Good Omens očima redaktorů Edny

Good Omens očima redaktorů Edny

20.6.2019 19:37


Šestidílná minisérie, v níž anděl Azirafal a démon Crowley musí na Zemi zabránit blížící se apokalypse, je za námi. Jak dopadla adaptace satirického románu Dobrá znamení spisovatelů Terryho Pratchetta a Neila Gaimana?


@KevSpa

Když se na nějaký seriál těšíte víc než rok, výsledkem může být jen čiré nadšení, nebo těžké zklamání. Už při sledování prvního dílu Good Omens se mi ulevilo, protože bylo jisté, že tentokrát to bude ten první případ. Román Dobrá znamení spisovatelů Terryho Pratchetta a Neila Gaimana se dočkal více než důstojné adaptace. Ostatně sám Gaiman zastal roli scenáristy všech šesti epizod a i přes nějaké to nutné krácení a vynucené změny se od knižní předlohy příliš neodchýlil. Tvůrci měli šťastnou ruku i při obsazení ústředního dua, naivního anděla Azirafala a svérázného démona Crowley. Chemie mezi Michaelem Sheenem a Davidem Tennantem je nepopsatelná a nikdo jiný si letos titul nejlepších parťáků zkrátka nezaslouží. Samozřejmě i ostatní herci v čele s Jonem Hammem v roli archanděla Gabriela jsou skvělí. Při Good Omens se budete královsky bavit, samozřejmě za předpokladu, že vám sedne britský humor a hlavně satira. Ke stoprocentnímu zážitku jsou tentokrát zapotřebí alespoň základní znalosti Bible, ale i historie. V tom případě vám taková první polovina třetí epizody Hard Times, v níž sledujeme anděla s démonem v průběhu dějin, přijde o to vtipnější. Na konci mě zachvátil takový hořkosladký pocit z dokonalého díla, které je ale pohříchu krátké. Na eskapády těch dvou při zachraňování světa bych se mohla dívat donekonečna. Gaiman by se mohl hecnout a napsat pokračování, i když vím, že to se nestane.

@Laisobel

Přiznám se, že knihám Terryho Pratchetta jsem nikdy nepropadla. Nicméně herecké obsazení a první ukázky nešlo jen tak přehlédnout, a tak jsem se nakonec začala na Good Omens těšit. Knižní předlohu jsem znala jen tak zběžně, takže nemohu porovnávat zpracování seriálu oproti knize. Nicméně musím říct, že tahle minisérie pro mě byla milým překvapením. Herecké obsazení podle mého vyšlo na jedničku. Představitelé se s rolemi naprosto ztotožnili a dvojice nejlepších přátel Azirafal a Crowley v podání Michaela Sheena a Davida Tennanta byla prostě nepřekonatelná. Jako kdyby se pro svoje role narodili. Napětí příběhu se s blížícím se Armageddonem stupňovalo velice příjemně díl od dílu až k epickému konci. Obzvlášť třetí díl s výletem do minulosti byl taková třešnička na dortu. I pro nezasvěceného do světa knižní předlohy bylo vše skvěle pochopitelné. Oceňuji britský nadčasový humor, skvělé kostýmy, hudební doprovod z pera génia Davida Arnolda, nehledě na stylově zapracované pecky od kapely Queen, které jak sám Gaiman říká, byly původně jen vtip mezi ním a Pratchettem a nakonec už Crowleymu zůstaly. Už dlouho jsem neviděla nic tak příjemně odpočinkového, u čeho bych se tolik nasmála. Takže kdo ještě neviděl, tomu mohu vřele doporučit. A já si jdu znovu poslechnout soundtrack.


@BottleOfWater

Když jsem zhruba před třemi měsíci viděla trailer na Good Omens, měla jsem jasno. Na tenhle kousek se musím podívat. Má očekávání nebyla malá, ale s potěšením můžu říct, že byla beze zbytku naplněna, ne-li překonána. Hlavní podíl na tom mají určitě Michael Sheen a David Tennant, kteří v rolích anděla Azirafala a démona Crowleyho opravdu excelovali. U jejich společných scén jsem nejednou skoro slzela smíchy a obzvlášť jsem si užila třetí díl, kde jsme měli možnost sledovat eskapády téhle povedené dvojky napříč historií. Zkrátka kdykoliv se na obrazovce objevili ti dva, bylo o zábavu postaráno. Silným článkem celé minisérie byl i skvělý příběh o odvrácení konce světa, který navíc doplňovaly nestárnoucí hity od skupiny Queen. Jako celek na mě tohle dílo působilo moc dobře a těžko se hledají nějaké chyby. Možná je najdou čtenáři knihy, ale k té jsem se zatím nedostala, a tak nemůžu hodnotit, nakolik se ji povedlo převést do vizuální podoby. Mrzí mě snad jedině fakt, že to tak rychle skončilo a trošku pokukuju po nějakém pokračování. Azirafal a Crowley mi chybí už teď.

