Blair Underwood

Blair Underwood

25.8.1964 59 let

Celé jméno: Blair Erwin Underwood
Místo narození: Tacoma, Washington, USA
Známé projekty: Agents of S.H.I.E.L.D., Quantico, The Event

Blairova matka byla interiérová designérka a otec armádním důstojníkem, a tak rodina dost cestovala a žila na armádních základnách, mimo jiné v Německu. Střední školu Blair vystudoval ve Virginii a vysokou, Carnegie Mellon School of Drama, pak v Pittsburghu.

Po studiích se přestěhoval do New Yorku a hned druhý den získal roli, která pro něj byla průlomová – The Cosby Show (1984). Ve filmu debutoval v Krush Groove. Má za sebou role v nejméně třinácti seriálech. Role ve One Life to Live mu přinesla význačnější projekty jako Downtown a hlavně L.A. Law, kde si zahrál ve 149 epizodách a za roli Jonathana Rollinse byl nominován na Zlatý glóbus. Následovaly seriály High Incident, City of Angels, Fatherhood a menší role v Sex and the City. Pak přišly role Dirty Sexy Money a In Treatment, za které si opět vysloužil pár nominací a následně pak prezident Elias Martinez v mysteriózním sci-fi Event.

V roce 2012 hrál roli Stanleyho v novém nastudování hry Tramvaj do stanice touha na Broadwayi.

V posledních letech jsme ho mohli vidět v Ironside, Agents of S.H.I.E.L.D. a naposledy v Quanticu. Vedlo se mu ale i na poli filmovém, za všechny jmenujeme filmy jako Gattaca, Drtivý dopad, Vražedné alibi nebo Pravidla vášně.

V roce 2007 se dal dohromady s manželskou autorskou dvojicí Tananarive Due a Stevenem Barnesem a společně dali vzniknout čtyřdílné knižní mysteriózní sérii detektivek Casanegra o Tennysonu Hardwickovi, bývalém gigolovi, který se v Hollywoodu snaží prorazit jako herec.

Jako producent nyní Blair rozjel charitativní pořad Give, který pomáhá zviditelnit úspěšné, ale méně známé nadace.

Underwood je sám členem několika charitativních organizací. V roce 1993 získal The Humanitarian Award za spolupráci s losangeleskou pobočkou Muscular Dystrophy Association. V roce 2003 byl spolu s herečkou Ashley Judd ambasadorem pro YouthAIDS. Je v radě pro Robey Theatre Company v Los Angeles, neziskovou divadelní skupinu zaměřující se na život Afroameričanů, jenž založil herec Danny Glover. Blair podporoval bývalého prezidenta Baracka Obamu při jeho kandidatuře a mluvil na jeho volebních mítincích. Obamu poznal, když se na Harvardské právnické škole připravoval na roli v seriálu L.A. Law. Obama byl tehdy předsedou revue Harvard Law Review.

Při zkoumání svého původu test DNA prokázal, že je potomek lidí Babungo z Kamerunu a spojil ho s tamním vzdáleným bratrancem.

S manželkou Desiree DaCostou, kterou si vzal v roce 1994, mají tři děti: syny Parise a Blakea a dceru Brielle.


Hraje v