Dobby

Dobby

Toby Jones Sezóny 2 2002 - 2010


Domácí skřítek rodiny Malfoyů.

Základní informace:

Celé jméno: Dobby
Rasa: Skřítek
Majitel: Lucius Malfoy, později žádný
Pracovní postavení: Domácí sluha, později svobodný skřítek

Filmy

Zubožený skřítek

Dobby je domácí skřítek, který sloužil rodině Malfoyových. Harry Potter se s ním seznámil ve svém druhém ročníku, kdy jej Dobby navštívil v Kvikálkově a varoval ho, aby se nevracel do Bradavic, protože tam na něj číhá nebezpečí. Tím myslel znovu otevřenou Tajemnou komnatu.

Harry nebral na Dobbyho varování ohled a chtěl jet do Bradavic. Dobby tedy očaroval dort, aby to vypadalo, že ho svrhl Harryho na hosty, které měli doma jeho teta se strýcem, a nevrátil se zpět do školy. Později mu Dobby uzavřel průchod na Nástupiště 9 a 3/4, takže musel Harry s Ronem dojet do Bradavic kouzelným létajícím autem.

Přítel s velkým srdcem

Během školního roku Dobby očaroval při famfrpálovém zápase potlouk, aby pronásledoval Harryho. Dobby byl pak osvobozen Harrym Potterem, který vložil do deníku Toma Raddlea ponožku a předal ho Luciusi Malfoyovi, který jej hodil skřítkovi. Tak se stal Dobby svobodným skřítkem.

Když propukla vláda lorda Voldemorta, poslal Aberforth, bratr Albuse Brumbála, Dobbyho za Harrym, Ronem a Hermionou, aby jim pomohl uniknout z domu Malfoyových. Osvobodil též i další vězně, kteří zde byli uvězněni. Při útěku byl však doby zasažen nožem, který hodila Bellatrix Lestrangeová.

Dobbymu se podařilo přenést Harryho s přáteli do bezpečí Lasturové vily, ale záhy umřel na následky zranění. Harryho ho pak na důkaz lásky vlastníma rukama pohřbil na pozemku patřící k Lasturové vile.

Foto: Warner Bros.