@Lucifrid

Na Good Omens mě hodně namlsala už první upoutávka a s každou další má očekávání vzrůstala, dalo by se říci, že pomalu až k nebeským výšinám. Bez obav můžu říct, že i přesto byla překonána a Good Omens se u mě zařadí mezi nejlepší seriály, jež jsem kdy viděla. Samozřejmě je to zásluhou skvělé předlohy (kterou jsem ovšem zatím nečetla) a dokonalého obsazení. Sheen s Tennantem předvádí herecký koncert, jejich Azirafal s Crowleym jsou tak sehraná dvojka, že si na jejich místě lze jen těžko představit někoho jiného. Jedna narážka střídá druhou, vtípky jsou spíše jemnější a vyvážené a historické události jsou do seriálu zasazené velice přirozeně. Další kapitolou je hudba, jež je onou pověstnou třešinkou na dortu. Hlavně spojení Queenů a Crowleyho dodává v určitých chvílích tomuto démonovi ještě víc „autentičnosti“ a charakteru. Ostatní postavy, i ty dětské, jsou ztvárněny nadmíru dobře a nelze vypíchnout jen některé z nich. Tato minisérie nemá slabé místo a je určena všem divákům, nejen těm, kteří mají v oblibě fantasy žánr. Navíc má jen šest dílů, takže ji slupnete jako malinu.

@Umpalumpa3

Dobrá znamení slavné spisovatelské dvojice Pratchett – Gaiman jsem se snažila poprvé přečíst už na střední. Celkem záhy jsem knihu odložila, tak jako většinu jiných Pratchettových knih, s tím, že mi ten styl nesedí, ale třeba se to časem změní. Koneckonců u nás v rodině jsou třeba knihy o Zeměploše velmi oblíbené. K Dobrým znamením jsem se však vrátila až poté, co se na obzoru objevil seriál, který mě od prvního traileru nadchnul. A teď musím říct, že nelituju ani času stráveného nad knižní předlohou ani u seriálu. Milovníci „originálu“ možná mohou být zklamaní, že v seriálu je všechno trochu polopatičtější. Faktem ale je, že Gaiman dobře pochopil, že co funguje v knize, nefunguje na obrazovce. Diváci by se, alespoň podle mě, v ději ztráceli. Na druhou stranu je třeba ocenit zařazení doslovných pasáží z knihy, které jsou vhodně kombinovány se scénami novými. Hodně se mi také líbilo, jaký důraz byl kladen na vyjádření hloubky vztahu mezi hlavními hrdiny, andělem Azirafalem a démonem Crowleym. Jejich přátelství je hned mnohem plastičtější a uvěřitelnější. Nemluvě o tom, že jsme díky tomu mohli vidět řadu úžasně zábavných dialogů. Stejně tak jsou výtečně vykreslené postoje a motivace obou znepřátelených stran, jejichž zástupci oba hrdinové (tak nějak) jsou. Hlavní velitelé obou táborů zde také dostávají mnohem větší prostor, takže nejsou pouhými všeobecně známými jmény, se kterými si ale většina z nás nic zásadního nespojí. Co se týče dějových linek Anatémy Novotrikové, Newta Pulsifera, malého Antikrista a ostatních, tam téměř žádné změny nečekejte.

Největším kladem seriálu, kromě výtečné předlohy, jsou ale herci. O dvojici Sheen – Tennant není třeba se dlouze rozepisovat, ti dva jsou ve svých rolích naprosto nepřekonatelní. Sheen úžasně vystihl rozpolceného anděla, v jehož nitru neustále zuří boj mezi jeho oddaností věci světla na straně jedné, a jeho pohodlností a téměř lidskou dobrotou na straně druhé (až byste ho někdy plácli za ty řeči, které z něj lezou, i když jim sám vlastně nevěří). Zatímco Tennant brilantně předvádí cynického démona, který už žádné vnitřní rozpory neřeší (pokud je tedy někdy vůbec řešil) a chce prostě jen svůj klid na Zemi. Je to dvojka tak nerozlučná, jako je z principu vlastně nereálná. Z ostatních stojí jistě za zmínku Jon Hamm a jeho fanatický archanděl Gabriel, Doon Mackichan v úloze archanděla Michaela (hned jak jsem ji viděla, věděla jsem, že Michael bude pěkný zmetek – viz seriál Plebs) a roztomilá Miranda Richardson jako dosluhující Jezábel. Good Omens je rozhodně nadmíru povedená jednohubka, kterou žádný fanoušek Pratchetta a Gaimana nesmí minout, ale věřím, že potěší i ty, kteří jim holdují méně. Deset z deseti! Počkat, vlastně jen devět z deseti, protože jsem se opravdu strašně moc těšila na déšť ryb, který nepřišel.

A jak se líbila minisérie Good Omens vám? Podělte se o své dojmy v komentářích a seriál také nezapomeňte ohodnotit.

Foto: Amazon Studios


Jít na Good Omens | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!