Postřehy a teorie k epizodě Knock, Knock

Postřehy a teorie k epizodě Knock, Knock

5.10.2015 18:22
TheDarkKnight


Druhá epizoda druhé série Gothamu opět odkazovala na Jokera a Flashpoint paradox, ale i na řadu dalších komiksových příběhů a postav. Pojďte si je s námi všechny projít a zrekapitulovat v postřezích a teoriích k epizodě Knock, Knock.


Propojování seriálů s filmy při největší krizi

První scéna druhé epizody letošní série s sebou přinesla první zajímavost. Předtím, než jsme se dočkali záběru, jak skupina Maniaků shazuje ze střechy své oběti, mohli jsme vidět nové gothamské noviny. Zatímco v první sérii sloužil k informování obyvatelstva plátek nazvaný Gotham Chronicle, v aktuální sérii tvůrci odhalili o něco známější noviny, a to Gotham Gazette. Jedná se o deník známý z komiksových příběhů s Batmanem, který je součástí jak základních příběhů Temného rytíře, tedy Země jedna (Earth-One), tak alternativní reality na Zemi dva (Earth-Two). Na té došlo k tzv. Crisis on Infinite Earths, události pro televizního diváka bez kontextu naprosto nezajímavé. Pokud si ovšem připomeneme slova Ezry Millera, filmového Flashe, zjistíme, že před dobou lehce naznačil, že by se v budoucnu mohl potenciálně propojit filmový a televizní svět. A to přesněji při největší krizi, za kterou se dá jistě považovat i zmiňovaná Crisis on Infinite Earths. Ostatně budoucímu propojení seriálového Flashe s filmovým vesmírem a nejspíše i s televizním Gothamem nasvědčuje i často propírané zmínění Wayne Enterprises v seriálu The Flash v novinovém článku z budoucnosti, který mimo jiné uvádí, že „Flash zmizel při krizi“.

Nicméně náznaky v seriálu The Flash byly v minulosti probírány již mnohokrát. Vraťme se tedy ještě jednou ke Gotham Gazette. V těchto zdánlivě obyčejných novinách totiž nalezneme budoucí gothamskou superhrdinku, jíž je Victoria Elizabeth Vale. Z té se v komiksech stane Mrs. Vicki Vale-Powers. Není tedy vyloučeno, že se i tato postava v budoucnu objeví v seriálu, prozatím ale není její přítomnost nikým potvrzena.

Thomas Wayne jako skutečný bdělý strážce

Nyní se blíže zaměříme na, již v minulých postřezích zmiňovaný, Flashpoint paradox. Zatímco v předešlém díle jsme zjistili pouze to, že Thomas Wayne něco tajil a snažil se odhalit nekalosti ve své firmě, epizoda Knock, Knock nám ukázala, že byl mimoto i samozvaným strážcem. V jeho jeskyni jsme totiž mohli vidět neprůstřelnou vestu a střelnou zbraň. A právě ta je na celém odhalení nejzajímavější.

V tomto bodu se totiž opět vracíme k příběhu z Flashpoint paradoxu. Zde, jak jsme psali, totiž není Thomas Wayne stejným Batmanem jako Bruce. Přestože mu byla přiřknuta stejná přezdívka a dokonce je vybaven i podobným oblekem jako Bruce, v zásadní věci se od obecně známého charakteru Batmana liší. A to kodexem s jediným pravidlem – nezabít člověka – proto nenosí „klasický“ Batman žádné střelné zbraně, pouze vymoženosti z Wayne Technologies. Jeho zlomený otec však v alternativním světě nejenže zabíjí, ale dokonce pro boj používá střelné zbraně. Proto nejnovější epizoda Gothamu znovu otevírá zajímavé téma z dílů minulých, které se bude v seriálu nejspíše ještě později propírat.

Alferdův výcvik

Zajímavá není ale pouze minulost Thomase Waynea, ale i zdánlivě nudného Alfreda Pennywortha, Bruceova věrného komorníka a pečovatele. Toho požádal mladý pan Wayne o pomoc při výcviku jak již v minulé sérii, tak v té aktuální.

Učinil tak, jelikož podle jednoho z příběhů původu (kterým se tvůrci zřejmě inspirují) je Alfred bývalým vojákem a členem speciálních jednotek. Ostatně již v první sérii jsme jej mohli slyšet vyprávět příběhy z války a dokonce ho i vidět zručně střílet ze zbraně.

