Co kdybychom vám řekli, že existuje jeden výborný seriál od stanice, která stojí za hity jako Breaking Bad a Mad Men? Co kdybychom vám řekli, že kritici si jej nemohou dostatečně vynachválit? A co kdybychom vám řekli, že ho i přesto téměř nikdo nezná? Představujeme vám Halt and Catch Fire.
Je to o počítačích
Ve svém jádru se Halt and Catch Fire prezentuje jako dobové drama o rozmachu informačních technologií na začátku 80. let minulého století. Detailnější popis najdete v sekci O seriálu, ale základní premisa je jednoduchá. Vizionář jménem Joe MacMillan vytvoří tým, který má postavit počítač, na který nikdo jiný nemá koule. Aby měl s čím pracovat, vetře se do fiktivní firmy Cardiff Electric, aby měl jak bojovat proti tehdejším gigantům jako IBM. Jeho nejbližšími společníky jsou nadějný inženýr Gordon Clark, který svůj potenciál nechává ležet ladem, a vysokoškolačka Cameron Howeová, zázračné dítě se spoustou revolučních nápadů. Společně riskují vše, co mají, aby vybudovali budoucnost.
Seriály o světě informačních technologií lze spočítat na prstech jedné ruky. Máme tu komedii Silicon Valley o přátelích pracujících na nadějném startupu, psychologický thriller Mr. Robot o hackingu a společnosti… A tím to víceméně hasne. Nelze popřít, že Halt and Catch Fire je ve světě spin-offů letitých kriminálek a superhrdinských eposů se sdílenými světy něčím jedinečným, což je rozhodně důvod, proč dát seriálu šanci, pokud hledáte něco, co už tu stokrát předtím nebylo.
Ale není to jenom o počítačích
Pokud IT není váš obor, vůbec to nevadí. Seriál není jenom smršť pojmů a odborné terminologie, jak se možná může zdát; Halt and Catch Fire je hlavně o lidech, kteří se snaží uspět a udělat svět lepším místem. Ano, hodí se vědět, co je to BIOS nebo základní deska, ale abyste si seriál užili, není to vyžadováno. Pokud je nutné něco vysvětlit, tvůrci to udělají, byť někdy trochu neohrabaně. Ti vzdělanější se taky nemusí bát, protože Halt and Catch Fire věci nezjednodušuje tak moc, že by urážel inteligenci diváků. S každou další sérií jsou navíc odborné konverzace detailnější a zajímavé i pro člověka, který toho o historii světa informačních technologií neví mnoho.
Seriál se nevěnuje jenom osobním počítačům a každá sezóna má jiné technické zaměření. Halt and Catch Fire nás postupně provází světem PC, plynule přejde k programování her a počátkům chatování po telefonních linkách a vše graduje zrodem internetu. Divák tak dostane možnost odnést si informace hned z několika různých oborů a obdrží je zábavnou a nenucenou formou. Ale jak už bylo řečeno, informační technologie jsou hlavně jakousi kulisou seriálu, která všechno spojuje a vytváří děj.
Špičkoví herci jsou samozřejmostí
Hlavní ansámbl Halt and Catch Fire je složen z nováčků i veteránů a všichni odvádí výbornou práci. Jméno Lee Pace snad ani není třeba představovat, znají ho filmoví i televizní fandové a jméno si udělal hlavně díky seriálu Pushing Daisies. Dále jsou tu Scoot McNairy (Fargo), Mackenzie Davis (Black Mirror), Kerry Bishé (Scrubs) a Toby Huss (Carnivàle). Jmenovitě kritici chválí dvojici Bishé a Davis, tyto dvě dámy totiž od druhé série tvoří srdce celého seriálu a jejich výkony a chemii mezi nimi je radost sledovat.
Kvalitní herci nechybí ani ve vedlejších rolích, zmíníme například jména jako Annette O'Toole (Smallville), Matthew Lillard (Twin Peaks), D.B. Woodside (Lucifer), James Cromwell (American Horror Story), Annabeth Gish (The X-Files) a v neposlední řadě Manish Dayal (90210) nebo Mark O'Brien (The Last Tycoon).
Kvalita se s každou sérií zvedá
Na rovinu prozradíme, že seriál nebyl klenotem od samého začátku. První série u zahraničních kritiků sklidila převážně pozitivní recenze, ale Halt and Catch Fire tehdy nevěděl, čím chce přesně být. Seriál se chvíli zdál jako sofistikované drama, ale řada melodramatických momentů tuto nálepku strhávala. Velký problém představovala postava Joea MacMillana, kterého tvůrci nejprve vykreslili jako tajemnou osobnost, která o sobě mnoho neprozrazuje, ale s každým dalším dílem se jeho skládačka rozplétala více a více a každé odkryté tajemství bylo buď nepříjemně nudné nebo až podezřele příhodné pro děj. Problém byl v tom, že tvůrci přizpůsobili zajímavý námět tehdejší tvorbě stanice AMC, která si stavěla na antihrdinech jako Walter White z Breaking Bad nebo Don Draper z Mad Men. A zatímco tento vzorec u zmíněných seriálů fungoval, u Halt and Catch Fire jen kazil to skutečně zajímavé.
I přesto je první sezóna zajímavou podívanou, to pravé ořechové je ale to, co přišlo po ní. S druhou řadou se tvůrci poučili z velké části chyb a provedli doslovný restart. Přišel skok v čase, díky němuž mohli scenáristé naprosto změnit původní dynamiku mezi postavami a dát všemu mnohem zajímavější směr. Pokud lze o první desetidílné řadě říct, že byla lehce nad průměrem, s druhou sérií se Halt and Catch Fire zařadil mezi vysoce nadprůměrnou tvorbu nejen v rámci AMC, ale v televizním světě jako takovém. Následující rok tvůrci zvedli laťku ještě výš a třetí sezóna vyprodukovala dosud nevídané množství bravurních epizod.
