Harry Potter

Harry Potter

Daniel Radcliffe Sezóny 8 2001 - 2011


Slavný chlapec, který jako jediný přežil útok lorda Voldemorta. Se svými přáteli a spojenci se snaží ukončit vládu temnoty, která přišla do světa čar a kouzel.

Základní informace:

Celé jméno: Harry James Potter
Datum narození: 31. července 1980
Místo narození: Godrikův důl, West Country, Anglie, Velká Británie
Čarodějnická krev: Poloviční
Bradavická příslušnost: Nebelvír
Pracovní postavení: Vedoucí odboru bystrozorů

Filmy

Harry Potter je…

Harryho hůlky

Pořadí Materiál Jádro Délka Výrobce
1. Cesmínové dřevo Pero fénixe 27,94 cm Garrick Ollivander
2. Trnkové dřevo Neznámé Neznámá Neznámý
3. Hlohové dřevo Žíně Jednorožce 25,40 cm Garrick Ollivander
4. Bezové dřevo Žíně Testrála 38,10 cm Smrt

Chlapec, který přežil

Harry Potter se narodil do špatné doby, ale ta ho paradoxně proslavila. Jako ještě malý chlapec přišel o rodiče, které zabil lord Voldemort. Harry byl právě u toho, když jeho matka zemřela. Dlouhou dobu se nevědělo, proč Harry Voldemortův útok přežil, ale jak bylo později odhaleno, byla to láska, která Harryho ochránila. Láska jeho matky byla silnější než Voldemortova kletba, a proto Voldemort nebyl schopen Harryho zabít. Tím však nevědomky do něj přesunul část své duše, kvůli čemuž se Harry stal jedním ze sedmi viteálů.

Sirotek s jizvou na hlavě ve tvaru blesku byl poté přemístěn Brumbálem, Hagridem a McGonagallovou ke své jediné biologické rodině, k rodině Dursleyům, kde žije Harryho teta Petunie. Harry byl tak vychováván v mudlovské rodině, nevěděl o čarodějnickém světě a myslel si, že je jediným chlapcem na světě, kterého nikdy nepotká štěstí.

Ve věku 11 let mu začaly chodit dopisy, ve kterých stálo, že byl přijat na kouzelnickou školu v Bradavicích. I když jeho adoptivní rodina měla své výhrady, nakonec Harry přeci jen nasedl na vlak a vydal se do Bradavic. Po získání potřebných školních věcí, zjištění, že je nejslavnější dítě současnosti, a poznání nových přátel, mezi které se především řadí Ron Weasley a Hermiona Grangerová, tak začínal poznávat zcela nový život.

Kouzelnická škola na pokraji zavření

Během prvních dvou let se v Bradavicích udály dvě události, které málem způsobily zavření celé školy. První Harryho rok, kdy se stal členem nebelvírské koleje, byla škola napadena trollem a Harry se kvůli profesoru Quirellovi ocitl nespočetněkrát v nebezpečí. Harry a jeho kamarádi však podezírali Severuse Snapea, který se vždy ve špatný čas ocitl na špatném místě. Harry, Ron a Hermiona později zjistili, že Snape hledá proslulý Kámen mudrců, a proto se ho na vlastní pěst rozhodli zastavit.

Trnitá cesta plná zkoušek a nástrah nakonec málem připravila Rona o život. Harry se tak musel Quirellovi, jehož přítomnost ho velmi překvapila, postavit sám. Harry zjistil, že Quirell byl celou tu dobu přisluhovačem zla a nosil Voldemorta ve svém těle. Po získání Kamene mudrců byl tak Harry schopen Quirella porazit, čímž zničil Voldemortovu tělesnou nádobu.

V druhém školním roce začalo docházet k několika incidentům – bradavické děti z mudlovských rodin byly na chodbách nalezeny zkameněné, a proto se začalo šuškat, že se po letech znovu otevřela Tajemná komnata, ve které kdysi Salazar Zmijozel zanechal jakousi nestvůru. Ústřední trio studentů se proto snaží odhalit tuto záhadu, ale nepodaří se jim nic vyřešit. Až po nalezení deníku Toma Raddlea se ocitnou blíže k rozluštění záhady.

Poté, co je i Hermiona zkameněná, se Harry, Ron a neochotný Zlatoslav Lockhart vydávají do Tajemné komnaty, kde Harry zabije baziliška, nestvůru Salazara Zmijozela, a zjistí, že všechny incidenty ve škole nevědomky způsobila Ginny Weasleyová.

Návrat pána temnot

Před začátkem třetího ročníku uprchl Sirius Black z vězení a rozhodl se vydat za Harrym Potterem, kterého chtěl zabít. Harry v průběhu roku zjistí, že právě Black zabil jeho rodiče, protože je zradil. Nakonec se ukáže, že Black je Harryho kmotr, který Jamese a Lily Potterovy nezradil, ale právě naopak – stál na jejich straně a byl neprávem odsouzen do Azkabanu.

