Brendan Gleeson

Brendan Gleeson

29.3.1955 69 let

Celé jméno: Brendan Gleeson
Místo narození: Dublin, Irsko
Známé projekty: Harry Potter, V Bruggách, Assassin's Creed

Brendan Gleeson je irský herec, který se narodil v Dublinu rodičům Frankovi a Pat Gleesonovým. Už od malička měl rád herectví, ale zpočátku se vydal zcela jiným směrem – naučil se hrát na housle a stal se učitelem. Později však začal prahnout po herectví, a proto se stal hercem.

Hereckou kariéru zahájil až roku 1989, kdy se začal objevovat v menších televizních a filmových rolích. Mezi jeho první větší role patřily postavy z filmů Statečné srdce, Jezero, Mission: Impossible II, Harrisonovy květy, Agent z Panamy, Gangy New Yorku, Vesnice, Troja či Šestiraňák.

Své pravděpodobně největší role se dočkal roku 2005, kdy byl do filmové série Harry Potter obsazen jako Pošuk Moody. Tato kontroverzní postava si získala spoustu sympatií. Zopakoval si ji v následných dvou pokračováních.

Šíleným projektem byl film V Bruggách z roku 2008, kde zářil po boku Colina Farrella. Zhruba od roku 2010 se o něj začalo zajímat čím dál více producentů a režisérů, a proto se začal objevovat ve spoustě projektech. Zmiňme například filmy Velký závod, Albert Nobbs, Havran, Šmoulové 2, Na hraně zítřka, Kalvárie, V srdci moře či Assassin's Creed.

Brendan je zakladatelem nové herecké rodiny. Roku 1982 si vzal za manželku Mary Weldon, se kterou má čtyři syny – Domhnalla, Briana, Ferguse a Rúairího. Z těchto synů se herectví věnují Domhnall a Brian.

Do svých rolí je často obsazován především díky svému irskému přízvuku. Je známo, že je fanouškem fotbalu. Konkrétně fandí, podobně jako jeho syn Domhnall, týmu Aston Villa.

Foto CC BY-SA 2.0 Mario Antonio Pena Zapatería from Irun, Wikimedia Commons


Hraje v