Alan Dale

Alan Dale

6.5.1947 75 let

Celé jméno: Alan Hugh Dale
Místo narození: Dunedin, Otago, Nový Zéland
Známé projekty: The O.C., Dominion, Dynasty

Alan Dale je novozélandský herec, který toho má již mnoho za sebou. Už ve dvanácti letech začal vystupovat v amatérské divadelní skupině jeho rodičů. V jednadvaceti se přestěhoval do Austrálie za většími pracovními příležitostmi a v Aucklandu oženil se svojí první ženou, s níž má dvě děti. Mezitím vysílal v místním rádiu. Po deseti letech se však rozvedl a přestěhoval do Sydney, aby mohl rozvíjet svou hereckou kariéru. Zkoušel studovat herectví na National Institute of Dramatic Art v Sydney, ale shledal, že studium mezi mnohem mladšími spolužáky jej neoslovuje.

Po deseti dnech od příjezdu už měl roli v seriálu The Young Doctors. Po šesti letech účinkování v dalším seriálu Neighbours se seznámil se svou druhou ženou – bývalou Miss Austrálie – Tracey Pearson. S tou se krátce poté odstěhoval do Los Angeles. Zde se Alan chopil příležitosti a opravdu často se objevoval v amerických televizních pořadech nebo seriálech, například v Pohotovosti, Aktech X, Námořní vyšetřovací službě, Lost, Ošklivce Betty, The O.C. nebo a The Practice, ale dokonce i ve filmech jako Star Trek: Nemesis, Indiana Jones a Království křišťálové lebky a také ve filmu Captain America: Zimní voják.

Alan má za sebou poměrně slušnou hereckou kariéru, ale i přes svůj věk neváhá a pokračuje v herectví. Roku 2011 si zahrál ve filmu Muži, kteří nenávidí své ženy. Na devět epizod se zdržel v seriálu Once Upon a Time a na šest v seriálu The Killing. Další seriálová příležitost přišla roku 2014, kdy si zahrál generála Riesena v seriálu Dominion. Jeho nejnovější rolí je postava majordoma Josepha Anderse v rebootu Dynastie vysílaném na stanici The CW.

Jeho dva synové z prvního manželství (z druhého má taktéž dva syny) jsou podobně slavní jako jejich rodiče. Matthew je spisovatel, hudebník a po otci herec, Simon se stal moderátorem rádia ve Velké Británii. Za svůj herecký vzor považuje Genea Hackmana.

Foto CC BY-SA 2.0 USANA Health Sciences, Wikimedia Commons


Hraje v