Turnaj tří kouzelníků, pořádaný Bradavicemi, se koná právě ve chvíli, kdy je Harry ve čtvrtém ročníku. Pohár, který vybírá kouzelníky do turnaje tří kouzelníků, však překvapivě vybere čtyři kouzelníky místo tří. A právě Harry je tím čtvrtým.

Nejnebezpečnější turnaj tak stojí proti Harrymu, který se ho ani nechtěl zúčastnit. Po porážce draka, vyřešení vodní zkoušky a zdolání bludiště se dostane před samotný pohár, který má na dosah ruky. Společně se Cedricem Diggorym se však po sáhnutí na pohár ocitne na hřbitově, kde je svědkem povstání lorda Voldemorta. Cedric na místě zemře a Harry bojuje s Voldemortem, kterému za pomoci své rodiny a přátel uprchne. I přesto, že Harry lorda Voldemorta viděl, mu nikdo nevěří.

Vláda temnot a jejich následná porážka

Kornelius Popletal si začne myslet, že Bradavice budují kouzelnickou armádu k tomu, aby konkurovali Ministerstvu. Proto je brzy Brumbál nahrazen ředitelkou Dolores Umbridgeovou, která zakáže výuku obrany proti černé magii. Bradavičtí studenti však vědí, že vládce temnot se vrátil, a proto se chtějí umět bránit. Naučí je to právě Harry Potter, ze kterého se ukáže skvělý učitel.

S příchodem pána zla se mění i Harry, který pociťuje jeho přítomnost. Jak se později ukáže, je to kvůli tomu, že je Harry jedním z viteálů. Když dojde k boji na Ministerstvu mezi Brumbálem a lordem Voldemortem, tak Voldemorta spatří i Kornelius Popletal, který si uvědomí svou chybu a odstoupí z Ministerstva. Bradavice se tak během šestého ročníku vracejí zpátky do normálu, ale Brumbál tuší, že se blíží špatné časy.

Harry a Brumbál společně začnou řešit porážku lorda Voldemorta. Díky Horáciu Křiklanovi zjistí, že Voldemort svou duši rozdělil na sedm částí, které do něčeho umístil. Tyto věci se nazývají viteály. Viteály je potřeba zničit k tomu, aby se Voldemort stal smrtelným. Brumbál kvůli honbě za viteály zemře, a proto se Harry, Ron a Hermiona rozhodnou pokračovat v jeho poslání.

Skrze cestu plnou nástrah se jim to nakonec podaří. Největší problém však nastane ve chvíli, kdy zjistí, že i Harry je jedním z viteálů. Harry však díky Relikviím smrti dokáže přežít a poté usmrtí samotného Voldemorta. Tím je temná hrozba zažehnána a vše se vrací do starých kolejí.

Harryho zájmy a přátelé

Harry hned v prvním ročníku odhalil své nadání ve Famfrpálu. Famfrpál je hlavním sportem Bradavické školy. Harryho otec James byl členem nebelvírského týmu, a proto měl Harry možnost po něm zdědit stejné nadání. Z Harryho se tedy stal známý chytač, který chytá zlatonky.

Během působení na škole si Harry samozřejmě našel spoustu přátel a to jak mezi studenty, tak i mezi profesory. Jeho nejlepší kamarádkou je Hermiona Grangerová a jeho nejlepším kamarádem je Ron Weasley. Mezi jeho další kamarády patří Neville Longbottom, Dean Thomas, Lenka Láskorádová, Fred Weasley, George Weasley, Seamus Finnigan a Dean Thomas. I přes dlouhotrvající neshody se začal přátelit s Draco Malfoyem.

Svou životní lásku si Harry nehledal dlouho. Narazil na ni ještě před prvním školním rokem, kdy šel na vlak. Na nádraží se setkal s Ginny Weasleyovou, která se později stala jeho manželkou a porodila mu dva chlapce a jednu dívku. Ve čtvrtém a pátém ročníku se Harry zakoukal do Cho Changové, se kterou mu to však nevyšlo.

Co se týče profesorů, tak se nejvíce spřátelil s Rubiusem Hagridem, Albusem Brumbálem a Remusem Lupinem. Právě Lupin Harryho naučil patronovo zaklínadlo, díky kterému byl schopen se bránit mozkomorům. Lupin byl zároveň přítelem jeho rodičů, a proto se tak rychle a jednoduše spřátelili.

Pravděpodobně nejblíže měl Harry k Siriusi Blackovi, který byl jeho kmotrem. Black byl zároveň jeho jediná zbývající rodina, a proto s ním chtěl strávit co nejvíce času. Bohužel spolu moc nepobyli, protože Sirius zemřel rukou Bellatrix Lestrangeové.

Foto: Warner Bros.
loading…