Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

2004


Z kouzelnického vězení utekl Sirius Black, obávaný vrah, který má společnou minulost s Harrym Potterem a ten je nejspíše další osobou na jeho vražedném listu. Harry musí zjistit vše o Blackově minulosti a postavit se člověku, kterému se prvnímu v historii podařilo proklouznout kolem Mozkomorů. Dokáže Harry utéci před obávaným Blackem?

Základní informace

Režie: Alfonso Cuarón
Předloha: J. K. Rowling (kniha)
Scénář: Steve Kloves
Kamera: Michael Seresin
Hudba: John Williams Hrají: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Pam Ferris, Emma Thompson, Tom Felton, Geraldine Somerville, Lenny Henry, Matthew Lewis, James Phelps, Oliver Phelps, Mark Williams, Robbie Coltrane, Julie Walters, David Thewlis, Maggie Smith, Alan Rickman, Gary Oldman, Michael Gambon, Miriam Margolyes, Dawn French, Julie Christie, Timothy Spall, Warwick Davis, Robert Hardy, Richard Griffiths, Fiona Shaw, Harry Melling, Bonnie Wright, Lee Ingleby, Bronson Webb, David Bradley, Adrian Rawlins, Jamie Waylett, Chris Rankin, Devon Murray, Josh Herdman, Alfred Enoch, Jim Tavaré, Genevieve Gaunt.
Naše hodnocení: 80%

Oficiální synopse

Harry se již potřetí vrací do Bradavic, ale jeho oblíbená škola je zcela jiná, než si jí pamatuje. Školní pozemky hlídají mozkomorové před uprchlým vězněm z Azkabanu Siriusem Blackem, který jako jediný dokázal z tohoto obávaného vězení utéci. Navíc má zamířeno právě za Harrym. Harrymu tak hrozí další smrtelné nebezpečí. Mladý Potter brzy ale zjistí, že celá situace se má trošku jinak, než mu jeho okolí říká.

Vznik

Už po druhém díle bylo předem jasné, že se na režisérské křeslo nevrátí Chris Columbus. Ten u filmu zůstal alespoň jako producent a navrhl na režii Alfonse Cuárona, který ale nikdy nečetl knihu o Harrym Potterovi. Alfonso za necelý týden přečetl všechny vydané knihy a posléze na režii kývl. Chtěl ale do filmu přinést trochu temnější atmosféru a také navrhl pár změn.

Velkou změnou prošly samotné Bradavice. Nádvoří a školní pozemky se celé změnily, navíc se na hradě objevily veliké hodiny, ze kterých tvůrci čerpali z pražského Orloje na Staroměstském náměstí. Nově byly přidány mosty, přístup k Hagridově boudě, nové umístění famrpálového hřiště či pozměněna byla i Vrba mlátička. Všechny změny akceptovala samotná Rowlingová.

Cuáron měl i další návrhy – například chtěl v Bradavicích udělat hřbitov, ale to razantně zamítla Rowlingová. Cuáron také zcela změnil vzhled profesora Kratiknota, který v předchozích dílech byl světlovlasý pán, zatímco od třetího dílu se jedná o černovlasého muže s krátkými vlasy. Před premiérou druhého filmu bohužel zemřel Richard Harris, roli Brumbála tak získal Michael Gambon.

(Hlavní postavy ve třetím díle spíše nosí civilní obleční. Foto: Warner Brothers.)

Postavu Siriuse Blacka si zahrál Gary Oldman, který přijmul roli kvůli tomu, že v předchozím roce nikde nehrál a nutně potřeboval práci. David Thewlis získal roli prefesora Remuse Lupina, už během castingu prvního dílu se Thewlis ucházel o roli profesora Quirrella. Sám Cuáron si při čtení knihy myslel, že Lupin je gay, v budoucích knihách byl později zjištěn opak. Některé scény mezi Harrym a Lupinem mohou mít tedy trochu homosexuální nádech.

Cuáron si dobře uvědomoval, že předchozí režisér Chris Columbus měl velice dobrý vztah s hlavními představiteli, proto Alfonso na úvod chtěl po Danielovi, Rupertovi a Emmě, aby napsali esej o svých postavách. Zatímco Emma napsala esej na šestnáct stránek, Daniel napsal výcuc pouze na jednu stránku a Rupert esej vůbec neodevzdal. Během natáčení se ale všichni s režisérem stali dobrými přáteli.

Cuáron chtěl také trošku odlehčit studentskou atmosféru. Zdálo se mu, že v předchozích filmech všichni dodržují pravidla a nosí vzorně školní uniformy. V tomto díle můžete vidět, jak studentům chybí kravaty, hábity či mají ohrnuté rukávy. Cuáron si také prosadil, aby postavy více chodily v civilním oblečení. Hlavní postavy se ve školních uniformách objevují zcela minimálně.

(Harry má ve filmu velice dobrý vztah s profesorem Lupinem. Foto: Warner Brothers.)

Film je oproti knize a oproti předchozím filmům značně krátký. Trvá pouze 141 minut. Fanoušci původně čekali, že třetí díl bude nejdelší vzhledem k obsáhlosti knihy, ale scénárista Steve Kloves vyškrtal spoustu scén a vypíchl na příběhu to nejdůležitější. Také se hovořilo o tom, zda nebude k dispozici nějaká rozšířená verze, ale nakonec se tomu nestalo u žádného potterovského fil­mu.

Film celosvětově vydělal 796 milionů dolarů při rozpočtu 130 milionů dolarů. Důležité ovšem bylo, jak byl přijat kritiky. Mnozí ho označují za vůbec nejlepší potterovský film vůbec. Všichni si pochvalovali zúžení příběhu a přivedení do děje trochu více tajemna. Hlavním představitelům taktéž končili smlouvy, nakonec všichni podepsali a zůstali u svých rolí až do konce série.


Thumbnail Play icon

Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře