupuje

šestá série (Tanec s draky)

Sandor svým zraněním překvapivě nepodlehl. Náhodou na něj narazil Ray, který se o něj postaral. Sandor se tak konečně začal věnovat něčemu jinému než zabíjení. Společně s ostatními stavěl nové septum a jeho pomoc byla více než užitečná.

Ostatní lidé však tušili, co je Sandor skutečně zač. Věděl to i Ray a dal mu to najevo, Sandor to každopádně neřešil. Jednou, během toho, co Ray vyprávěl své životní příběhy, jejich tábor navštívili členové Bratrstva bez praporců. Ti se zajímali o to, jaké mají zásoby a co tu dělají. Poté odjeli pryč.

Sandor věděl, že jsou z Bratrstva, a řekl to Rayovi, který to však neřešil. Když k večeru šel Sandor nasekat dříví do lesa a vrátil se zpátky do tábora, tak našel celý tábor vyvražděný. Bylo mu jasné, kdo to udělal, a proto se vydal najít tábor Bratrstva. Brzy na ně narazil, a proto jejich menší skupinku vyvraždil. Když šel dále, tak se opět setkal s Berikem Dondarrionem a Throrosem z Myru. Nachytal je zrovna ve chvíli, kdy viseli Citroše, tedy svého vlastního člena, který přepadl Rayův tábor.

Berik dovolil Sandorovi, aby osobně oběsil Citroše. Poté se se Sandorem baví a přemluví ho k tomu, aby se k nim přidal.

sedmá série (Vichry zimy)

Sandor se společně s členy Bratrstva bez praporců vydá na sever, kde se utáboří v opuštěném domě. Sandor tu však není poprvé, protože je to dům farmáře a jeho dcery, které okradl. Ty tu nyní našel mrtvé, a proto se je rozhodne řádně pohřbít.

Kousek od Zdi je zavře do cely Noční hlídka. Když se však Jon a další odvážlivci vydají na Východní hlídku, tak na Sandora a členy Bratrstva narazí. Ti se k nim přidají v poslání polapit nemrtvého, kterého chtějí přivést do Králova přístaviště.

Oblast za Zdí je velmi tuhá a plná nástrah. Sandor a ostatní tu nejdříve musí čelit nemrtvému polárnímu medvědovi, po kterém se vypořádají se skupinkou nemrtvých. Jednoho nemrtvého se jim sice podaří chytit, ale všichni jsou na zamrzlém jezeře v pasti. Když už to vypadá, že je se všemi konec, tak jim na pomoc přiletí Daenerys Targaryen, která je zachrání.

Sandor se s ostatními vydá do Králova přístaviště, kam na setkání v Dračím doupěti donese bednu s nemrtvým. Zároveň se setká i se svým bratrem, kterému slíbí, že ho jednoho dne zabije.

osmá série (Sen o jaru)

Sandor se s ostatními vypraví na Zimohrad, kde se připravuje na střet s mrtvými. Zatímco v kovárně čeká na svou zbraň, tak se s ním setká Arya, se kterou má lecco k probrání. Poté se spolu sejdou ještě několikrát, zatímco se po svém připravují na nadcházející bitvu. Sandor také tráví spoustu času s Tormundem a Berikem, a to i přesto, že oba nemůže vystát.

Během bitvy se Sandor opět činí, protože pozabíjí spoustu mrtvých, ale kromě toho se mu s Berikem podaří zachránit Aryu, která se schovala před mrtvými v knihovně. Sandor nakonec celou bitvu přežije, přičemž i následnou oslavu tráví po svém – popíjí alkohol, zatímco se odmítá vyspat s jakoukoliv ženou. Opět však musí trpět Tormunda, který si mu tentokrát stěžuje na Brienne.

Po hostině se Sandor vydá do Králova přístaviště, kde má v plánu zabít svého bratra. Nakonec tam cestuje s Aryou, která jde po Cersei Lannister. Společně se jim podaří dostat do města, přičemž to začne být později demolováno Danyiným drakem. V baště si Sandor uvědomí, že by Arya neměla dopadnout jako on, a proto ji odežene. Následně se střetává se svým bratrem, kterého nedokáže přemoci, a proto využije zničené věže, popadne ho a vyskočí s ním. Nakonec tak padnou oba.

Foto: HBO
loading…