Kritici jsou nadšení
Jak už v článku několikrát padlo, kritici seriál zbožňují. Aby nešlo jen o prázdné tvrzení, dovolíme si pár citací. The AV Club označil Halt and Catch Fire za: „…jeden z nejlepších seriálů v televizi.“ Vulture o seriálu prohlásil: „Je to fenomén, který se vyplatí sledovat.“ Rolling Stone tvrdí: „Jedná se o prestižní drama, které funguje naprosto špičkově.“ A tyto výroky mají o to větší váhu, když vezmete v potaz, že první řada se například na serveru AV Club dočkala nelítostného kritizování a seriál byl označen za průměrné drama. Tentýž seriál, který tentýž kritik nyní prohlašuje za jeden z nejlepších. Zatímco většina dnešních seriálů s každou další sezónou kvalitativně upadá, Halt and Catch Fire tento trend obrátil. A věřte, že pokud absolvujete lehce nekonzistentní start, čeká vás zasloužené zlepšení.
Ženy jako skutečné hvězdy
S druhou sérií Halt and Catch Fire obrátil premisu vzhůru nohama a rozhodl se lehce zariskovat. Zatímco první řadu se marně snažil držet pohromadě věčně manipulující Joe MacMillan a jeho tajemná minulost, v té druhé začal seriál působit mnohem lidštěji, když se děj zaměřil na ženskou dvojici Cameron-Donna a jejich začínající podnik jménem Mutiny. Vývoj jejich pracovního i osobního vztahu se stal závanem čerstvého vzduchu, který seriál tak nutně potřeboval, a sledovat proměnu Mutiny a velmi brzké počátky internetu bylo nepochybně více vzrušující než výroba klonu počítače od IBM. Scenáristé se mohli vyřádit, obzory seriálu se rozšířily a herecká dvojice Kerry Bishé a Mackenzie Davis s každým dílem odváděla skvělou práci.
Ani muži nezaostávají
I přes větší zaměření na ženské duo Cameron-Donna seriál nezapomněl ani na mužské role. Ba naopak, Joe MacMillan v Halt and Catch Fire stále hraje velmi významnou roli jakéhosi sjednotitele, protože u něj celý příběh vlastně začal. Prostor dostává i Gordon Clark, který čelí vlastním existenčním problémům, když je jeho žena Donna stále v práci, a později se jeho těžká dřina podepíše i na jeho zdraví. A do třetice je tu John Bosworth, který funguje jako otcovská figura pro Cameron. Ani zde herecké výkony nezaostávají a kritici je často vyzdvihují. Seriál tedy není jen o ženách nebo jen o mužích nebo o boji mezi nimi, byť sexismus v technologické branži není opomenut. Halt and Catch Fire je o snílcích všeho druhu, kteří musí překonávat různé překážky.
Časové skoky
Už jsme zmínili jeden skok v čase na začátku druhé série v rámci restartu seriálu, ale tím změna kalendáře ani zdaleka nekončí. Halt and Catch Fire se nebojí pohybovat v čase ani prostoru. Příběh začíná v Dallasu ve státě Texas roku 1983 a většina děje první série se odehrává v kancelářských prostorách Cardiff Electric. To už ale neplatí pro následující sezónu, která se přesune do rodinného domku, který slouží jako sídlo Mutiny. A s třetí řadou seriál zamíří do Seattlu o několik let později. Na rozdíl od mnoha jiných seriálů se Halt and Catch Fire nebojí přiznat, že k danému místu a času už nemá co vyprávět, což seriál činí vždy svěžím a dynamickým.
Obohatíte si playlist o novou muziku
K Halt and Catch Fire patří i kvalitní hudba. Vyberou si nejen fanoušci dobové hudby z 80. let, ale i posluchači modernějších kousků. Z novějších písní hned v prvních epizodách narazíte například na skupinu Suuns, od které zazní Fear a 2020, nebo Cirrus od Bonobo. Mnohem větší výběr je pak ze starších skladeb, jmenovitě třeba Complicated Game od XTC, Absolute Beginners od Davida Bowieho nebo třeba Velouria od Pixies.
Parádní je i původní soundtrack, o nějž se postaral Paul Haslinger a bez nějž by Halt and Catch Fire nebyl tím, čím je. Jako ukázku si můžete pustit ikonickou skladbu The Scenic Route, která v různých podobách doprovází seriál už od první série.
I přes nízkou sledovanost poběží už čtvrtá série
Fanoušci tohoto seriálu to rozhodně neměli lehké. Rok co rok museli s hrůzou sledovat klesající sledovanost, která jejich miláčka vystavovala čím dál většímu riziku zrušení, ale pokaždé se naštěstí dočkali obnovení pro další sezónu. Právě silná fanouškovská základna a také velmi kladné recenze museli přesvědčit AMC o tom, že víra v Halt and Catch Fire není neopodstatněná, proto se stanice odklonila od nízkých ratingů a upřednostnila jiné faktory, v nichž seriál pro změnu vynikal.
A letos tato cesta končí. Halt and Catch Fire byl v loňském roce obnoven pro čtvrtou a závěrečnou sérii, která začne již v neděli 20. srpna. Pokud jste článek dočetli až sem, museli jste o seriál projevit zájem, což je jedině dobře. Všem novým divákům a potenciálním fanouškům proto přejeme příjemnou podívanou.
Foto: AMC