Dave Filoni

Dave Filoni

7.6.1974 50 let

Celé jméno: David Filoni
Místo narození: Mt. Lebanon, Pensylvánie, USA
Známé projekty: Star Wars: Klonové války, Star Wars: PovstalciAh­soka

David Filoni je americký režisér, dabér, scenárista, televizní producent a animátor, který se podílel na tvorbě animovaných Star Wars projektů. Kromě nich režíroval také epizody seriálu The Mandalorian a všech ze svých projektů se objevil v menších rolích. V Mandalorianovi šlo například o pilota Republiky jménem Trapper Wolf a v Klonových válkách o námezdního lovce jménem Embo.

Kvůli své rodině, která byla piloty, se rozhodl zaměřit seriál Star Wars: Odboj tímto směrem, kdy je příběh vyprávěn o špionech a pilotech pro Odboj ve válce proti Prvnímu řádu. Až na konci čtvrté řady seriálu Star Wars: Rebels bylo odhaleno, že zvuk droida Choppera ve skutečnosti celou dobu dělal Dave Filoni. Do té doby to nikdo z fanoušků nevěděl.

Převážnou část své kariéry se Filoni soustředil na animované projekty. Jeho život je ale bezpodmínečně spjat se studiem Lucasfilm a Star Wars. Když dostal možnost podílet se na hraném seriálu, nikdy neodmítl. Právě seriál Ahsoka je převážně jeho dílem, kde lze posoudit Filoniho kvality. U seriálů to ale končit nebude, protože Filoni si vyzkouší i stříbrné plátno.


Hraje v