Postřehy a teorie k začátku druhé řady

Postřehy a teorie k začátku druhé řady

27.9.2015 20:22
TheDarkKnight


Nová řada Gothamu s sebou přinesla řadu otázek a načala několik témat, o jejichž významu spekuluje nejeden divák. Je tedy Barbara Kean skutečně budoucí Harley Quinn, odkazují tvůrci na Flashpoint paradox? Pojďme si vše společně objasnit v postřezích k epizodě Damned If You Do….


Gotham mění pravidla hry a příběhy původu

Bylo to naznačené již na konci první série, ale teprve v té druhé se tvůrci rozhodli skutečně vzdálit od základní komiksové předlohy. Výrazné odklonění od obecně známých příběhů a příběhů původu odstartovala vražda Salvatore Maroniho a na ni navázala rozdvojená osobnost Edwarda Nygmyposlední epizodě první řady.

V díle Damned If You Do…, vysílaného toto úterý, jsme mohli znovu vidět Edwarda Nygmu s rozdvojenou osobností, dále Barbaru Kean jako bláznivou, ztřeštěnou, vyšinutou a vražednou vězeňkyni Akrhamského ústavu pro duševně choré, a v neposlední řadě bláznivého Jeroma. Zmíněné vlastnosti, které nově tvůrci přiřadili postavám, vedou k nejnovějším dohadům, že se Gotham odkloní od komiksové předlohy a vytvoří si vlastní příběhy původu, a že nejedna postava není tou, za niž se vydává.

Začněme u Edwarda Nygmy. Ten by se měl v budoucnu stát Riddlerem (Hádankářem). Jeho hlavním znakem je záliba v hádankách a nejrůznějších rébusech. To jsme u něj mohli pozorovat zprvu, postupem času ale přestal klást otázky a začala se více projevovat jeho rozdvojená osobnost, jíž v žádném komiksu z žádných vesmírů nedisponuje. Jedinou (známou) postavou z Batmanova světa s rozdvojenou osobností je Harvey Dent (komiksový budoucí Two-Face), jenž je od letošní sezóny stálou postavou. Tím se tedy snižuje pravděpodobnost dohadů, že se Nygma stane postavou přezdívanou Two-Face. Pokud ovšem tvůrci neplánují pro seriál dvě „dvě tváře“, jak už jsme to mohli vidět dříve v komiksech.

Zhlédněte: Příběhy původu: HádankářJoker 

Zatímco se tedy dohady ohledně Edwarda Nygmy nejspíše nevyplní, ty ohledně Barbary Kean se zdají mnohem pravdivější. Barbara by měla být dle komiksové předlohy Gordonova tichá, hodná a rozumná žena, která si jej vezme, má s ním děti a ráda jezdí navštěvovat své (živé) rodiče. Jak je očividné, tato charakteristika ani zdaleka na seriálovou postavu Barbary nesedí. Zato popis vyšinuté vražedkyně, která ráda zabíjí s úsměvem na rtech, pronásleduje jak Gordona, tak Batmana a používá „praštěných“ slov při hovorech o násilných činech, je jí mnohem blíže. Popis, který je v komiksech používaný pro Harley Quinn, šílenou přisluhovačku pana J. Ostatně i jména se při vyslovení podobají: [barbra kín] a [harly kvin].

Poslední v řadě je Jerome. Ztvárnění postavy hercem Cameronem Monaghanem tomu napovídá stejně jako jméno začínající na „J“. Je však třeba dodat, že se nejspíše nejedná o stoprocentně budoucího Jokera, nýbrž jen o jednu z postav s Jokerovými vlastnostmi. Ostatně sami tvůrci již dříve prohlásili, že pro takto významnou postavu si připravili řadu tzv. zcizováků, jimiž budou diváka v průběhu seriálu znejisťovat.

Za zmínku, v souvislosti s Barbarou a Jeromem, jistě také stojí domněnka, že maniaci, kteří byli vysvobozeni z Arkhamského ústavu pro duševně choré, jsou seriálovou verzí Suicide Squadu. Tedy týmu, který je v komiksech tvořený metalidmi, kriminálníky a blázny z Arkhamu, co jsou posíláni na nebezpečné mise.

Čtěte také: Představení: Suicide Squad 


Gordon: místo práva korupce

Když jsme si objasnili změny v rolích některých postav seriálu, zaměřme se na příběh.

První položkou na seznamu je James Gordon. Ten se, aby se mohl vrátit do funkce a dál se snažit pomoci Gothamu, spolčil s Oswaldem Cobblepotem. Musel pro něj vykonat laskavost, při níž dokonce zabil člověka. Dle obecně známé rady Bruce Waynea tedy musel pro něco dobrého nejdříve podniknout něco špatného – aby sesadil komisaře Gilliana Loeba, přikročil ke korupci.

Tento krok nekoresponduje nejen s obecně známým charakterem Jima Gordona, ale především s komiksovou předlohou, kde se Jim vydal opačnou cestou. Zde sice také využil k potopení komisaře korupci, avšak namísto toho, aby se jí stal součástí, odhalil Loebovy korupční kroky médiím.

Čtěte také: O Gordonově budoucnosti 


Vzkaz ze záhrobí a Flashpoint paradox

Zatímco zde se tvůrci předlohy nedrželi, v případu Thomase Wayne se komiksy naopak inspirovali více, než mohli diváci čekat. Nevyužili totiž příběhu ze základního Batmanova světa, nýbrž z komiksové série známé jako Flashpoint paradox.

Jak jsme psali již dříve, ve Flashpoint paradoxu jsou kvůli narušení časoprostoru změněny osudy všech hrdinů Justice League. V uličce tak například zemře namísto Thomase a Marthy Wayneových Bruce. Když se potom snaží Flash, který vše způsobil, napravit svou chybu, dává mu Thomas dopis pro Bruce, jež mu má Flash předat po návratu do správné reality.

Stejně tak v aktuální epizodě našel Bruce Wayne dopis od svého otce. Zda zde tvůrci odkazují na to, že byl Thomas Wayne bdělým strážcem či dokonce někým podobajícím se Batmanovi, zůstává otázkou. Inspirace ve zmíněné komiksové sérii je však patrná.

Navštivte: Profil filmu: The Flashpoint paradox 


Netopýrovo volání

V seriálovém dopisu stálo mimo jiné, že si má Bruce vybrat štěstí před pravdou, pokud neuslyší skutečné volání. Je zajímavé, že ve scéně před vstupem do jeskyně byly v pozadí slyšet zvuky připomínající ty, jež vydává netopýr. Je tedy Bruce Wayne volán, aby se stal „netopýřím mužem“? Jednoho dne zajisté bude.

Čtěte také: O Batcave

Thumbnail Play icon

OHODNOTIT EPIZODUPROFIL EPIZODY

Foto: FOX


Jít na Gotham | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!