Christian Bale

Christian Bale

30.1.1974 50 let

Celé jméno: Christian Charles Philip Bale
Místo narození: Haverfordwest, Pembrokeshire, Wales, Velká Británie
Známé projekty: Terminátor, Temný rytíř

BIOGRAFIE

Christian Charles Philip Bale se narodil 30.ledna 1974 ve Walesu, ale jeho rodiče (otec byl pilot, matka cirkusačka) pocházeli z Jihoafrické republiky. Rodiče se hodně stěhovali, takže už jako malý procestoval Christian hodně zemí (Portugalsko, USA), více ho ovlivnila jeho matka a starší sestra, které obě působily u cirkusu (Bale má ještě další dvě starší sestry). Jako malý se Christian učil baletu a hře na kytaru, odtud už byl jen krůček k tomu stát se hercem. Coby osmiletý se poprvé objevil v televizní reklamě a už jako desetiletý hrál v divadle. Poté, co začal sbírat první herecké role, se přestěhoval do USA, kde pravidelně střídal malé i velké role v žánrově rozdílných filmech. Od roku 2000 je ženatý se Sandrou Blažič, napůl srbskou modelkou, se kterou má zatím jednu dceru (*2005).

FILMOGRAFIE (10 nejvýznam­nějších rolí)

Říše slunce (1987)

Filmovým debutem Christiana byl televizní film Anastacia, kde byla jeho partnerkou herečka Amy Irvingová, tehdejší manželka Stevena Spielberga. Ta Christiana doporučila pro nový film svého manžela – Říše slunce – a Spielberg rozhodně jeho výběru z téměř 4000 kandidátů nelitoval. Výborný výkon teprve třináctiletého Christiana v roli chlapce z bohaté rodiny, který se stane válečným zajatcem Japonců, byl jedním z nejsvětlejších okamžiků tohoto jinak možná až příliš průměrně vypadajícího dramatu.

Ostrov pokladů (1990)

Pirátská klasika od Roberta Louise Stevensona byla zfilmována mnohokrát, na této je zajímavé, že hlavní zápornou roli piráta Johna Silvera si střihnul známý herecký veterán Charlton Heston a film režíroval jeho bratr. Christian si zahrál samozřejmě ústředního hrdinu – malého chlapce Jima Hawktinga, který se připlete do honby za velkým pirátským pokladem.

Malé ženy (1994)

V průběhu 90.let si Christian zahrál v několika „studentských“ filmech z nichž žádný není pro jeho kariéru nějak výjimečný. Za všechny vyberme adaptaci klasického kostýmního dramatu z pera L.M.Alcottové, kde si Christian zahrál jednoho z nápadníků mladých dcerušek a společnost mu dělaly další budoucí hvězdy jako Kirsten Dunst nebo Claire Danes. Podobné role si zahrál Bale ve filmech jako Swing Kids (1993), Portrét dámy (1995) nebo Sen noci svatojánské (1999)

Americké psycho (2000)

Stěžejní role pro Christiana Balea, která ho vystřelila vzhůru mezi hvězdy. Pro adaptaci kontroverzní knihy si studio vyhlédlo původně Leonarda DiCapria, ale režisérka Mary Harron si prosadila právě Balea. Ukázalo se, že to byl mistrovský tah – právě Patrick Bateman, mladý yuppie pracující ve dne jako bankéř a po nocích brutálně vraždící mladé dívky, byl díky Baleovi přesně tím navenek hezkým mladíkem, co dokáže v mžiku sekundy přejít do šíleného a zběsilého chování.

Equilibrium (2002)

Po Americkém psychu získal Bale několik zajímavých rolí v áčkovým filmech jako Shaft, Mandolína kapitána Corelliho nebo Laurel Canyon, ale mnohem více si užil dvojici levnějších akčních sci-fi z blízké budoucnosti. V Království ohně jste ho coby zarostlého lovce draků možná až tak nepoznali, ale jeho bojové kreace v Equilibriu, tak trochu odkazující na Matrix, už byly zásadnější. Bale se pro roli nadchnul a učil se do úmoru bojové umění Gun-kata, film ale propadl.

Mechanik (2004)

Už v některých svých předchozích filmech prokázal Bale, že se dokáže do role opravdu vžít (pro Swing kids se učil několik měsíců tancovat), nic se ale nedá srovnat s tím, jak vážně vzal roli v kafkovském dramatu Mechanik. Zhubl až na neuvěřitelných 55 kg, fyzicky a psychicky si sáhl na samotné dno – přesně jako jeho postava dělníka, který se takto sám trýzní za svoji chybu v minulosti. Film nespravedlivě zapadl a objevilo ho jen pár fajšmerků.

Batman začíná (2005)

Dlouho se spekulovalo, koho si studio vybere do role Batmana/Bruce Wayna v restartované sérii o netopýřím muži. Když nakonec padla volba na Balea, fanoušci to na rozdíl od předchozích kontroverzních voleb (Michael Keaton, Val Kilmer) přijali s opatrným nadšením. Pro Balea znamenalo obsazení do akčního hrdiny jediné – musel velmi rychle nabrat svaly, které shodil při natáčení Mechanika. Celosvětový úspěch – finanční i kritický, ale stál za to. Bale si úspěšně vedl i v pokračování nazvaném Temný rytíř, ale tam ho herecky zastínil Heath Ledger v roli Jokera.

Dokonalý trik (2006)

Mezi oběma Batmany natočil Bale hned šest filmů, zmiňme alespoň dva z nich. V prvním z nich se opět setkal s režisérem Christopherem Nolanem (vedl ho v obou dílech Batmana), společně se vypravili do Ameriky 19.století, aby předvedli výtečné historická drama o soupeření dvou kouzelnických rivalů. Bale si opět střihl svojí oblíbenou nejednoznačnou roli mladíka zmítaného vnitřním šílenstvím.

3:10 – Vlak do Yumy (2007)

V pauze mezi Batmany se Bale dvakrát otřel o vojáky zatažené různými způsoby do války (Drsné časy, Temný úsvit), zahrál si jednoho ze šesti Bob Dylanů (Beze mě) a vrátil se opět do příběhů o indiánské princezně Pocahontas (Nový svět, namluvil už kdysi i jednu postavu ve stejnojmenné disneyovce), ale ze všeho nejvíc byl vidět jako protivník Russella Crowa ve westernovém dramatu 3:10 – Vlak do Yumy. Nezvykle soustředěný a klidný – ovšem výborný do páru s drsným Crowem.

Terminator Salvation (2009)

Někoho to možná překvapilo, že se Bale po Batmanovi upsal další známé filmové sérii. Bale měl původně hrát jinou postavu (tu, kterou získal Sam Worthington), ale přemluvil režiséra, aby si zahrál samotného zachránce lidstva. Ano, raději dal přednost krystalickému hrdinovi před nejednoznačným cizincem. Za největší událost v souvislosti s Terminátorem se ovšem nepovažuje jeho herecký výkon, ale hádka s kameramanem, která se dostala až na veřejnost a Bale se za ní musel veřejně omluvit.

CO O NĚM MOŽNÁ NEVÍTE

Hraje v