Bryan Cranston

Bryan Cranston

7.3.1956 68 let

Celé jméno: Bryan Lee Cranston
Místo narození: Los Angeles, Kalifornie, USA
Známé projekty: Malcolm in the Middle, Breaking Bad, Your Honor

Bryan Cranston je známý americký herec, který se narodil roku 1956 přímo v Hollywoodu. Jeho otcem je již zesnulý Joseph Louis Cranston (1924–2014), který se živil prací herce a v průběhu života přičichl i k boxování. Jeho matka Annalisa Cranson (taktéž mrtvá, 1923–2004) se živila prací v rádiu. Díky svým rodičům má německé, rakouské a irské předky.

Cranston vyrůstal v Canoga Parku po boku svého staršího bratra Kylea a mladší sestry Amy. Jeho otec se sice věnoval herecké kariéře, ale nezískával dostatek rolí na to, aby dokázal uživit svou rodinu, a tak ji opustil v době, kdy bylo Cranstonovi 11 let. Děti se později setkaly se svým otcem, a to zhruba o 11 let později. Od té doby se vídali pravidelně až do otcovy smrti.

Kvůli otcově odchodu a matčině neschopnosti byl Cranston vychováván svými prarodiči z matčiny strany, a to v Yucaipě. Vzdělával se na Canoga Park High School, kde navštěvoval chemický kroužek. Následně chodil na Los Angeles Valley College.

V průběhu studia si zapsal předmět zaměření na herectví, nicméně ten ho pohltil natolik, že se rozhodl stát hercem. Dodnes herec vzpomíná na tuto chvíli jako na přelomovou, protože kdyby si tehdy předmět nezapsal, zřejmě nikdy by nebyl hercem.

Jakmile dokončil vysokou školu, začal vystupovat v místních divadlech. Práce mu moc nevynášela, a tak si přivydělával jako číšník, člen ochranky atp. Jakmile se však kolem roku 1980 přesunul k filmům a seriálům, ani v nich neslavil nijak velký úspěch.

Na počátku své kariéry si větší role zahrál například v seriálech Loving, Raising Miranda, The Louie Show a Seinfeld. Kromě toho namluvil i spoustu animovaných postaviček v různých seriálech. Příkladem budiž animovaný seriál Eagle Riders, kde propůjčil svůj hlas Joeu Thaxovi.

Průlom v jeho kariéře přišel roku 2000, kdy byl obsazen do komedie Malcolm in the Middle jako otec rodiny Hal Wilkerson. Zde působil až do roku 2006 a konečně na sebe dokázal pořádně upozornit. Díky této roli se na něj ihned nahlíželo zcela jinak.

Od roku 2000 se navíc začal prosazovat i ve filmech. Větší role si zahrál například ve snímcích To byla noc a Velká rodinná sešlost. Krátce po konci Malcolm in the Middle se objevil v minisérii Fallen, kde si zahrál samotného Lucifera.

Paradoxně však největší a nejznámější role na něj teprve čekala. Roku 2008 byl totiž obsazen do seriálu Breaking Bad, kde se chopil ústřední role. Až do roku 2013 tu vystupoval jako Walter White, nemocný učitel chemie, který začal podnikat s drogami, aby po své smrti zajistil svou rodinu. K roli se nakonec vrátil i roku 2019, kdy se objevil v sequelovém filmu El Camino.

V průběhu toho měl čas i na jiné projekty, takže si zahrál například v seriálu How I Met Your Mother či filmech Obhájce, Nákaza, Moje krásná učitelka, Drive, Total Recall, Stíhači Red Tails, Rock of Ages, Argo a Mrazivá noc přichází. Ve všech si střihl poměrně velké a výrazné role. Kromě toho namluvil animované postavy například v seriálu The Cleveland Show.

Následující léta byla plodná především díky jeho úspěchu v Breaking Bad. Cranston začal být hojně obsazován do filmů, kde se většinou ujal nějakých velkých rolí. Mohli jsme ho vidět například ve snímcích Godzilla, Trumbo, Wakefield, Proč právě on?, Nástupce, Na dlažbě, Infiltrátor, Poslední mise, Nedotknutelní a Ivan je jen jeden.

V poslední době nezanevřel ani nad seriály. V letech 2015–2017 vystupoval v seriálu Sneaky Pete jako Vince Lonigan. Poté se v letech 2020–2021 chopil hlavní role seriálu Your Honor, kde se objevil jako Michael Desiato. Kromě toho ho můžeme sem tam slyšet v seriálu Family Guy.

V letech 1977–1982 byla jeho manželkou Mickey Middleton. Následně si roku 1989 vzal za ženu herečku Robin Dearden, se kterou se poznal na natáčení seriálu Airwolf. Od roku 1993 spolu mají dceru Taylor Dearden, která je taktéž herečka.

Herec přispívá na charitu a nejvíce ho v jeho kariéře ovlivnil a inspiroval slavný herec Dick Van Dyke. Na škole hrál baseball, a tak je dodnes fanouškem Los Angeles Dodgers. Na svém kontě má spoustu ocenění, které získal především díky roli Waltera Whitea. Jeho nejcennější soškou je Zlatý glób z roku 2014.

V průběhu natáčení seriálu Breaking Bad se velmi spřátelil s hercem Aaronem Paulem, se kterým se vídá dodnes. Když seriál skončil, oba si nechali udělat tetování, díky kterému si každý den mohou připomínat svůj oblíbený seriál.

Foto CC BY-SA 2.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v