David Dastmalchian

David Dastmalchian

21.7.1977 46 let

Celé jméno: David Dastmalchian
Místo narození: Filadelfie, Pensylvánie, USA
Známé projekty: Ant-Man, MacGyver, Sebevražedný od­díl

David Dastmalchian je americký herec, který se narodil roku 1977 ve Filadelfii. Vyrůstal v Overland Parku v Kansasu a vzdělával se na Shawnee Mission South High School. Herectví se vyučil na DePaul University, kde studoval na divadelní škole.

Hereckou kariéru zahájil roku 2008 a od té doby se jí věnuje profesionálně. Zpočátku šlo o herce malých rolí, které střídal v seriálech i filmech. Poprvé na sebe dokázal výrazněji upozornit například ve filmech Sushi girl a Experiment Belko.

Jeho první velkou rolí se stala postava Kurta, kterého si roku 2015 zahrál ve filmu Ant-Man. Nešlo tu sice o nijak velkou postavu, ale měla velmi blízko k hlavnímu hrdinovi, a tak na sebe herec dokázal patřičně upozornit. Tuto roli si zahrál i v následném pokračování.

Od roku 2016 začal sbírat poměrně zajímavé vedlejší role v různých seriálech. Mohli jsme ho vidět například v 12 Monkeys, Gotham, Twin Peaks a The Flash. V letech 2016–2021 si zahrál ve více jak 10 dílech seriálu MacGyver, kde se objevil jako Murdoc.

Z jeho dalších projektů zmiňme filmy Relaxer a Sebevražedný oddíl. Roku 2019 se objevil v seriálu Reprisal, kde si zahrál Johnsona. Následně jsme ho mohli vidět i v seriálu From Now, kde se v letech 2020–2021 objevil jako profesor Boris Chernov. Roku 2021 se podílel i na animáku Batman: The Long Halloween, kde namluvil sériového vraha Calendar Mana.

Od roku 2013 je manželem Evelyn Leigh, se kterou má jedno dítě. Původně se připravoval na fotbalovou kariéru, ale na DePaul University mu překvapivě udělili stipendium na oboru herectví.

Herec má íránské, italské, irské a anglické předky. Ještě předtím, než zahájil hereckou kariéru, byl závislý na heroinu. O této problémové době vytvořil scénář k filmu Animals.

Foto: Showtime


Hraje v