Billy Crudup

Billy Crudup

8.7.1968 55 let

Celé jméno: William Gaither Crudup
Místo narození: Manhasset, New York, USA
Známé projekty: Big Fish, Watchmen, Alien: Covenant

Crudup se narodil 8. července 1968 v newyorském Manhassetu. Jeho rodiče se stihli dvakrát rozvést, což poznamenalo jeho budoucí touhu stát se nejlepším studentem na všech školách. Na University of North Carolina patřil mezi nejlepší studenty a po zisku bakalářského titulu přestoupil na New York University Tisch School of Art, kde získal magistra.

Po ukončení školy se Billy uchytil na Broadwayi, kde ztvárnil desítky významných rolí. Čtyřikrát získal nominaci na prestižní Cenu Tony, z kterých dokázal proměnit jednu, roku 2002 totiž ve hře The Elephant Man zaujal kritiky natolik, že akademie nemohla dát cenu nikomu jinému. Kromě Broadwaye byl Billy jeden čas i členem britského divadla Berkeley, kde hrál po boku Iana McKellena a Patricka Stewarta.

Ve filmu debutoval roku 1996, kdy se objevil v krimi dramatu Sleepers. Další velkou filmovou roli dostal o čtyři roky později, kdy v Almost Famous ztvárnil Russella Hammonda. Tim Burton mu následně nabídl roli zklamaného syna Willa Blooma v Big Fish a Billy to opět zvládl s bravurou. Během dalších let pak Crudup exceloval v blockbusterech jako byly Mission: Impossible III a hlavně Watchmen. Přepis komiksového veledíla Alana Moorea mu přinesl velkou popularitu a jeho postava, Doctor Manhattan, se stala symbolem. Po Manhattanovi se Billy objevil v gangsterce Public Enemies, kde ztvárnil zakladatele FBI J. Edgara Hoovera, sekundoval Julii Roberts v romantice Eat, Pray, Love a novinařinu si vyzkoušel ve Spotlight.

V poslední době pak Billy exceloval v životopisném dramatu Jackie, hlavní mužskou roli si střihl v 20th Century Women a na lodi Covenant se potkal s xenomorphy. Roku 2017 si poprvé zahrál v seriálu, Gypsy, kde hrál s Naomi Watts, však skončil po jedné sezóně. Crudup ale bez práce nezůstal dlouho, neboť se opět vrátil ke komiksu a v rozvětveném univerzu DCEU ztvárňuje Henryho Allena, Flashova otce.

Embed from Getty Images

Foto: Twentieth Century Fox (z filmu Alien: Covenant)


Hraje v