Jak uvedli samotní tvůrci při vzniku seriálu, Alfreda s takovouto minulostí si zvolili, aby mohli do svého seriálu zanést více dynamiky, a aby měl Bruce Wayne kde začít svůj výcvik.

Staří známí, včetně Lucia Foxe, ale bez Tučňáka

V dnešní epizodě se mimo jiné nezapomnělo ani na krátkou ukázku přeměny Edwarad Nygmy v budoucího padoucha. Na scénu se vrátila Gordonova bývala přítelkyně Barbara Kean. A nechyběl ani Lucius Fox, kterého nyní poprosil Alfred pouze o pomoc se spravením počítače Thomase Waynea, který rozbil. V budoucnu však bude Fox hlavní technickou podporou pro Temného rytíře a jeho bdělé strážcovství. Ke slovu se však nedostal Oswald Cobblepot. Jednak jelikož chtěli tvůrci věnovat veškerý možný prostor Maniakům, za druhé pak protože již na začátku sezóny bylo oznámeno, že se v druhé sérii nedočká Tučňák takového prostoru. Vzhledem k tomu, že byla této postavě propůjčena velká část první série a je již na vrcholu mafiánského „potravního řetězce“, chtějí nyní výkonní producenti a scenáristé dát prostor Maniakům a budoucímu Riddlerovi (Hádankáři).

Jerome jako pan J.

Nejvíce prostoru však dostal v druhé epizodě jednoznačně Cameron Monaghan, který hraje postavu Jeroma, jež je současným nejpravděpodob­nějším kandidátem pro budoucího Jokera. Především kvůli teatrálnosti svého vystupování. To ale bylo v dnešní epizodě nejmenším ukazatelem toho, že by mohl být v budoucnu pan J. Mnohem více o tom svědčila scéna s ruskou ruletou, kde Jerome vždy zmáčkl spoušť, nikdy ale z hlavně nevyšla střela. Podobným budováním napětí a jeho následným teatrálním zakončením je v komiksech totiž znám především Joker. Ten je proslulý svým revolverem s fáborkem, na němž je napsáno Bang!

Všemu ale Jerome nasadil pomyslnou korunu teprve ve chvíli, kdy v převleku za policistu vešel na stanici, již vystřílel, natočil svůj výstup na video a navíc zavraždil i novou komisařku. Všechny tři kroky totiž obsahovaly faktory typické pro Jokera. Za prvé Jokerovo převlečení za policistu mohou znát téměř všichni z Nolanova Temného rytíře a několikrát jej využil pan J. i v komiksu. Jinak tomu není ani s natáčením svých vražd a zpráv. Nakonec tu poté máme vraždu komisařky Sarah Essenové. Tato postava umře i v komisu, a i zde násilně. Zabije ji sám Joker. Přestože se jí ve srovnání s komiksovou předlohou tvůrci zbavili dříve, než se očekávalo, můžeme tento krok považovat buď za další poukázání, že je zamýšleno, aby se z Jeroma stal Joker, nebo jako pouhý zvrat v seriálu, který nastal především proto, aby mohl na scénu nastoupit Michael Chiklis jako kapitán Barnes.

Maniaci z devadesátek

Tak či onak bylo zajímavé sledovat náhlé a nečekané zvraty prolnuté celou epizodou. Mezi ně jistě patří i zredukování týmu Maniaků na tříčlenný tým zahrnující již jen Jeroma, Barbaru a Arona. Z původních dohadů o tom, že by mohli být chovanci seriálovým Suicide Squadem se upouští a přechází se k nové pravděpodobnější a logičtější verzi. Takové, že je tento tým ztvárněním komiksového gangu zvaného Malevolent Maniaxe. Nabízí se zde nejedna podobnost, a to jak v trojčlenném počtu, v názvu, tak i v dataci (oba příběhy se odehrávají okolo 80. a 90. let). Inspirace v komiksových Maniacích je tak více než pravděpodobná.

OHODNOTIT EPIZODUPROFIL EPIZODY

Thumbnail Play icon

<<POSTŘEHY K PŘEDCHOZÍ EPIZODĚTRAILER K NÁSLEDUJÍCÍ EPIZODĚ>>

Foto: FOX


Jít na Gotham | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!