Doug Jones

Doug Jones

24.5.1960 64 let

Celé jméno: Doug Jones
Místo narození: Indianapolis, Indiana, USA
Známé projekty: Hellboy, Faunův labyrint, Star Trek: Discovery

Doug se narodil v Indianapolisu, kde také vystudoval Bishop Chatard High School. Už během studií se věnoval mimickému herectví, proto nebylo překvapením, že nastoupil na Ball State University, kterou rovněž úspěšně absolvoval.

Roku 1985 odešel do Los Angeles a celkem brzy se začal objevovat v televizních seriálech. V roli Maca Tonighta se objevil v pěti epizodách stejnojmenné série a objevil se i v jednom díle In Living Color. V roce 1992 jej Tim Burton obsadil do vedlejší role bojového klauna ve filmu Batman se vrací a následně dostal Doug šanci i v rodinné fantasy Galgameth. Větší úspěchy začal Jones sbírat na začátku nového tisíciletí. Nejprve ztvárnil Morlocka v nové verzi legendární sci-fi Stroj času a po boku Willa Smithe a Tommyho Leea Jonese si zahrál i v komiksovce Muži v černém 2.

Roku 2004 začal Doug spolupracovat se slavným mexickým režisérem Guillermem del Torem. Nejprve se objevil v adaptaci komiksu Hellboy, kde ztvárnil Abea Sapiena, mluvícího obojživelníka, který rudochovi pomáhá v boji proti démonům. V del Torově masterpiece Faunův labyrint ztvárnil dvojroli Fauna a Pale Mana, přičemž z obou postav se staly novodobé fantasy kulty. V temné fantasy Purpurový vrch hrál Jones ducha a naposledy s mexickým čarodějem spolupracoval na romantice z dob studené války Tvář vody.

Vedle spolupráce s del Torem zářil Jones i v dalších filmech, z nichž zmiňme například Doom, Fantastická čtyřka: Silver Surfer, Legie a The Midnight Man. Rozhodně nezanevřel ani na seriálovou tvorbu, jednu z hlavních rolí ztvárnil v Guillermově The Strain a epizodní roličky měl v Arrow, The Neighbors a Sons of Anarchy. Vidět jsme ho mohli i v amatérské minisérii Dragon Age: Redemption.

V poslední době se Doug objevil v amatérském počinu ze světa Star Wars Han Solo: A Smuggler's Tra­de, znovu se vrhl do víru hororu ve filmu The Bye Bye Man a zamířil i do nekonečného vesmíru v seriálu Star Trek: Discovery. V roce 2021 rovněž ztvárnil hraběte Orloka v nové inkarnaci snímku Nosferatu.

V roce 1984 si vzal svou vysokoškolskou lásku Laurie Pontoni, se kterou se později přestěhoval do Los Angeles, aby se své herecké kariéře mohl věnovat naplno. Má celkem tři starší bratry. Znám je především díky tomu, že jím hrané postavy často mají nějakou masku.

Foto CC BY 2.0 Judson University, Wikimedia Commons


Hraje v