David Harewood

David Harewood

8.12.1965 58 let

Celé jméno: David Harewood
Místo narození: Birmingham, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Homeland, Selfie, Supergirl, The Night Manager

David Harewood je anglický herec, který se narodil roku 1965 v Birminghamu. Jeho rodiče pochází z ostrovu Barbados, odkud se na přelomu padesátých a šedesátých let přestěhovali do Anglie. Jeho otec se živí jako řidič náklaďáku, zatímco jeho matka je dodavatelkou jídla na hostiny a podobné akce. Má celkem tři sourozence, a to sestru Sandru a bratry Rodgera a Paula.

V Birminghamu se vzdělával na místní základní a střední škole, přičemž se během studia věnoval různým sportům jako basketbalu, rugby, fotbalu či běhání. V osmnácti letech byl přijat na Royal Academy of Dramatic Art, kde se začal věnovat herectví. A této branže se už nepustil.

Své první role získal na začátku devadesátých let, přičemž je nejznámější díky svým televizním rolím, kterých má požehnaně. Kariéru odstartoval v rodné Velké Británii, a proto vystupoval především v seriálech z britské produkce. Zahrál si například v seriálech Spatz, Hearts and Minds, Agony Again, Always and Everyone, The Vice, Fat Friends, The Palace a Robin Hood.

Po roce 2010 přesunul své působiště do USA, kde začal vystupovat v tamních seriálech. Obzvláště se proslavil rolí ředitele CIA, Davida Estese, kterého si v letech 2011–2012 zahrál v seriálu Homeland. Dále jsme ho mohli vidět v seriálu Selfie, kde si roku 2014 zahrál Sama Sapersteina, nebo ve filmech Ostrov pokladů, MI-5: Vyšší dobro a Tulipánová horečka (všechny tyto filmy pochází z britské produkce).

Svou další velkou roli přijal roku 2015, kdy byl obsazen do seriálu Supergirl jako Marťan J'onn J'onzz, který tu vystupuje v těle Hanka Henshawa. Této roli se věnuje doposud, ale kromě ní se objevil i v několika dalších výrazných rolích.

Roku 2016 jsme ho mohli vidět v minisérii The Night Manager, kde si střihl Joela Steadmana. Poté zamířil do další minisérie, tentokrát si však zahrál Waltera Sisulu v seriálu Madiba. Následně se roku 2019 dočkal další velké role, zahrál si totiž v poslední sérii The Man in the High Castle, kde se objevil jako vůdce černé komunistické rebelie, Equiano Hampton.

Jeho manželkou se roku 2013 stala Kirsty Handy, se kterou chodil už spoustu let. Společně mají dvě dcery, přičemž aktuálně bydlí v Londýně. Zbožňuje fotbal a konkrétně fandí svému domovskému klubu Birmingham City F.C.

Harewood je poměrně otevřený, co se týče jeho zdraví. V minulost přiznal, že se vypořádává s různými psychickými problémy, mezi které patří i bipolární afektivní porucha.

Foto CC BY-SA 2.0 Red Carpet Report on Mingle Media TV, Wikimedia Commons


Hraje v