Cobie Smulders

Cobie Smulders

3.4.1982 42 let

Celé jméno: Jacoba Francisca Maria Smulders
Místo narození: Vancouver, Britská Kolumbie, Kanada
Známé projekty: How I Met Your Mother, Avengers, Stumptown

Cobie Smulders je kanadská herečka, která se narodila roku 1982 ve Vancouveru. Její rodiče mají předky v Nizozemí a Velké Británii, a kromě Cobie vychovávali ještě její čtyři sestry. Vyrůstala ve White Rocku, odkud se později přestěhovala do West Point Grey. Vzdělávala se na Lord Byng Secondary School.

Původně chtěla být mořskou bioložkou, ale v průběhu studia na střední škole si zamilovala divadelní herectví. Následně se sice stala modelkou, ale tuto práci nenáviděla, a tak se dala na herectví. Chvíli studovala na University of Victoria, ale školu nikdy nedodělala.

Svou první roli získala roku 2001, přičemž v průběhu let se dokázala prosadit v komediálních i akčních rolích. Její první větší rolí se stala Juliet Droil, kterou si v letech 2003–2004 zahrála v seriálu Veritas: The Quest. Následně byla obsazena do menších rolí seriálů Andromeda a The L Word.

V roce 2005 se dočkala své dosud největší role, protože byla obsazena do sitcomu How I Met Your Mother, kde si zahrála Robin Scherbatsky. Vystupovala tu až do roku 2014, protože patřila mezi hlavní představitele, přičemž tvůrci si tu hojně utahovali z toho, že je Kanaďanka.

Díky roli Robin na sebe dokázala patřičně upozornit, a proto začala být obsazována do větších a výraznějších rolí. V průběhu How I Met Your Mother si zahrála například v komediích The Slammin' Salmon či Grassroots. Roku 2012 se poprvé ujala role agentky Marie Hill ve filmovém univerzu Avengers. Této franšíze se věnuje dodnes, přičemž tuto postavu si zahrála hned v několika filmech či seriálových epizodách.

V průběhu dalších let se objevovala především v komediích. Velké role měla například ve snímcích Pozdravy ze spermabanky, Unexpected, Results, Zásah do vztahu a Svatební host. Dále si zahrála například v akčňáku Jack Reacher: Nevracej se, kde se objevila jako Turner.

Nezapomíná se však věnovat ani seriálům. Roku 2017 se objevila po boku svého dřívějšího kolegy Neila Patricka Harrise, protože si zahrála v seriálu A Series of Unfortunate Events. Poté si střihla role Lisy Turner v seriálu Friends from College a Lucille v seriálu Arrested Development. V letech 2019–2020 se věnovala seriálu Stumptown, kde ztvárnila hlavní roli Dex Parios.

Hereččiným manželem je herec Taran Killam, kterého si vzala roku 2012 za muže. Aktuálně bydlí v Kalifornii, kde vychovávají dvě dcery. V průběhu natáčení How I Met Your Mother herečka oznámila, že měla rakovinu vaječníků, kvůli které musela často chodit na operace. Rakoviny se dokázala zbavit až roku 2019.

Foto CC BY-SA 4.0 Toglenn, Wikimedia Commons


Hraje v